מערכת החוק מאיצה את הטיפול במתפרעי "תג מחיר"

במקביל להתרבות מעשי הפגיעה בערבים ובחיילי צה"ל, מאמצות רשויות המדינה מדיניות יד ברזל במאבקן למיגור התופעה. כתבי אישום נגד חשודים מוגשים מהר, וכן יוחל שימוש בסמכויות לחיילים לעצור ולעכב אזרחים

בזמן שהשטח ממשיך לבעור ופעולות "תג מחיר" רק הולכות ומתרבות, נוקטים בפרקליטות ובמשטרה מאמץ מערכתי לזרז את ההליכים נגד חשודים בעבירות שונות הנוגעות לפגיעה בערבים או בכוחות צה"ל.

דוגמה לטיפול הדחוף של רשויות החוק בהשתוללות פעילי הימין התבטאה, בין היתר, בכתב האישום שהוגש היום נגד צעיר בן 23 מירושלים - אחרי שרק שעות קודם לכן, הבוקר, הוא נתפס בידי חיילים כשחיבל בעמדה של צה"ל בצומת תפוח שבשומרון וריסס על קירותיה כתובות נאצה.

החשוד נעצר על ידי חיילים והועבר לחקירה במחוז ש"י במשטרה. שעות מעטות אחר כך הוגש נגדו כתב אישום, כשהעבירה המיוחסת לו היא השחתה.

עוד לפני כן, הוגשו כתבי אישום נגד 15 פעילי ימין שנעצרו לפני שלושה ימים אחרי שחיבלו בגדר הגבול בין ישראל לירדן, באזור קסר אל-יהוד. הם נכנסו לאזור מנזר הממוקם שם, התעמתו עם חיילים ויידו לעברם אבנים. אחרי שנעצרו, הם יועמדו לדין בגין פגיעה ברכוש, כניסה לשטח צבאי סגור והתפרעות. שמונה מבין הנאשמים הם קטינים.

סנגורם, עו"ד נפתלי ורצברגר, אמר כי "בשבוע הבא יתקיים דיון על כל הפרשה אחרי שכל הראיות יהיו בפנינו. מסתבר שהאירוע הגדול נגמר בקול דממה דקה".

באשר לאירוע שהתרחש אתמול בירושלים, כשחוקרי המשטרה פשטו על דירה בבירה שבה התגוררות חמישה פעילי ימין שהורחקו מבתיהם שבהתנחלויות. החשד שהוביל למהלך היה שמי מבין החמישה היה מעורב בפעולות "תג מחיר" האחרונות. היום הם הובאו להארכת מעצר.

מדוע לא נעשה שימוש באמצעים מחמירים?

לפי המצב כעת, במשטרה טרם הציגו ראיות של ממש שקשרו את החשודים לפגיעה ברכושם של ערבים. עם זאת, החליטה השופטת להאריך ביממה את מעצרם ביממה, בעקבות חומר שהועבר אליה. לפי עמדת השופטת, ביממה שבה ימשיכו החמישה להיות נתונים למעצר ניתן יהיה להפריך או לחזק את החשדות המיוחסים להם.

אלמנט נוסף לנקיטת יד ברזל נגד אלימות המתנחלים בא לידי ביטוי במכלול ההמלצות שהובא לאישורו של ראש הממשלה, אלא שנראה שכל אלה לא יוכלו לגרום להשפעה ממשית בזמן הקרוב.

באשר להמלצות עצמן - מקצת מהן כבר קיימות, בעיקר אלו הנוגעות לסמכות המוקנית לחיילים לעכב ולעצור אזרחים לפי הצורך. נקיטת צעדים כאלו ייתכן שהייתה יכולה לאפשר התמודדות יעילה יותר עם ההתפרעויות בבסיס צה"ל בשומרון.

גם ההמלצה הנוגעת למעצרים מינהליים בקרב מתנחלים והרחקת אחדים מהם מהשטחים קיימת ומצויה כבר זמן רב ב"ההמצלמה שמדברת על מעצרים מינהליים ועל הרחקה מההתנחלויות גם קיימת. הם היו כבר ב"ארסנל" האפשרויות העומדות לרשות המשטרה והשב"כ. עם זאת, עד כה לא נהגו לעשות שימוש רב בסמכויות אלה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת