התגובות לדחיית ערעור קצב: "נותן כוח לכל מוטרדת"

המערכת הפוליטית והחברתית סוערת עקב החלטת בית המשפט העליון לדחות לחלוטין את ערעורו של נשיא המדינה לשעבר. "מדינת ישראל לפחות תוכל להשאיר עתה מאחור פרק מכוער במיוחד בתולדותיה", אמרו בנעמ"ת. ח"כ גלאון: "מסר לנשים אמיצות שהתלוננו והוכפשו"

בית המשפט העליון דחה הבוקר את ערעורו של הנשיא לשעבר משה קצב ואישר את פסק הדין של בית המשפט המחוזי שגזר על קצב 7 שנות מאסר בפועל באשמת שני מקרי אונס ועבירות מין נוספות. אם לא יהיו שינויים בימים הקרובים, קצב יחל לרצות את עונשו ב-7 בדצמבר.

ראש האופוזיציה ציפי לבני אמרה בתגובה כי "בית המשפט העליון קבע שהצדק נעשה - ונגמרו סימני השאלה שניסו להטיל על כתפי המתלוננות. מהיום הזה ואילך, שלא יעז איש לטעון שמדובר בנשים שניסו להתנכל לנשיא, אלא בנשים אמיצות שצריכות לתת כוח לכל מוטרדת שחוששת להתלונן".

יו"ר נעמת, עו"ד טליה לבני: "אני גאה במערכת המשפט הישראלית. שופטי בית המשפט העליון השמיעו אמירה מעמיקה, רצינית ושופעת הבנה למורכבותן של עבירות המין, בעיקר במצב של יחסי מרות. קורבנותיו של קצב יישאו עוד שנים רבות את צלקות הפרשה, אך מדינת ישראל לפחות תוכל להשאיר עתה מאחור פרק מכוער במיוחד בתולדותיה. להכרעת הדין הזו תהיינה השלכות חיוביות שיהדהדו מהיום והלאה וייתנו רוח גבית לקורבנות עבירות מין לעתיד.

גילה אושרת, יו"ר ויצו ישראל, אמרה בתגובה להכרעת העליון, כי "ויצו מברכת את ההחלטה האמיצה והנחושה של בית המשפט אשר הוכיח כי הצדק בישראל הוא צדק שווה לכל עבריין ללא קשר למעמדו. מדובר ביום היסטורי ובמסר חשוב לכל אישה שנפלה קורבן לתקיפה מינית. אנו גאות במתלוננות, שספגו באומץ רב את מסכת ההשפלות שהיה עליהן לעבור. אין ספק שהכרעת ביהמ"ש תוציא את הקורבנות 'מהכלא' שבו הן חיו ותכניס אליו את האיש שפגע בהן. תנועת ויצו קוראת לבית המשפט להורות על ביצוע מיידי של העונש ללא שום דחייה נוספת - משה קצב צריך לשלם על פשעיו - ומיד".

ח"כ זהבה גלאון (מרצ): "דחיית הערעור בעניינו של קצב מבצרת את כבודן וחירותן של נשים, גם מול אנשי שררה. בית-המשפט העליון הביא אמון מלא בגרסת המתלוננות, והוכיח שוב את מחויבותו נגד ניצול מרות ופגיעה מינית. מדובר לא רק בהכרעת דין חשובה במישור הצדק הציבורי, להוקעתם של עברייני מין, אלא, גם מסר לנשים אמיצות שהתלוננו, והוכפשו. נקווה שבימים הקרובים יפסק החיזיון ההזוי של אנס מורשע המהלך חופשי".

ח"כ אורית זוארץ (קדימה), חברה בוועדה לקידום מעמד האישה: "יש לקוות כי זו התחנה האחרונה בהליך של האנס המורשע משה קצב. בית-המשפט העליון הביע שם קץ למחול השדים והספקות. זו העת לדון באופן נרחב בשאלת עיכוב הביצוע שניתן לקצב ללא סיבה וללא הגבלת זמן. בכוונתי לגבש הצעת חוק המגבילה את משך הזמן המותר לעיכוב ביצוע בשל ערעור, לעבריינים בכלל ולעברייני מין בפרט. קצב כעבריין מין מורשע קיבל הקלות מקוממות".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת