הממשלה אישרה את הטבות המס בדוח טרכטנברג

צעד ראשון בדרך לצדק חברתי? הממשלה אישרה הערב את פרק הטבות המס בדוח ועדת טרכטנברג לצדק חברתי-כלכלי. בין ההטבות שאושרו: ביטול התוספת למס על הדלקים וביטול כולל של המכסים על ייבוא מוצרים, שאינם מייצור מקומי

סוף סוף צדק חברתי? הממשלה אישרה הערב את הטבות המסים של ועדת טרכטנברג, בישיבה מיוחדת שהתקיימה בצפת. ההטבות צפויות להיכנס לתוקף ב-1 בנובמבר 2012, רק לאחר אישורן בכנסת.

"משקי בית רבים יחסכו אלפי שקלים בשנה ואף יותר בזכות אישור ההמלצות, וזוהי רק ההתחלה. בשבועות הקרובים יאושרו חלקים נוספים בדוח טרכטנברג במטרה להפחית את יוקר המחיה", אמר ראש הממשלה במהלך הישיבה.

בין ההטבות שאושרו:

• ביטול התוספת למס על הדלקים (בלו) - הטבה בשווי של 2.5 מיליארד ₪ שמשמעותה היא חסכון של 40 אגורות לכל ליטר בנזין, חסכון 20 אגורות בכל ליטר סולר, מה שיכול להשפיע על מחירי התחבורה הציבורית, וחסכון של 34 ₪ לטון פחם, הוזלה שיכולה להשפיע על מחירי החשמל.

• יינתנו 2 נקודות זיכוי לגבר לכל ילד עד גיל 3 - המשמעות הכספית היא 418 שקל לחודש עבור כל ילד עד גיל 3 - תוספת של 5,000 ₪ בשנה, וזאת לנקודת המס שאמא מקבלת לילד עד גיל 18. בנוסף תינתן נקודת זיכוי נוספת לאמא לילד עד גיל 5.

• 'מס הכנסות גבוהות' בשיעור 2% לכל מי שהכנסתו מכל מקור שהוא עולה על מיליון שקל לשנה

• בנוסף אושר ביטול כולל של המכסים על ייבוא מוצרים, שאינם מייצור מקומי. יורדו מסי הקנייה בענפים תחרותיים, למשל מוצרי אלקטרוניקה. כמו כן, יועלה המס על רווח הון מ-20% ל-25%. מס החברות יועלה ל-25%, ומתווה השינויים במס הכנסה ומס חברות יישקל מחדש עד שנת 2014.

אמש, לאחר חודשיים של הפסקה, חזרה המחאה החברתית לרחובות במוקדים רבים ברחבי הארץ. 17 אלף הפגינו בתל אביב ועוד 5,000 צעדו בירושלים. על הבמות נשמעו המוכרות: "העם דורש צדק חברתי" ו"רוצים מדינת רווחה".

יחימוביץ': "מעט מדי מאוחר מדי"

בתגובה לאימוץ הפרק על ידי הממשלה, אמרה יו"ר מפלגת העבודה שלי יחימוביץ': "הצבעת הממשלה היום אינה יוצרת שום שינוי מהותי במדיניות המיסים, וממשיכה להיטיב עם העשירים, מבלי לבצע שינוי משמעותי עבור מעמד הביניים", לדבריה, "עצירת הרפורמה במס היא מעט מדי ומאוחר מדי אחרי שנים שבהן כל כלכלן מתחיל, הOECD- ונגיד בנק ישראל מפצירים בנתניהו לעשות זאת, והוא מסרב".

עוד הוסיפה יחימוביץ': "החמורה מכל היא גזירת הורדת המכסים שתביא לפגיעה אנושה בתעשייה ובחקלאות הישראליים, בייצור המקומי ובצמיחה, ועשרות אלפים יהיו מובטלים או ייפלטו לעבודות עוני אצל קבלני כוח אדם", דברי יו"ר העבודה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת