עדות: שיטות החקירה הקשות ביחידה 504

גם 17 שנה אחרי לכידתו של מוסטפא דיראני בישראל, ממשיך להתנהל מאבק סוער בין חוקרי יחידת 504 יחידת הסוכנים של אמ"ן, על שיטות החקירה ביחידה. כעת נחשפות הקלטות של מי שהיה בעבר בכיר ביחידה וטוען לשיטות קשות ביותר של מי שמכונה החוקר ג'ורג'

כמה ימים אחרי שמוסטפא דיראני, האחראי על הביטחון בתנועת אמ"ל, הגיש את תביעת הנזיקין שלו נגד המדינה שבה טען כי במהלך החקירה ביצעו בו פעמיים מעשה סדום, באחד המקרים באמצעות אלה, קיבל פרקליטו עו"ד צבי ריש שיחת טלפון מדהימה. על הקו היה אלוף משנה ח', מי שהיה מפקד יחידת החקירות המסווגת 504, ומי שהיה מפקדו של אחד החוקרים הבולטים ביחידה, מי שוכנה "קפטן ג'ורג'".

"הוא בעצמו בא מצויד בטייפ, ואמר לי 'אני אדבר עכשיו לקלטת, שלא יהיה מצב שגם אם יקרה לי משהו, הדברים מוקלטים זה קולי ואף אחד לא יוכל להתכחש, וגם אני לא אוכל להתכחש'", משחזר עו"ד ריש.

בהקלטות עם עדותו של אל"מ ח' על החקירות ביחידה 504 הוא נשמע אומר: "היו מקרים שאני זוכר שהוא היה נכנס עם אלה ביד ונתן לאותו נחקר בשכמות או ברגליים או באחוריים, ואיים עליו שהאלה תיכנס לתחת שלו אם ימשיך לשקר או שלא ידבר. אני זוכר מקרה מסוים שג'ורג' הפשיט איזה נחקר ואילץ אותו לשתות תה או קפה, אני לא זוכר פשוט, מתוך מאפרה שהיה בפנים אפר של סיגריות, ואילץ את הנחקר הזה לשתות".

עוד מתוודה ח': "ולקינוח, וזה אני לא אשכח, הוא פשוט הכניס לו שפורפרת של משחת גילוח או שיניים, אני פשוט לא זוכר מה זה היה, לתוך הפה - ולחץ".

"היה מפיל את הנחקר מהספסל ודורך עליו"

אלוף משנה ח' לא היה נוכח בחקירתו של דיראני ולא פיקד אז על היחידה, אבל הוא תיאר בפני עו"ד ריש מסכת מחרידה של התעללויות שלהן היה עד. תמלילי העדות הזאת פורסמו הבוקר בעיתון "הארץ", ג'ורג' עומת עם ההקלטה הזאת בפרשה בה נטען שעינה נחקרים עירקים.

"תמיד נכנס בברוטאליות, אני הייתי המום, הייתי יושב מהצד ומשקיף, נכנס בברוטאליות לחקירות, מפיל את הנחקר מהספסל, דורך עליו, בועט בו, מאיים שהוא יזיין אותו ואם לא הוא אז אחרים יזיינו אותו ויאנסו אותו. תמיד הוא היה ברוטאלי, תמיד הוא היה אדם שהרוע נשפך מהעיניים, ואני יודע שפחדו, פחדו ממנו העצורים. אני מכיר את זה גם מהפעילות בצפון, שכל לבנוני שהיה שומע את שמו ויודע שהוא צריך להיחקר על ידי ג'ורג' הוא היה מקבל חיל ורעדה", אומר ח'.

הסוכן ג'ורג' על מפקדו: הוא פשוט שקרן

בבית המשפט כשג'ורג' עומת עם ההקלטה של מפקדו אמר בתגובה: "הוא היה המפקד באותם זמנים, הוא היה מעלי. אם הוא מציין את הדברים האלה באותו פרק זמן והוא לא עשה שום דבר - אז הוא עבריין. הדברים לא נכונים ואני מוכן להתמודד עם זה. הוא פשוט שקרן".

עו"ד ריש העביר את ההקלטה של אל"מ ח' לפרקליטות שם הורו לפתיחה בחקירה דווקא נגדו - חקירה שהסתיימה זמן קצר אחרי שנפתחה. "קפטן ג'ורג"' אפילו לא זומן לחקירה.

"התיק נגנז בעילה של התיישנות"

ממשרד המשפטים נמסר בתגובה: "השיחה עם אלוף משנה ח' הוקלטה בשנת 2000, נמסרה לפרקליטות שבע שנים אחר כך ומתייחסת לאירועים שהתרחשו בתחילת שנות ה-90. למרות שעל פניו סברנו כי העבירות אם בוצעו - התיישנו, הוחלט לפתוח בחקירה. אלוף משנה ח' נחקר, חזר בו מחלק מהטענות וטען כי הוא מסוכסך עם ג'ורג'. בשל כך הוחלט לגנוז את התיק בעילה של התיישנות".

פרקליטו של הסוכן ג'ורג' מסר: טענותיו של אלוף משנה ח' נחקרו ביסודיות בעבר. לא נמצא בסיס לטענה של שימוש באמצעים פסולים גם שנדרש ג'ורג' לחקור את השפלים שבאויבי ישראל. חקירות שבהן נטל חלק ג'ורג' פוקחו ותועדו על ידי גורמים רבים וכל פעולותיו נעשו בידיעתם, באישורם ובהתאם להיתרים שהיו בתוקף במועדים הרלוונטיים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת