הסטודנטים מאיימים: נחריף המאבק

ראש הממשלה הביע הערב סיפוק מאישור דוח טרכטנברג. "הבטחתי – וקיימתי", אמר לאחר האישור בממשלה של הדוח. אך הסטודנטים סבורים כי הוא לא נותן מענה בתחום הדיור, ומאיימים להחריף את המאבק

"לא!" לאישור דוח טרכטנברג: התאחדות הסטודנטים הודיעה הערב כי תחריף את המאבק החברתי, כתגובה על אישור דוח הוועדה לשינוי חברתי-כלכלי. לטענת הסטודנטים, הדוח לא נותן מענה בתחום הדיור.

"אישור הדוח כמקשה אחת בממשלה מהווה שגיאה קשה", אמר היום יו"ר התאחדות הסטודנטים הארצית איציק שמולי, בתגובה לאישורה של ממשלת ישראל את דוח טרכטנברג. "הדוח מכיל אמירות חשובות אך בצידן מעשים דלים שלא יפתרו את הבעיות בתחום הדיור ובפרט את תחום הדיור הציבורי, מיגור תופעת עובדי הקבלן והפחתת יוקר המחיה של מוצרי היסוד. לא ניתן לפתור את הבעיות בעזרת קוסמטיקה ולהטוטי מילים. בכוונתנו להמשיך את המאבק ואף להחריפו הן ברחובות והן במסדרונות הכנסת".

בינתיים, ראש הממשלה נתניהו נהנה מההישג באישור מסקנות ועדת טרכטנברג. זאת לאחר שהושגה הסכמה עם מפלגת ישראל ביתנו של אביגדור ליברמן.

"אנחנו התנגדנו לאישור הדוח כי הוא שוכח את השכבות החלשות שלא יכולות להתחיל את החודש", אמר הערב שר הבינוי והשיכון אריאל אטיאס (ש"ס), בהתייחסות ראשונה לאישור הדוח בממשלה. בראיון לעודד בן עמי בתכנית "שש", הוסיף אטיאס: "יש למעלה מ-2,500 משפחות כאלה, שמצוינות בדוח טרכטנברג, אבל הוא לא מציג להן פיתרון. ש"ס תנצח במלחמה הזאת. ש"ס תמיד נאבקה בנושא הדיור".

עם זאת, הוא הדגיש כי הוא אינו רואה סכנה לעתיד הקואליציה, בעקבות המחלוקת בעניין הדוח. "אני לא רואה בחירות, אבל אני חושב שיש נורת אזהרה לממשלה ולקואליציה. אתם יכולים לסגור מה שאתם רוצים בחדרי חדרים, אבל בסוף אתם תפגשו אותנו בכנסת", אמר השר אטיאס.

סתיו שפיר, ממובילי המחאה החברתית, הגיבה אף היא לאישור הדוח הערב. "הדוח הזה ממשיך את המדיניות הישנה ולא יוצר משהו חדש", אמרה בראיון לתכנית "שש". "ראינו בימים האחרונים את הסדקים בקואליציה של נתניהו. ראש הממשלה ניסה להעביר את הדוח במחטף, אבל המאבק עוד ארוך. כדי שיהיה שינוי אמיתי במציאות - דרוש מאבק לדיור ציבורי ושינוי בתקציב".

ישראל ביתנו, שהייתה בין המתנגדות העיקריות להמלצות הוועדה, תמכה בדוח בסופו של דבר תמורת עוד הטבות לצעירים עובדים ולחיילים. גם שר הרווחה משה כחלון הצביע בעד לאחר שראש הממשלה הבטיח לו תוספות לרווחה.

נתניהו: "הבטחתי - וקיימתי"

הדוח אושר ברוב גדול של 21 שרים שתמכו מול 8 מתנגדים. בין המתנגדים היו סגן ראש הממשלה סילבן שלום, כיוון שלטענתו הדוח מנוגד להשקפת עולמו. עוד התנגדו שר הבטחון אהוד ברק, שר הפנים אלי ישי, והשר יוסי פלד.

ראש הממשלה נתניהו אמר לאחר האישור בממשלה: "הבטחתי - וקיימתי".

בנושא הדיור התעקשו בישראל ביתנו בתקופה האחרונה כי תנאי הסף להטבות דיור יהיו קשורות להשתכרות. לפי ההסכם המתגבש, תנאי הסף יהיה 125% משרה של 2 בני הזוג לצורך קבלת ההטבות.

כמו כן, הוסכם על בנייה של 4,000 יחידות דיור בדיור סוציאלי על פני 3-4 שנים, וכן בנייה של 1,000 יחידות דיור בשנה על פני 3 שנים בדיור מוניציפאלי ("דיור חום"). מסתמנת הסכמה סביב אימוץ "חוק מטלון" בנוגע לשכר החיילים בסדיר. לפי ההצעה, משרתי שירות צבאי ולאומי יקבלו בשלושת החודשים האחרונים של השירות שכר המשתווה לשכר הממוצע במשק (כ-8,500 שקל), ללא כל נגיעה במענקים הקיימים. טרם הושגה הסכמה סביב ביטול או הפחתה של מע"מ על המים.

בהכנת הידיעה השתתפו אודי סגל ויוסי זילברמן

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת