אין רוב בממשלה: רה"מ דחה את ההצבעה על דוח טרכטנברג

רה"מ מתקפל: בתום דיון מרתוני שנמשך שעות ארוכות, מסכת לחצים ארוכה וניסיונות שכנוע מרובים, החליט נתניהו לדחות את ההצבעה על מסקנות ועדת טרכנטברג לישיבה הבאה לאחר שלא הצליח לגבש רוב. 16 שרים התנגדו, בהם 3 משרי הליכוד, ורק 12 שרים תמכו. רה"מ: "משוכנע שאצליח להשיג רוב", שר בכיר: "לרה"מ יש בעיית שלפנות"

ניצחון גדול למחאה החברתית - מבוכה קשה לנתניהו: ראש הממשלה נכשל בניסיון לאשר בממשלה בהליך מזורז את מסקנות ועדת טרכטנברג.

בתום דיון מרתוני בממשלה שנמשך שעות ארוכות, במהלכו ניסה נתניהו לשכנע שוב ושוב את השרים המתנגדים, כולל בשיחות אישיות בארבע עיניים, הודיע ראש הממשלה על דחיית ההצבעה על דוח ועדת טרכטנברג לישיבת הממשלה הבאה.

לאחר שהבין כי לא יצליח להשיג את הרוב הדרוש בממשלה, נאלץ נתניהו לפרסם הודעה מביכה למדי מבחינתו, בה הצהיר כי "הוא משוכנע שיצליח לגייס רוב לשינוי מהותי בסדר העדיפויות הלאומי - למען רווחתם של אזרחי ישראל".

שלושה שרי ליכוד הודיעו כי יתנגדו בהצבעה: סילבן שלום, משה כחלון ויוסי פלד, שעליהם 'בנה' נתניהו כמי שיתמכו בסופו של דבר בהצבעה. בסך הכל 16 שרים סירבו להצביע בעד המהלך ו-12 שרים בלבד הודיעו כי הם תומכים בו. כל הלחצים על ש"ס, ישראל ביתנו וסיעת 'העצמאות' נדחו, ונתניהו הבין שאין לו ברירה אלא לדחות את ההצבעה.

"זה דוח רציני מדי והיה דרוש דיון מעמיק", אמר שר בכיר לחדשות 2. "יש כאן בעיית התנהלות ושלפנות של ראש הממשלה".

נתניהו שוחח אישית עם ליברמן, ברק, ישי ואטיאס - לשווא

נתניהו התקשר לפני הישיבה באופן דחוף לשר החוץ אביגדור ליברמן וביקש ממנו להורות לשרי ישראל ביתנו שלא להתנגד בהצבעה, אלא לכל היותר להימנע. במהלך הדיון יצא ראש הממשלה לפגישות אישיות עם שרי ש"ס אלי ישי ואריאל אטיאס בניסיון לשכנע אותם לתמוך במסקנות טרכטנברג, אך לשווא.

גם שר הביטחון אהוד ברק ממפלגת העצמאות נפגש ביחידות עם נתניהו, אך הודיע גם הוא כי הוא מתנגד להצבעה: "המחאה וועדת טרכטנברג הן נושאים כבדים, חיוניים ומחייבים דיון רחב ומעמיק בממשלה. מפלגת העצמאות מתנגדת להחלטה שהתקבלה היום בנושא ותפעל לדחיית ההצבעה בממשלה עד שיתבררו כל משמעויות התכנית".

קדימה: "הממשלה הצביעה אי אמון בנתניהו"

בקדימה, כצפוי, מיהרו להגיב לדחיית ההצבעה. "ממשלת ישראל הצביעה הערב אי אמון בנתניהו. התנהלותו הכושלת של נתניהו במהלך היום מוכיחה כי אין ראש ממשלה בישראל ועל הכיסא יושב אדם מנותק אשר עסוק כל כולו בהישרדותו הפוליטית במקום ברווחתם של אזרחי ישראל".  

"רק אדם שירק בפרצופם של המוחים במשך חודש שלם והוכיח בכל הזדמנות שאין קשר בינו לבין הציבור משתמש בציניות בכלכלת ישראל כבת ערובה למאבקיו הפוליטיים האישיים", נמסר עוד מסיעת קדימה. "אדם כזה לא ראוי לעמוד בראש המדינה. מדינת ישראל צריכה מנהיגות שמחוברת לעם שלה במקום אסופת הפוליטיקאים שהוכיחו הערב שלא רק שהם מנותקים מהציבור אלא מנותקים מעצמם".

יחימוביץ': "עוצמת המחאה חלחלה אל השרים"

גם יו"ר מפלגת העבודה הטרייה שלי יחימוביץ' הגיבה לדחיית ההצבעה ואמרה כי כי כישלונו של נתניהו להעביר את דו"ח טרכטנברג בממשלה מעיד על כך שעוצמת המחאה ורצינותה חלחלו אפילו אל שרי הממשלה, שמבינים כי הדוח אינו אלא גיבוב של סעיפים שמקצתם מזיקים ומקצתם ממוחזרים וכי אינו תשובה הולמת לתביעת הציבור לצדק חברתי.

"חבל שמה שחלחל כבר אל שרי הממשלה עדיין לא חלחל אל ראש הממשלה נתניהו", לדברי יחימוביץ', "שממשיך לדבוק בגישה קפיטליסטית קיצונית אשר אינה מקובלת עוד על הציבור."

נתניהו, הבוקר: "מאמין שיש פה שינוי כיוון"

מוקדם יותר, בפתח ישיבת הממשלה, שיבח נתניהו את פרופסור מנואל טרכטנברג על עבודת הוועדה לשינוי חברתי-כלכלי בראשה הוא עמד. "אני יודע שאתה השקעת בזה השקעה אישית עצומה, בתנאים לא פשוטים, תוך כדי פתיחת דיאלוג עם הציבור, בפריצת דרך בכל מיני תחומים חדשים או תחומים ישנים שלא טופלו במשך שנים רבות, ואני חושב שעשית עבודה מאוד מאוד חשובה", אמר נתניהו.

"אני מאמין שיש פה שינוי כיוון. אזרחי ישראל צריכים לדעת שהיום אנחנו משנים את סדר העדיפויות הלאומי", הוסיף ראש הממשלה. "אנחנו עושים תיקונים חברתיים רבים שייטיבו עם אזרחי ישראל, אבל אנחנו עושים אותם באחריות. המשימה המרכזית שעומדת בפנינו היא הורדת יוקר המחייה בישראל. אני הולך עד הסוף עם ההצבעה על עיקרי דוח טרכטנברג".

שטייניץ: "הציבור לא מבין שזה תיקון חברתי חשוב"

שר האוצר שטייניץ הגיב במהדורה המרכזית על דחיית ההצבעה, ואמר כי "ראש הממשלה ימשיך לפעול ובסוף יושג רוב. בעבר זה לקח לא פעם ולא פעמיים, ויותר מישיבה אחת כדי להשיג רוב. היה נכון להצביע על זה היום, ולא נורא שיצביעו בעוד כמה ימים. אנשים לא מבינים באיזה תיקון חברתי מדובר, וכי זה יכול להסתכם בחיסכון של אלפי שקלים בחודש. ועדת טרכטנברג וועדת הריכוזיות זה תיקון חברתי כלכלי מהסוג ששום ממשלה לא עשתה".

"עמדנו במצבים דומים לא פעם ולא פעמיים, וגם לא 5 או 10 פעמים. בסוף תמיד הושג רוב", הדגיש שטייניץ. "אני משוכנע שאנחנו לא נחמיץ את ההזדמנות הזו. תיקונים קטנים יכול להיות שיהיו, אבל העיקר צריך להתממש. הציבור לא מבין איזה תיקון חברתי חשוב יש פה. גם בצמצום פערים וגם ביוקר המחייה למשפחות עם ילדים".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת