ברגע האחרון: איום השביתה הוסר

יומיים לפני שהייתה אמורה להתחיל שביתה כללית במשק, יו"ר ההסתדרות עופר עיני החליט להקפיא את המהלך בעקבות התקדמות במו"מ לשיפור תנאי עובדי הקבלן. בעקבות המגעים מסתמן שיותר עובדי קבלן יהפכו לעובדים מן המניין

יו"ר ההסתדרות, עופר עיני, הקפיא היום את האיום לפתוח בשביתה כללית במשק בעניין עובדי קבלן. זאת בעקבות מגעים מתקדמים שהתקיימו בימים האחרונים עם גורמים בכירים בממשלה וכן בסקטור העסקי.

תקופת הצינון, מאז הוכרז סכסוך העבודה לפני כשבועיים, מסתיימת מחר בלילה, כך שההסתדרות רשאית לנקוט בצעדים ארגוניים כבר ביום רביעי הקרוב. ואולם, לאור ההתפתחויות האחרונות לא צפויים השבוע כל צעדים, וככל הנראה גם לא בשבוע הבא.

בסוף השבוע נפגש עיני עם שר האוצר יובל שטייניץ, שהבטיח מצדו כי המשרד החל בעבודת מטה בעניין, מתוך כוונה כנה "לבחון עיוותים שונים" בצורות ההעסקה הקיימות במגזר הציבורי. מגעים מתקדמים יותר התקיימו עם לשכת התיאום של ארגוני המעסיקים הפרטיים בראשות שרגא ברוש.

"קליטה ישירה של עובדים - אחרית הימים"

ראשי המעסיקים, להוציא את איגוד לשכות המסחר, הביעו נכונות לבחון קליטה של עובדי קבלן ומה שמכונה "נותני שירותים" כעובדים מן המניין, זאת תחת קווים אדומים ברורים. עובדי שמירה ואבטחה לא ייקלטו משום שהמעסיקים לא מעוניינים לקחת אחריות על אחזקה ועל אפסנה של כלי הנשק, לרבות הכשרתם. לעומת זאת, תיבחן קליטתם של עובדי ניקיון ומשק, וכן עובדים המועסקים במיקור חוץ "מדומה" - כאלה שנמצאים בתוך מקום העבודה, אולם המעסיק שלהם הוא קבלן חיצוני.

בהתאחדות התעשיינים כבר החלו למפות את המפעלים השונים ולבחון היכן ניתן ליישם מהלכים אלו ובאיזו צורה. גורמים בשוק העבודה טוענים כי עצם הנכונות של ראשי הסקטור הפרטי לבחון העסקה ישירה של עובדי ניקיון היא בבחינת "אחרית הימים".

במשרד האוצר יסכימו ככל הנראה לקלוט לפחות חלק מהעובדים המועסקים על ידי קבלנים במגוון רחב של תחומים: הוראה, רווחה, תברואה, עובדי ארכיון ועוד. כמו כן, ישקלו באוצר להעניק יותר תקנים למרצים מן המניין באקדמיה, זאת על מנת לצמצם את תופעת ה"מרצים מן החוץ" שמועסקים בפועל, כמו עובדי קבלן, ללא שום ביטחון תעסוקתי.

בואו להתעדכן לפני כולם - בחדשות 2 בפייסבוק