דיווח: "ישראל פתחה מחדש את תיק גיא חבר"

בעקבות עדותה של החוקרת הגרמניה לפיה היא פגשה את חבר בכלא בסוריה - פנתה ישראל לגורמים בינלאומיים על מנת לגלות אם אכן גיא חבר נמצא בסוריה, כך מדווח העיתון "א-שרק אל-אווסט". על פי הדיווח, הגורמים פועלים על מנת לברר מה עלה בגורלו של החייל הנעדר. אמו של החייל נפגשה עם נציג הצלב האדום והעבירה לו את העדות

"תיק גיא חבר" נפתח מחדש: ישראל מסתייעת בגורמים בינלאומיים על מנת לחשוף האם חייל צה"ל גיא חבר, שנעדר מזה 14 שנים, נמצא בימים אלו בסוריה - כך מדווח הבוקר היומון הלונדוני "א-שרק אל-אווסט", זאת בעקבות חשיפת חדשות 2 אודות עדותה של האישה הגרמניה לפיה ראתה את גיא בכלא הסורי.

על פי הדיווח בעיתון, פנתה ישראל למספר גורמים בינלאומיים על מנת לפעול לשחרורו, בעקבות עדותה של מרים קויניקה, חוקרת גרמניה שטוענת כי פגשה את חבר בכלא הסורי לפני שש שנים.

"בחודש שעבר, כשהחליט ראש הממשלה בנימין נתניהו למנות את דוד מידן לתפקיד מתאם השבויים והנעדרים בלשכת ראש הממשלה, הוחלט לפתוח מחדש את תיק חבר", דיווח העיתון. כפי שגם פורסם בחדשות 2, דיווח "א-שרק אל-אווסט" כי אמו של חבר, רינה, נפגשה בברלין לפני כשבועיים עם שר המודיעין הגרמני ארנסט אורלאו, וזה אמר לה בפגישה כי למיטב הערכתו, עדותה של קויניקה מהימנה. "איננו יכולים לומר אם היא נכונה ב-100%, אבל בעדותה יש מידה גבוהה של אמינות", דיווח העיתון מפגישתם של השניים.

על פי העיתון הלונדוני, "בעקבות פרסום העדות, גברו הדרישות בישראל להשקיע מאמצים כבירים להצלת החייל מיד, במיוחד לאור המצב המדרדר והלא ברור בסוריה".

בימים האחרונים נפגשה רינה חבר עם נציג הצלב האדום בישראל. היא העבירה את העדות הכתובה והמצולמת של קויניקה מתוך כוונה שגם הארגון יפעל בסוריה וגם במקומות אחרים כדי לברר על שעלה בגורלו.

"פגשתי אותו בכלא"

העדות בדבר הימצאו של גיא חבר בכלא הסורי מתבססת על דבריה של מרים קויניקה. האירוע שבו, לטענתה, פגשה את החייל הנעדר התרחש לפני שש שנים בדמשק - כששימש מתורגמן בעת שנחקרה.

מרים קויניקה ביקרה בשנים האחרונות במדינות מוסלמיות רבות, בהן גם אירן וסוריה. לפני שש שנים, בעת שביקרה בעיר חלב, נעצרה קויניקה על ידי אנשי המודיעין הסורים ונלקחה לחקירה בדמשק. לדבריה, המתורגמן בחקירה היה לא אחר מאשר החייל הישראלי הנעדר גיא חבר.

"הפנים שלו היו צרות מאוד. העור היה חום. הוא היה ביישן", אמרה קויניקה בישראל. היא התעקשה כי האדם שלפניה אכן היה החייל הנעדר, בין היתר בשל כך שדיבר עברית: "הוא לא דיבר מילה אחת בערבית. היו שלושה אנשים בחדר - אחד שכתב פרוטוקול, אחד שתרגם ואחר ששאל את השאלות".

שבועיים אחרי ששבה למולדתה, זומנה קוינקה למסור עדות במודיעין הגרמני. בישראל היו מודעים לדבריה, אך לא התייחסו אליהם ברצינות. בתקופה האחרונה הוחלט לבדוק את דבריה והיא זומנה לגולל את סיפורה גם בישראל.

"נתנו לי תמונה של רון ארד. הוא נראה אחר", אמרה החוקרת הגרמניה. "מצאתי אינפורמציה ותמונות של גיא חבר. אני ראיתי אותו וידעתי שהוא היה האיש ששאל אותי".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת