"מעורבות ממשלה תשפר את מצב החלשים"

דוח העוני לשנת 2010 פורסם היום ולפיו חלה ירידה במימדי העוני בישראל. ראש הממשלה בנימין נתניהו הגיב לממצאי הדוח והדגיש את החשיבות במתן הזדמנות שווה בחינוך לכל התלמידים. נתניהו התייחס גם להמלצות ועדת טרכטנברג וקרא ליישמן במלואן על מנת לשפר את מצב השכבות החלשות בישראל

קורא ליישם את המלצות ועדת טרכטנברג. נתני (חדשות 2)

ראש הממשלה בנימין נתניהו התייחס לפרסום דוח העוני לשנת 2010, לפיו חלה ירידה במימדי העוני בישראל. נתניהו הדגיש את הצורך לבצע שינויים נדרשים מבלי לפרץ את מסגרת התקציב.

הבוקר פרסם המוסד לביטוח לאומי את דוח העוני לשנת 2010. מהדוח עולה כי בישראל חיים קרוב ל-1.8 מיליון בני אדם מתחת לקו העוני, אך גם על כך שמימדי העוני נמצאים במגמת ירידה. ראש הממשלה הגיב הערב לממצאי הדוח ואמר כי "הממשלה בראשותי שמה לה למטרה מתחילת הדרך לצמצם את הפערים החברתיים ולהפחית את מספר העניים בישראל".

לדברי ראש הממשלה, דרך מרכזית לטפל בצמצום הפערים ולהוזיל את יוקר המחיה היא על ידי השתתפות במימון חינוך הילדים, במתן הזדמנות שווה בחינוך ובהשקעה אישית בתלמידים. "יישום המלצות ועדת טרכטנברג, בצד הנהגת מס הכנסה שלילי, הגברת ההשתתפות בכוח העבודה והמשך הירידה באבטלה ישפרו עוד יותר את מצב השכבות החלשות בישראל" הוסיף.

נתניהו התייחס לממצאי הדוח על רקע המשבר הכלכלי הקשה שפוקד את אירופה בימים אלה ואמר כי "מדובר במשימה לא פשוטה, בשל הצורך לבצע את השינויים תוך כדי שמירה על המסגרת התקציבית ומבלי להביא לקריסת המשק הכלכלי, כפי שקורה לכלכלות חזקות בעולם".  

הדוח: ירידה במימדי העוני

ממצאי דוח העוני לשנת 2010, שמתפרסמים השנה על רקע המחאה החברתית, מצביעים על מגמה של יציבות ואף ירידה במימדי העוני בישראל, בעיקר בקרב ילדים, קשישים ובמגזר הערבי והחרדי. את פרסום הדוח העברנו בשידור חי כאן בחדשות 2 באינטרנט.

מהדוח עולה כי בשנת 2010 חיו בישראל קרוב ל-1.8 מיליון בני אדם מתחת לקו העוני; כלומר שכל ישראלי חמישי וכל ילד שלישי הם עניים.

שר הרווחה משה כחלון פתח את הצגת הדוח. "הגידול בפערים החברתיים משליך באופן ישיר על הגידול בעוני", אמר. "המשימה שלנו היא לצמצם את הפערים הללו למינימום ואפשר לעשות זאת. אם יש דבר אחד שמעודד אותי זו הפעולה שהממשלה נוקטת, עצם זה שהגענו להכרה שממשלה מסוגלת לשנות".

"עוני זו לא גזירת גורל", הוסיף השר. "אנחנו רואים שאם ממשלה מחליטה באמצעות מדיניות לסייע, אפשר באמצעות מדיניות כלכליות להוריד את מימדי העוני".

פחות עניים, אבל עדיין - יותר מדי

מנכ"ל הביטוח הלאומי אסתר דומיניסיני הציגה את הנתונים. "אנחנו מדברים היום על כאלה שלא רק מרגישים שהם אינם גומרים את החודש, אלא לפעמים לא מסיימים את החודש. הדוח טוב מזה של שנת 2010. יש מגמת שיפור שתמשיך ככל הנראה ב-2011".

"הירידה היא בכל המדדים: עוני בקשישים, ילדים האוכלוסייה הערבית והחרדים. בכל פרמטר יש אינדיקציה של ירידה, גם אם קטנה מדי", אמרה. "יש עוד דרך ארוכה ללכת. המונחים הם עדיין דו ספרתיים, בהשוואה למדינות אחרות אנחנו נמצאים במקום לא טוב".

לפי הדוח, בישראל יש 433 אלף משפחות עניות. שיעור הנפשות העניות ירד מ-25% ב-2009, ל-24.4% ב-2010. מספר הנפשות העניות עומד 1,773,400 - שיעור גבוה ביחס למספר האזרחים במדינה. "חומרת העוני ירדה", הדגישה דומיניסיני.

"יש בישראל מעל 800 אלף ילדים עניים. זה מצב לא טוב, אבל זו ירידה של אחוז שלם בשיעור הילדים העניים", לדברי מנכ"ל המוסד לביטוח לאומי. 

בדוח לשנת 2009, היו 1.77 מיליון עניים, 30 אלף פחות. אולם, אך ההפרש בגודל האוכלוסייה בין השנים מצביע על פער לטובת שנת 2010. כלומר, ירידה באחוז העניים באוכלוסייה בישראל.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת