נתניהו בכנסת: "אירן גרעינית - איום כבד לישראל"

הכנסת פתחה היום את מושב החורף. רה"מ נתניהו התייחס בעיקר להסלמה בדרום ולאיום האירני, ואמר כי "אירן גרעינית תהווה איום כבד על המזה"ת". רק בסיום דבריו התייחס רה"מ למחאה החברתית, ואמר: "אני מחויב לפתור את המצוקות". לבני תקפה את רה"מ בחריפות: "אנחנו מבודדים את עצמנו עד כלות, תתחיל לעשות משהו"

חוזרים לעבודה: חברי הכנסת שבו היום למשכן בירושלים, עם פתיחת מושב החורף. ראש הממשלה בנימין נתניהו הזהיר בנאומו מפני האיום האירני: "אירן גרעינית תהווה איום כבד עלינו ועל המזרח התיכון כולו". את הטקס ונאומי הפתיחה העברנו כאן מוקדם יותר בשידור ישיר.

ראשון הדוברים במשכן היה יו"ר הכנסת ראובן ריבלין שטען כי "המחאה החברתית חשפה את הכנסת במערומיה". לדברי ריבלין, "הדרישה לסדר יום חברתי חדש לא יצאה מהכנסת ה-18, חלופות לסדר יום חדש לא נוסחו בכנסת הזאת וספק רב, אם לקולות המחאה יש נציגות ברורה כאן, בכנסת. ואם כך, מה הפלא שכיכר השוק, או שדרות רוטשילד, החליפו את הכנסת? המחאה החברתית תפסה את הכנסת לא מוכנה, ולא במקרה".

יו"ר הכנסת התייחס גם לחזרתו של גלעד שליט: "שובך גלעד, נתפס עבור רבים בתוכנו כנס שאירע לנו. בבחינת אדם אשר הצליח לשוב מן המתים. עם שובך לחיק משפחתך ולחיק עמך אנו מתפללים כי מי שגמלך טוב הוא יגמלך כל טוב לאורך ימים ושנים".

הנשיא פרס: "לחמאס אין עתיד"

אחריו עלה לדוכן נשיא המדינה שמעון פרס, שדיבר תחילה על המצב הביטחוני בדרום הארץ: "אני חש הערכה רבה לתושבי העורף בדרום, אשר שהו בימים האחרונים במרחבים המוגנים בשקט ובאיפוק, ואפשרו לצבא ולמקבלי ההחלטות לבצע את משימותיהם. חמאס נטל בכוח את השלטון בעזה. והאחריות הישירה מוטלת עליו. הכתובת על הקיר והם יישאו בתוצאות מעשיהם ומחדליהם. לחמאס אין עתיד. לחמאס אין תקווה. רק ביטחון יבטיח שלום".

פרס קרא בנאומו למגזר החרדי להשתלב במעגל העבודה: "ארצנו קטנה ועל כן כל אדם צריך לעבוד בה. להיות שותף למאמץ הכללי להגדיל יכולתה. התורה מצווה שעלינו לכבד את מנוחת השבת. ואת העבודה בימי החול. אני יודע שהרבה חרדים יצאו לעבוד מרצונם. סטודנטיות וסטודנטים חרדים נקלטו בעבודה, ורבים נמצאים בשלבי הכשרה באקדמיה. אני קורא לאנשי המגזר החרדי להרחיב השתתפותכם במערכת העבודה".

גם הנשיא התייחס בנאומו להשבת גלעד שליט: "גלעד שליט חזר הביתה, והארץ נשמה לרווחה. העם התלכד בהתרגשות, ונפש הילדים ולב ההורים התעלו למראה הבן שנפדה משיביו. הממשלה וראשה, זכו בהוקרת האומה - ובצדק. משפחות השכול שילמו מחיר כואב פעמיים. הן פגשו בכאב את יציאתם מהכלא של רוצחי יקיריהן, יקירי העם כולו. מילים - אין בכוחן להקהות כאב וסבל כזה. העם מאמץ ללבו משפחות אלה באהבה, מול תמונה מרעידה, מוכרת בתולדות עמנו, כאשר דמעות השכול נמהלות בדמעות השמחה".

נתניהו: "עשרות אלפי טילים מכוונים לערינו"

ראש הממשלה בנימין נתניהו פתח את דבריו בהתייחסות למצב הביטחוני והאזורי, ואמר: "הרחוב הערבי התעורר, משטרים ישנים נפלו, משטרים נוספים מתנדנדים, ומשטרים חדשים מתחילים לקום. איש אינו יכול לערוב לטיבם או ליציבותם של משטרים חדשים אלה. וגם איש אינו יכול לערוב ליחסם כלפי ישראל. אני חייב להגיד שזה לא מזהיר מלכתחילה ולצערי לא צפוי להשתפר רובם של המשטרים בטווח הנראה לעין".

"ישנן מעצמות אזוריות אשר חובקות את המזרח התיכון ואלה ינסו להגדיל את השפעתן על המשטרים החדשים ובלשון המעטה ההשפעה הזו לא תהיה לטובתנו או בעדנו. אירן ממשיכה במאמציה להתחמש בנשק גרעיני תהווה איום עלינו ועל המזרח התיכון כולו. מול אי הוודאות ואי היציבות שלפנינו, אנו זקוקים לשני דברים: עוצמה ואחריות", אמר ראש הממשלה.

נתניהו: "מוכנים לפשרות, אך איננו מוכנים להפקרות ביטחונית"

נתניהו התייחס לירי בימים האחרונים לעבר הדרום: "עשרות אלפי טילים ורקטות שיש בידי אויבנו מכוונים לערינו. סוללות כיפת ברזל ומערכות ההגנה האחרות נותנות לכך פיתרון חלקי ומגבירות הגנה על תושבי הדרום אך בכוונתנו לפרוס במקומות אחרים בארץ. תפיסת הביטחון לא יכולה להישען רק על הגנה אלא גם על יכולת תקיפה נמשיך לפעול בעוצמה ובנחישות על אלה שמאיימים עלינו. הקם להרגך השכם להורגו - ומי שפוגע בנו דמו בראשו".

עוד הוסיף ראש הממשלה: "אנו מוכנים לפשרות אבל אינינו מוכנים להפקרות ביטחונית. אני רוצה להגיד לאבו מאזן, אינני קשוח ביחס לשלום אלא לביטחון ישראל ואזרחיה, ואני אמשיך כך כי זו חובתי העליונה והבסיסית כראש ממשלת ישראל. אני מוכן לעשות שלום אמת עם שכנינו אבל אינני מוכן לסכן את ביטחוננו".

נתניהו התייחס גם לתכניתו הכלכלית: "אינני מקבל את הטענה שהשליטה של השוק החופשי פשטה את הרגל, ושיש לחזור לכלכלה שבה הממשלה צריכה להיות מעורבת ושולטת שהאזרח צריך להתרוצץ במשרדי הממשלה - אנחנו לא נחזור לשם. ככה הורסים כלכלה".

לקראת תום דבריו התייחס ראש הממשלה לעסקה לשחרור גלעד שליט. "האחרות שמביאה אותנו לפעול למען חייל בודד אחד, מוכיחה את יכולתו של עמנו להתלכד ברגעי מבחן. זה ביטוי לערבות ההדדית העוצמה והאחריות. אני מאמין בכוחה של אחדות זו גם ברגעי מבחן בכנסת, על אף חילוקי הדעות נדע להתעלות ולפעול יחד למען המטרות המשותפות לכולנו. אלה הדברים שלאורם נלך, עוצמה, אחריות ואחדות. יש לנו מדינה אחת, יחד נשמור עליה".

ח"כ רונית תירוש ממפלגת קדימה הוצאה מהדיון לאחר שהופיעה עם חולצה ועליה הכיתוב "ת' - תקציב חברתי חדש", וצעקה במהלך נאומו של ראש הממשלה.

לבני: "אנחנו מבודדים את עצמנו"

לאחר דבריו של ראש הממשלה עלתה לדוכן יו"ר האופוזיציה ציפי לבני, שתקפה את נתניהו בחריפות וטענה כי ישראל נמצאת "בבידוד עמוק". "ישראל נמצאת רגע לפני שהפרטנר היחיד להסדר ייעלם, אחרי שהחמאס התחזק ומקבל לגיטימיות מהעולם ורגע לפני שהוא משתלט על יהודה ושומרון".

"אנחנו מבודדים את עצמנו", אמרה לבני ופנתה לראש הממשלה: "תשאל את עצמך אם יש לך קצת אחריות למה שקורה לישראל. אנחנו צריכים לזכור שמשא ומתן עדיף על פני המאבק הדיפלומטי, ועדיף על פני מאבק אלים של טרור ומלחמה, אבל בינתיים מי שמתחזק ומי שמקבל את המסר שהטרור כדאי זה החמאס. מאז הקמת הממשלה הזו חמאס חזק יותר".

"התעוררתי לקול הצעירים שיצאו לרחובות ולצעקת מעמד הביניים. נפתחנו כולנו לקושי היומיומי של צעירים טובים ומכשירים, כמו הילדים שלי ושלנו, ומאות אלפים כמותם, ואני רוצה להגיד לכם תודה שהכרחתם אותנו לשים על השולחן את השקפת עולמנו גם בנושאים האלה. היא קיימת, לא צריכים להמציאה מחדש, אבל הגיעה העת לקבל הכרעות גם בתחומים אלה, ומגיע לנו יותר גם בתחום הכלכלי חברתי".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת