הקרב על תקיפה באירן: ברק נגד יעלון

קשה שלא לקשור את שרשרת האירועים בזירה הביטחונית לדיווחים התכופים בכלי התקשורת בארץ ובעולם, למרות שבירושלים ממשיכים להכחיש כי תקיפה באירן עומדת על הפרק. השר יעלון האשים את השר ברק ואמר כי הוא "פגע בביטחון" - ופתח מולו חזית. כעת אומרים אנשיו של ברק על יעלון: "תסכוליו מבלבלים עליו את דעתו"

הפרסומים החוזרים ונשנים על כוונה לכאורה של ממשלת ישראל לתקוף את אירן, לצד הקריאות התכופות בדרג המדיני להימנע מהתבטאויות מסוג זה, ממחישים כי ישראל רוצה, מחד, למנוע דיון ציבורי מופקר שחשף בשוליו מהלכים מבצעיים ותכניות ועלול לעורר את האירנים.

אלא שמן הצד השני, מעוניינים בירושלים להעביר לטהרן ולעולם כולו כי כל התכניות באשר להתמודדות עם תכנית הגרעין האירנית נותרו על השולחן. המטרה היא לגרום לישראל להיראות כמי שיכולה, רוצה ושוקלת מהלך צבאי - אבל גם כמי שטרם החליטה ומעדיפה שקט תקשורתי, כזה שיאפשר לגורמים אחרים - כמו ארצות הברית - לעשות את העבודה.

הבעיה מתעוררת במצבים שבהם, לעיתים, מתגלות סתירות בין הדברים. ראש הממשלה, בנימין נתניהו, התייחס ביום ראשון האחרון לאיום מטהרן והדגיש את המחויבות לעצור את התגרענות הרפובליקה האיסלאמית. למחרת, הזכיר שר הביטחון, אהוד ברק, "אתגרים שאולי נצטרך להתמודד איתם לבד".

מחול שדים תקשורתי סביב שרשרת אירועים מקרית?

אל האירועים שהוזכרו מצטרפים הניסוי בירי טיל רקטי-בליסטי ארוך טווח שביצע היום חיל האוויר, לצד שחרור תמונות מטוסי הקרב מתאמנים באי האיטלקי סרדיניה.

את שרשרת ההתייחסויות לנושא חתם הערב הדיווח ב"גארדיאן", שלפיו נערכות בריטניה וארצות הברית לאפשרות שאירן תותקף וכן כי שר הביטחון ברק עורך שיחות בנושא עם גורמים מדיניים ומודיעיניים בבריטניה.

למרות שרשרת האירועים והקשר ביניהם, מנסים נתניהו וברק לשכנע כי מדובר בסך הכל בצירוף מקרים. בין היתר, הבהירו שם כי שיגור הטיל נקבע לפני זמן רב, וכן כי התבטאויותיהם של ראש הממשלה ושר הביטחון אינן חדשות. על התרגיל המשותף עם חיל האוויר של איטליה נאמר כי מדובר בעיתוי מקרי בלבד.

יעלון הטיל את האחריות על ברק - ויצר עימות

עד הערב, הופנתה האצבע המאשימה בנושא לעבר התקשורת הישראלית - שלכאורה נושאת באחריות ליצירת ההערכות על תקיפה אפשרית באירן. לצד העיתונות, הוטחו האשמות גם בבכירים לשעבר במערכת הביטחון - ובהם ראש המוסד הקודם מאיר דגן והרמטכ"ל לשעבר גבי אשכנזי.

היום גלשו האשמות לכדי עימות בתוך ישיבת פורום השמינייה. במהלך תדרוך שערך גורם מדיני בכירי, שדיווחים מייחסים אותו לשר משה (בוגי) יעלון, האשים האחרון את ברק במחול השדים התקשורתי סביב הפרשה וטען כי הוא הגורם ש"הכניס את כולם לטירוף ופגע בביטחון". בכך הוא מהווה השר הראשון שהפנה את האצבע המאשימה אל תוך הממשלה - לעבר ברק, ולא לעבר ה"לשעברים".

בתגובה על הדברים, תקפו מקורביו של ברק את יעלון בחריפות ואמרו כי "תסכוליו מבלבלים עליו את דעתו ומשבשים את שיפוטו. מי שהזהיר מנחשים בקריה, מוטב שייאמר לו: 'טול קורה מבין עיניך'".

גורם ביטחוני נוסף אמר הערב שהתנהגותו של יעלון "מוזרה ותמוהה". מלשכתו של יעלון נמסר כי לא ערך שיחה עם כתבים בנושא והביע צער על תגובתו של ברק.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק