אושרה תוספת לחוק לשון הרע: טוקבקיסטים משמיצים ייחשפו

אחרי שהפיצוי על עבירת לשון הרע הוגדל פי שישה, מעתה גם טוקבקיסטים לא יישארו אנונימיים. הצעת חוק לפיה בימ"ש יכול להורות לספקיות האינטרנט לחשוף פרטי גולשים החשודים בדברי לשון הרע עברה בקריאה ראשונה

פרסמתם טוקבק משמיץ? פרטיכם ייחשפו (חדשות 2)

עוד הגבלה על חופש הביטוי? הכנסת אישרה בקריאה ראשונה את הצעתו של ח"כ זבולון אורלב מהאיחוד הלאומי, לפיה ספקיות אינטרנט יחויבו להעביר פרטים של טוקבקיסט שהפיץ מסרים ובהם "לשון הרע", במידה ואותו נפגע מהעבירה יגיש נגדו תביעה.

לאחר אישור ההצעה, אמר ח"כ אורלב כי החוק יסייע לאנשים הסבורים כי אדם המסתתר מאחורי כינוי באינטרנט - מפיץ דברים ובהם אמרות "לשון הרע". "כיוון שלא ידוע מי הוא אותו אדם ואין אפשרות לתבוע אותו - יוכלו בתי המשפט לחייב את ספקיות האינטרנט לחשוף את פרטי אותו מפיץ בפני הנפגע כדי שניתן יהיה להגיש נגדו תביעת לשון הרע", הוסיף ח"כ אורלב.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"לשון הרע או סתימת פיות"?

בתום דיון סוער שהתקיים בשבוע שעבר במליאה, אישרה הכנסת בקריאה ראשונה את הצעת החוק לתיקון חוק לשון הרע, שזכתה לכינוי "חוק סתימת הפיות". על פי החוק החדש - כל מי שיואשם בהוצאת דיבה יסתכן בקנס של 300 אלף שקלים, ומי שלא יבקש תגובה - עלול להיקנס במיליון וחצי שקלים. את הדיונים במליאה ואת ההצבעה העברנו בשידור חי כאן בחדשות 2 באינטרנט.

42 חברי כנסת תמכו בהצעה לתיקון החוק, לעומת 32 מתנגדים. ראש הממשלה בנימין נתניהו הצביע גם הוא בעד, ואמר כי "הצעת החוק הזו מחזקת את הדמוקרטיה בישראל". בשלב הבא תועבר הצעת החוק לוועדת החוקה של הכנסת, שתכין אותה לקראת הצבעה בקריאה שניה ושלישית.

שורה של חברי כנסת, משמאל ומימין, הביעו טרם ההצבעה את התנגדותם החריפה להצעת החוק. ח"כ דב חנין (חד"ש) תקף את הצעת החוק במילים קשות ואמר כי "בשיטות משפט ברבריות במיוחד העונש על לשון הרע הוא כריתת הלשון. זה מה שמציעים לנו. יש כאן הצעה על סנקציה פרועה, רצחנית על משהו שלא יעשה כל נזק. אפילו בסעודיה אין דבר כזה. חוק שישתק את כולנו. זה חוק מסוכן. אנחנו מדברים על נחשול של פגיעה בדמוקרטיה, ובתוכם החוק הזה בולט במיוחד".

ת"א: עימותים בהפגנה נגד החוק

כ-2,000 מפגינים התכנסו הערב בתל אביב ומחו נגד התיקון לחוק לשון הרע, שכונה על ידיהם "חוק סתימת הפיות". האירוע נשא את הכותרת "לא תשתיקו אותי", והשתתפו בו גם חברי כנסת מהשמאל, בהם דב חנין מחד"ש וניצן הורוביץ ממרצ.

המפגינים התקבצו בכיכר "הבימה", סמוך מאוד למוקד שבו הוקמו ראשוני האוהלים שהחלו את המחאה החברתית של הקיץ האחרון. הם נשאו עמם שלטים ובהם סיסמאות התנגדות לחוק, שאושר אתמול בכנסת בקריאה ראשונה. לטענת משתתפי האירוע, החוק - המאפשר תביעה של רבבות שקלים בגין הוצאת לשון הרע מבלי להוכיח נזק, מהווה "פגיעה קשה בחופש הדיבור והדמוקרטיה".

אחרי ההפגנה, פתחו המפגינים בתהלוכה וחסמו לתנועה את צמתי הרחובות שדרות רוטשילד ומרמורק ובוגרשוב במפגשו עם רחוב המלך ג'ורג'. מאוחר יותר, אחרי שחלק מהמפגינים השליכו ביצים על מטה הליכוד במצודת זאב, התפתחו במקום עימותים אלימים בינם לבין האחראים למעשה.