השב"כ והמשטרה יחשפו את נערי הגבעות דרך האינטרנט

יומיים אחרי ההתפרעות האלימה בבסיס צה"ל בשומרון, נחשפה הפעילות הערה של פעילי הימין ברשת. כך הם תיאמו, שלב אחר שלב, את היציאה למפקדת חטמ"ר אפרים. כעת "יסגירו" אתרים שונים את זהותם האמיתית

ככל שנוקפות השעות מאז ההתפרעות באישון לילה בבסיס חטיבת אפרים בשומרון, מתקרבים חוקרי המשטרה ושב"כ אל האחראים להתפרעות שאירעה שם ולתקיפתו של הסמח"ט. במהלך החקירה התברר כי האינטרנט מהווה אמצעי תקשורת חשוב בין צעירי "נוער הגבעות" בהתנחלויות ובמה לקבלת והעברת עדכונים אודות פעילות צה"ל.

בשל כך, הגישו בשב"כ בקשות לקבלת צווים מבתי משפט שייאלצו אתרי אינטרנט שונים המזוהים עם הימין למסור למערכת הביטחון את כתובות ה-IP של חלק מהגולשים שזוהו כמעורבים באירועי ליל שלשום, וכך לגלות מי הן הפנים האמיתיות שמאחורי השמות הבדויים והכינויים השונים.

כמה מבין אתרי הימין זוהו כזירה מרכזית ורוחשת לתקשורת בין הצעירים, שבה הם, בין היתר, נוהגים לתכנן את צעדיהם. בזכות הגינוי הנחרץ של מערכת ערוץ 7 לאירועים האחרונים, יימסור האתר את כתובות ה-IP של הגולשים בו שככל הנראה היו מעורבים בהתפרעות - וכך יוכלו במשטרה ובשב"כ לזהותם.

מי שכבר שילם את המחיר על התנגדותו לפעולות "תג מחיר" הוא עיתון הימין "מקור ראשון", שהעמדה שנקט הולידה הפגנה סוערת מול ביתו של המוציא לאור. באותו לילה סוער בשומרון, תיעדה צלמת העיתון, מרים צחי, את מה שהתרחש שם - והיום ביקשה ממנה המשטרה את החומר כדי להרשיע את אותם הצעירים.

אלא שב"מקור ראשון" בחרו, על בסיס תקדימים קודמים ותוך דבקות בחופש הביטוי והעיתונות, להתנגד למסור את התמונות המפלילות לידי מערכת הביטחון. בשל כך, ייפגשו מחר שני הצדדים בבית המשפט.

נלכדו ברשת: מאחורי הקלעים של נוער הגבעות

פעילות אנשי הימין באינטרנט מאפשרת הצצה אל מה שהתרחש מאחורי הקלעים בלילה הסוער, שלשום בשומרון. פורום בשם "ארץ מולדת" עדכן ב-22:47 הודעה על "חשש ממשי לפינוי במקומות הבאים: מצפה יצהר, רמת גלעד ומצפה אביחי / גבעה 18". עוד נכתב בהודעה שם כי "על סמך המידע שיש בידינו, הפינויים יתבצעו לפנות בוקר. לזרום לשטח!".

בעקבות פרסום המידע, יצאו צעירים רבים אל האתרים שעליהם דווח. זמן קצר אחר כך עודכן הפורום בהודעה: "25 חבר'ה צדיקים משלנו נמצאים כרגע בגבול ירדן! מתחילים בפינוי, אחרי שהתבצרו במבנים העתיקים באזור".

גולש אחר עדכן במקביל: "מחסום עכשיו ליהודים בפונדק בין קדומים לרמת גלעד. ניסיון פינוי ודאי בשומרון". מרגע זה ואילך החלו לזרום העדכונים מתוך בסיס חטיבת אפרים, חלקם לא מדויקים - כמו זה שבישר על כך ש"מח"ט אפרים שבר את אפו כתוצאה מאבן בפרצוף". המשפט נחתם ב"סמיילי", לציון אהדת מחבר המסר לאלימות כלפי הקצין.

לא ברור אם המידע המקדים שזרם לבני הנוער באותו הלילה היה מדויק, אבל לתפיסתם הם מנעו בוודאות פינוי שתוכנן להיערך באותן השעות.

בשעות שאחרי ניכר מצב רוח מרומם בפורום: "תענוג, לא הרסו הלילה כלום. יישר כוח לכל המעורבים במלאכה, תהא דרכם אשר תהא".

פעילה שלא הצליחה להגיע כתבה: "איזה יופי, יישר כוח לכולם. איזה יום שמח זה היה, גם הכיתה שלי והמורה לאזרחות שייצאו נגד זה בחריפות לא הצליחו להרוס לי אותו. המשיכו לדווח על כוחות ולהיות מוכנים להקפצה מיידית, בידינו לנצח".

האלימות והנזק עוררו גם קולות אחרים

היום החל גם פולמוס ער בין הצעירים על דרך הפעולה שלהם. נערה אחת כתבה: "מה יוצא לנו מזה? במקום להזיק, לכו תבנו את הארץ. אתם מוציאים את המתנחלים חיות ומחבלים שרוצים לפגוע בצבא".

אחד הגולשים ענה לה: "מה את מצפה מציבור שנרמס יום יום? הם הביאו את זה על עצמם. כשדוחקים ציבור שלם אל הקיר - לא נשארת ברירה אחרת".

בחור ביקר גם הוא את המהלכים האחרונים וכתב: "גם אם אתה לא מסכים עם הדרך, אתה בשום אופן לא יכול לזרוק אבנים על חיילים". הוא נענה על ידי גולש אחר שהשיב: "אם אני יודע שזה מה שמגן על הבית שלי אז כן אני לא רוצה להיות כמו אחינו מגוש קטיף, שאין להם כמעט מקום לגור. אני אקדים תרופה למכה".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת