פרץ: "פחות משבועיים אחרי החטיפה מובארק הודיע - יש עסקה לשחרור שליט"

שר הביטחון לשעבר עמיר פרץ מספר הערב על סיכום שהושג בין המצרים לבין חמאס על שחרורו של גלעד שליט, שבועיים בלבד לאחר החטיפה. בראיון בתוכנית "פגוש את העיתונות" אמר פרץ כי "בסופו של דבר העסקה לא יצאה לפועל בשל פיצוץ בין המצרים לבין חמאס"

בריאיון מיוחד לתוכניתו "פגוש את העיתונות" עם דנה ויס אמר הערב ח"כ ושר הביטחון לשעבר עמיר פרץ, מי שבכהונתו נחטף גלעד שליט, כי זמן קצר לאחר החטיפה, כבר היה סיכום על עסקת שליט. "פחות משבועיים לאחר החטיפה, מובארק הודיע לאולמרט שהעסק סגור ושכנראה ביום שישי בארבע הוא יקבל הודעה על שחרור שליט".

פרץ פירט ואמר כי "במהלך אותו לילה כבר הפעלנו צוות מיוחד עם ראש האגף לביטחון מדיני וצוות נוסף שהקיף אותנו וקיימנו מגעים קבועים. היו שני גנרלים מצריים שישבו קבוע בעזה וראש הממשלה אהוד אולמרט הודיע לי לאחר מספר ימים, שכפי הנראה מובארק מצליח להשלים עסקה. למעשה אפילו נקבע זמן ושעה, ביום שישי שבועיים לאחר החטיפה נקבעה השעה ארבע".

"ציפינו שתתקבל ההודעה ממובארק ואז היינו יוצאים להביא אותו וכמובן שהתחייבנו לשחרר אסירים מול אבו מאזן, ואז משהו התפוצץ שם במגעים בין המצרים לבין החמאס", פירט פרץ את הסיבות לכישלון העסקה. "אנחנו אפילו לא היססנו לנהל מגעים מאוד חשאיים עם גורמים בינלאומיים ועם גורמים שלנו מול גורמים בסוריה שהגיעו עד לחאלד משעל כדי לדעת סופית מה אפשר לעשות כדי לקדם את העסקה".

לדבריו, "אני אומר באופן מפורש שתקופה קצרה אחרי החטיפה שינינו את הקריטריונים לשחרור אסירים. חודש וחצי אחרי החטיפה מונה מתאם וזה אומר שאתה מוכן לנהל משא ומתן. אנחנו פעלנו באופן נחרץ לחפש אופצייה צבאית כאילו אין משא ומתן ופעלנו במשא ומתן כאילו אין אפשרות לפעולה צבאית".

על תפקודו של ראש הממשלה הנוכחי בנימין נתניהו בשחרורו של גלעד שליט העיד פרץ כי "נתניהו זיהה מצב מסוים וצריך להעריך אותו על כך, צריך להביע הערכה".

בואו להתעדכן לפני כולם - בחדשות 2 בפייסבוק

גלעד שליט חזר - סיקור מיוחד:

בציפייה, בחשש ובדמעות: כל העם המתין לגלעד

קליפ מיוחד: השיבה הביתה - בשתי דקות

משעל חוגג את השחרור עם הרוצחות ששוחררו

מומחים מנתחים את מצבו הנפשי של גלעד

אחרי 1,940 ימים: גלעד שליט בבית

מצמרר: מס' 2 בחמאס מאחורי גלעד

"גלעד אמר שהתנאים בשבי היו קשים"

מה קרה ליד של גלעד שליט?

פרס: "חזרת אלינו - ואנו חזרנו אל עצמנו" 

צפו: גלעד שליט טס במסוק לתל-נוף

צפו: הדרך של גלעד הביתה - בתמונות

חמאס: נחטוף חיילים, נרוקן את בתי הסוהר

אמנה מונה ואסירה נוספת סירבו להיות מגורשות לעזה

מהבדיקות עלה: גלעד סובל מתזונה לקויה

גלעד שליט: "התגעגעתי למשפחה שלי"

בפעם האחרונה: מניין הימים בשבי