פונו 17 פעילי הימין שהתבצרו בסמוך לגבול עם ירדן

כוחות הביטחון פינו הלילה את 17 פעילי הימין, שפרצו את הגדר המקיפה את השטח הצבאי הסמוך לגבול עם ירדן והתבצרו במבנה עתיק, זאת במחאה על התערבות ירדן בנעשה בגשר המוגרבים. לפעילים ניתנה אפשרות להתפזר באופן עצמאי, ומשסירבו נעצרו. שלושה מתוכם קטינים

מתיחות בגבול ישראל-ירדן: כוחות הביטחון פינו הלילה את 17 פעילין הימין שהתבצרו החל משעות הערב אתמול, במבנה עתיק באתר הטבילה קאסר אל-יהוד, סמוך לגבול עם ירדן. הפעילים, רובם תושבי אזור בנימין שפרצו את הגדר המקיפה את השטח הצבאי, מוחים על ההתערבות של ירדן בנעשה בגשר המוגרבים.

דוברת מחוז ש"י במשטרה מסרה כי לפעילים ניתנה אפשרות להתפזר באופן עצמאי. משסירבו נעצרו ה-17, מתוכם שלושה קטינים, בגין הפרת צו אלוף, הפרות סדר וכן גרימת נזק לגדר. במערכת הביטחון ביקשו להדגיש כי הנזק לגדר מהווה סכנה לביטחון התושבים והאזרחים.

ובעוד פעולה של מתנחלים הלילה, כ-50 פעילי ימין חדרו למפקדת החטיבה המרחבית אפרים בשומרון, הבעירו צמיגים והשחיתו כלי רכב. ככל הנראה מדובר בפעולת הסחה שנועדה למנוע פינוי אפשרי של מאחזים. כוחות צה"ל ומשטרה פינו את הפולשים מהבסיס.

הצבא: לא נאפשר את חציית הגבול

מצה"ל נמסר כי 17 פעילים חצו גדר ונכנסו לשטח צבאי סגור - לא חצו את הגבול לירדן. במקום יש נוכחות של כוחות צה"ל, משטרה ומג"ב. מפקד החטיבה המרחבית, אל"מ נוחי מנדל, שוחח עם אנשי הימין והבהיר שלא תתאפשר חצייה של הגבול הבינלאומי.

"ההתערבות הירדנית בנעשה בהר הבית היא פריצת גבולות והתערבות בענייניה של מדינת ישראל", אמר ח"כ מיכאל בן ארי והביע תמיכה בהתבצרות הפעילים. "מי שמתערב בענייננו שלא יתפלא שמתערבים בעניינו".

גם פעיל הימין מאיר ברטלר אמר כי "ההתערבות הירדנית איננה לגיטימית ובשעה שהירדנים מרשים לעצמם להתערב בענייני הר הבית, אנחנו חוצים את גדר המערכת על מנת להזכיר את דברי ז'בוטינסקי אותם מכיר כל ליכודניק - שתי גדות לירדן, זו שלנו, זו גם כן".

בקדימה תוקפים: "הם שכחו את השכל בצד הישראלי"

מנגד, תוקף ח"כ עתניאל שנלר מקדימה את המהלך של פעילי הימין. "במעשיהם הורסים האנרכיסטים את הגשר היהודי להר הבית ועלולים לגרום להפקעת הריבונות הישראלית על נכסי צאן הברזל של עמנו", אמר ח"כ שנלר, "פעילי הימין שפלשו לירדן שכחו את השכל בצד הישראלי".

אמש הודיעה הקרן למורשת הכותל על סגירת גשר המוגרבים בירושלים, שמוביל את המבקרים בעיר העתיקה להר הבית. מהנדס עיריית ירושלים קבע כי המבנה דליק ועלול להתמוטט ולפני יותר מחודש הכריזה העירייה על הגשר כמבנה מסוכן. העירייה תכננה להרוס את הגשר ולבנות אותו מחדש. ראש הממשלה בנימין נתניהו דחה את ההחלטה בנוגע להריסת הגשר בשל חשש שצעד כזה יגרום לתסיסה בעולם הערבי.

בסוף השבוע הזהירה ירדן שלא לשנות את הסטטוס קוו בגשר, זאת למרות שמדובר בגשר בו כאמור משתמשים רק יהודים ותיירים. כעת רק מוסלמים יכולים להיכנס להר הבית.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת