אלוף פיקוד המרכז על ההתפרעות בבסיס: "שנאה כזו של יהודים לחיילים לא ראיתי"

במסיבת עיתונאים מיוחדת שכינס הגיב האלוף אבי מזרחי על התפרעויות המתנחלים שחדרו למפקדת החטיבה המרחבית אפרים. הוא התייחס לתקיפת סמח"ט החטיבה בראשו ואמר: "הוא קיבל אבן בראש מטווח אפס וקראו לו נאצי. הוא נכד לניצולת שואה"

אלוף פיקוד המרכז, אבי מזרחי, תקף בחריפות את האחראים להתפרעות בחטמ"ר אפרים ולתקיפת מפקד החטיבה שנפצע בראשו. במסיבת עיתונאים מיוחדת שכינס סיפר מזרחי: "לפנות בוקר היה אירוע חמור מאוד. יהודים-ישראלים התפרעו על כביש 55 ופגעו בכלי רכב שעברו, כולל אלה של צה"ל ושל מפקדים". את מסיבת העיתונאים העברנו בשידור חי בחדשות 2 באינטרנט.

בתום דבריו של אלוף פיקוד המרכז התכנסו מחוץ לשער החטיבה כ-100 מתנחלים להפגנת מחאה כנגד ההתפרעות נגד צה"ל. "אנחנו בעד צה"ל, נגד פינוי יישובים", נכתב בשלטים שהניפו המפגינים, וגם "גם אני רוצה להיות חייל שלא מפנה יישובים".

האלוף מזרחי סיפר כי "30-50 בני נוער הגיעו לתחנת הדלק בקדומים כשכוחות החטיבה פרוסים בשטח מתוך כוונה להגן. הם התפרצו למחנה, יידו בקבוקי צבע ופינצ'רו שני כיל רכב. האירוע חמור מאוד מבחינתנו ונעשה מה שצריך כדי לתפוס את המבצעים ולהביא אותם לבתי המשפט".

האלוף מזרחי הדגיש כי "האירוע הזה היה מתוכנן ולא ספורדי או פתאומי. הוא בא על רקע הוראת הממשלה לצבא לפנות מאחזים עד לסוף השנה, בהתאם להתחייבות הממשלה לבג"ץ. מכיוון שעברתי בשטח, ראיתי בעצמי את הפורעים זורקים אבנים ומקללים את החיילים והמפקדים. הזדעזעתי. שנאה כזו של יהודים כלפי חיילים כמו שראיתי לא ראיתי ב-30 שנות שירותי".

מזרחי הזהיר כי "כולנו כמדינה נתעשת ולא נידרדר לאירועים חמורים כאלה. אני לא פוסל את זה שאתמול היינו עלולים להגיע לאלימות חמורה יותר. צה"ל מגן על התושבים בכל מקום ובעיקר ביהודה ושומרון, אבל אנחנו לא צריכים להגן על מחנות צה"ל מפני פורעים יהודים".

לדברי אלוף פיקוד המרכז, התמודדות עם אירועים מסוג זה פוגעות ביכולת הצבא לשמור על הביטחון. "החיילים מוסתים ממשימות ההגנה על תושבי יהודה ושומרון וישראל", אמר מזרחי - ומתח ביקורת באומרו: "עד עתה לא שמעתי גיניוים חריפים מספיק ממנהיגי הציונות הדתית על האירוע. אני עדיין מצפה לשמוע את זה. לא שזה יקל, אבל אולי זה יימנע את האירועים הבאים".

את מראות השנאה תיאר מזרחי ואמר כי בעתיד, עשוי הצבא להחמיר את יחסו כלפי הפורעים. "הקצינים גילו איפוק רב. סמח"ט החטיבה קיבל אבן בראש מטווח אפס וקראו לו נאצי. הוא נכד לניצולת שואה", סיפר - והדגיש: "נמשיך לקיים את הוראות הממשלה, נאכוף את החוק על אפם וחמתם של אלה. אם החוק יאמר לנו לפנות את חוות גלעד, נפנה אותה".

נתניהו: "איש אינו רשאי להרים יד על חיילי צה"ל"

אל הגינויים החריפים הצטרף גם ראש הממשלה, בנימין נתניהו. "יש היום גרעין מתוכנו, גרעין קטן מאוד, שמדבר על עבריינות אידאולוגית. אין כזה דבר עבריינות אידאולוגית. יש עבריינות", הבהיר ראש הממשלה והוסיף: "אף אחד אינו רשאי לפרוע חוק. איש אינו רשאי להרים יד על חיילי צה"ל. איש אינו רשאי להרים יד על שוטרי ישראל. זה הבסיס של הדמוקרטיה ושל החוק".

נתניהו הבהיר כי דבריו לא מכוונים לכלל ציבור המתנחלים. "נאמני ארץ ישראל מתוך ההתיישבות ומחוצה לה מבינים את העקרון הזה. לא אסבול פורענות שכזאת. זה דבר קטן שיכול להיות נגע גדול, ואנחנו נעצור אותו", אמר.

לדברי ראש הממשלה, בישיבה שערך עם ראשי מערכת הביטחון והמשפט "ביקשתי שיגישו לי תכנית חירום לטיפול בנגע הזה. אסור לתת לו להתפשט, צריך לעצור את זה עכשיו".

בהכנת הידיעה השתתפו עזרי עמרם, יוסי זילברמן, רוני דניאל, ניר דבורי ואוהד חמו

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת