נתניהו קורא למתנחלים: עצרו בנייה לא חוקית

על רקע דרישת בג"ץ לפנות את המאחזים הבלתי חוקיים, דורש היום ראש הממשלה נתניהו מהמתנחלים שלא לבנות על קרקע לא חוקית. "אפשר להיות נאמן לארץ ישראל ולהתיישבות, ובאותה עת נאמן לחוק", הדגיש נתניהו בפתח ישיבת סיעת הליכוד. ח"כ חוטובלי בתגובה: "ראש הממשלה מבין שיש לו בעיה פוליטית"

רק לפני מספר ימים הורה ראש הממשלה בנימין נתניהו להאיץ את הבנייה בירושלים, מעלה אדומים ויהודה ושומרון. היום כבר קורא ראש הממשלה למתנחלים לא לבנות באופן לא חוקי. "ישנם מספיק מקומות שצריך ואפשר לבנות בהם. אפשר להיות נאמן לארץ ישראל ולהתיישבות, ובאותה עת נאמן לחוק", הדגיש נתניהו.

"המאמץ העיקרי שלנו צריך להיות מושקע בחיזוק היישובים ולא בהתנגשות עם החוק, בוודאי לא בהתנגשות אחד עם השני", הוסיף ראש הממשלה בדבריו. "אני מצפה שנתאחד כולנו סביב העקרונות האלה. אין סתירה בין השניים - אלא התאמה".

נתניהו גם התייחס להנחייתו להאיץ את הבנייה. "זו הדרך הטובה ביותר לחזק את ההתיישבות במקומות שבוודאי יישארו בשטחנו בכל הסדר עתידי", אמר ראש הממשלה. "אנחנו פועלים לא בדיבורים אלא במעשים", הוסיף. בדבריו הדגיש כי נושא ההתיישבות חשוב לו אך הממשלה תמשיך לפעול בנושא הזה בהתאם לחוק.

ראש הממשלה אמר את הדברים על רקע דרישת בג"ץ לפנות את המאחזים הבלתי חוקיים שהוקמו על קרקע פלסטינית ולקראת מינוי הוועדה הממשלתית שאמורה לעסוק בעניין זה.

חוטובלי: "רה"מ לא יוכל לספור את האצבעות שלנו"

כמה מחברי הליכוד תקפו את נתניהו ואמרו כי הריסת מאות בתים היא מסוכנת וחסרת היגיון. כך למשל שר החינוך גדעון סער אמר כי "יצירת תקדים הריסה של מאחזים תייצר האצה של כל היחס להתיישבות ואני לא מציע לנו להגיע לשם. הריסה היא פתרון שגוי".

ח"כ ציפי חוטובלי אף איימה ישירות על ראש הממשלה, ואמרה בשיחה עם חדשות 2 באינטרנט: "ראש הממשלה קיבל איתות ברור שאם הוא לא יסכים לדרכנו הוא לא יוכל לספור את האצבעות שלנו בהצבעות הבאות בכנסת".

"הבהרנו לרה"מ שלא מדובר בגזל אדמות ואין אדם שרשום על שם האדמות האלה וישנן אפשרויות של מתן פיצוי במקרים אחרים בקרקע אחרת", הוסיפה חוטובלי. "ראש הממשלה מבין שיש לו בעיה פוליטית, הוא צריך לפתור את העניין".

לפני ישיבת הסיעה התכנסו שורה של שרים וח"כים מהליכוד לפגישה עם ראשי רבני יש"ע, בהם הרב דב ליאור. השר יולי אדלשטיין, שכינס את הפגישה, אמר כי "המספר הגבוה שהגיע לכאן מבין חברי הכנסת של הליכוד, כחצי סיעה, מעביר מסר ברור. הליכוד אומר אמירה ברורה: על הממשלה לבנות ולא להרוס".

שר התחבורה ישראל כץ תלה את הפתרון בממשלה: "ההתיישבות בארץ ישראל היא ערך עליון, צריך לעגן את זה ולמצוא פתרונות – זה לא עניין למערכת המשפט. הפתרון צריך להיות בידי המנהיגות, והיא צריכה למצוא אותן".

בשעות הצהריים הפגינו מאות פעילי ימין מול משכן הכנסת ובית המשפט העליון, במחאה על הכוונה להרוס את המאחזים מגרון וגבעת אסף. לפנות בוקר הגיעו כוחות משטרה וצבא לסייע לאנשי המינהל האזרחי להרוס שלושה מבנים לא חוקיים במאחז עוז-ציון, ליד בית אל. את כוחות הפינוי קידמו עשרות מתפרעים שיידו אבנים. בתום הפינוי נעצרו שניים עשר מתפרעים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת