הצצה נדירה לתוך מטוס קרב סורי

תיעוד ראשון מסוגו של מטוס קרב "סוחוי 24" של חיל האוויר הסורי הועלה לאינטרנט על ידי טייס המטוס, באופן המסכן באופן ממשי את חייו. הסרטון הנדיר מאפשר הצצה לא רק לשמיה של סוריה, אלא גם לצי מטוסי הקרב שבו מצויד משטרו של בשאר אסד. החומרים צפויים להיות אטרקטיביים במיוחד עבור שירותי המודיעין המערביים

בצעד אמיץ ביותר, ולמרות הסיכון הרב לחייו, בחר טייס קרב של חיל האוויר הסורי להעלות לאינטרנט תיעוד נדיר שצולם מתוך תא הטייס של מטוס "סוחוי 24". הסרטון הנדיר מהווה למעשה תיעוד ראשון מסוגו והצליח לעשות דרכו לרשת, חרף המאמצים בדמשק למנוע דליפה של מידע ותיעוד על המתרחש במדינה.

מדליפי מידע, תמונות או סרטונים אודות הנעשה בסוריה מסתכנים בעונשים חמורים - ממאסר ממושך ועד לגזר דין מוות. דווקא על רקע זה, בולטת תושייתו של הטיס שהעלה לאינטרנט את התיעוד.

הסרטון, בן שבע דקות, צולם כולו מתוך תא הטייס של ה"סוחוי 24", שנמצא בשירות חיל האוויר הסורי כבר שנים ארוכות. מדובר בחומר שעשוי להיות אטרקטיבי מאוד לגורמי המודיעין במערב, שכן הוא חושף לראשונה את מטוסי הקרב הסוריים. בתיעוד אף נראית ידו של הטייס אוחזת במצלמת וידאו ביתית בעת שקלט בעדשתה את תוואי הטיסה.

הסרטון צולם ככל הנראה לפני שבועות אחדים. נראים בו מבנה ובו שלושה מטוסי "סוחוי" שאינם חמושים במהלך מפגן אווירי. ניתוח של התמונות בידי גורמים הבקיאים במבנה חיל האוויר הסורי והמשטר במדינה סיפק כמה פרטים מעניינים: המטוסים המריאו מבסיס "רסאם אל עבוד", מתקן האימונים המרכזי של חיל האוויר הסורי.

באותו המקום פועלת גם האקדמיה לטיס. בהמשך הסרטון פונים המטוסים לכיוון חאלב שבצפון סוריה, ובתיעוד נראה גם מסלול ההמראה של בסיס חיל האוויר בניראב. במהלך הטיסה ניתן להבחין גם במטוסי "מיג 21", "מיג 29" ומסוקי "מיג-8" חונים סמוך למסלול.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת