נתניהו: "הולך עד הסוף עם ההצבעה על דוח טרכטנברג"

לאחר שאתמול הוחלט, בתום מסע לחצים פוליטי, שלא לקיים היום הצבעה על מסקנות ועדת טרכטנברג - הבוקר התהפכה ההחלטה והשרים יצביעו. ש"ס וישראל ביתנו מתנגדות להמלצות, שלא כוללות את הדיור הציבורי. נתניהו: "אנחנו משנים את סדר העדיפויות הלאומי"

פרופ' טרכטנברג. ש"ס מתנגדת (חדשות 2)

הממשלה תתכנס היום לדון במסקנות ועדת טרכטנברג - ובמפנה של הרגע האחרון החליטה הממשלה לקיים הצבעה על המסקנות. הישיבה עדיין נמשכת, כשלא ברור אם נתניהו יצליח לגייס את הרוב הדרוש מבין השרים.

שרי ש"ס וישראל ביתנו, שמתנגדים למסקנות טרכטנברג, מתכוונים להימנע או להתנגד בהצבעה. כמו כן, ייתכן שחלק מהסעיפים לא יעמדו להצבעה בממשלה אלא יעברו לדיון בקבינט החברתי-כלכלי.

נתניהו התקשר לפני הישיבה באופן דחוף לשר החוץ אביגדור ליברמן וביקש ממנו להורות לשרי ישראל ביתנו שלא להתנגד בהצבעה, אלא לכל היותר להימנע. בהמשך אף נפגש נתניהו ביחידות עם שר הביטחון ברק וניסה לשכנע גפ אותו שלא להתנגד להצבעה.

ראש הממשלה אמר כבר בתחילת הישיבה כי "אני מאמין שיש פה שינוי כיוון. אזרחי ישראל צריכים לדעת שהיום אנחנו משנים את סדר העדיפויות הלאומי. אנחנו עושים תיקונים חברתיים רבים שייטיבו עם אזרחי ישראל, אבל אנחנו עושים אותם באחריות".

"המשימה המרכזית שעומדת בפנינו היא הורדת יוקר המחיה בישראל", המשיך רה"מ. "זהו שורש המצוקה שפוקדת את אזרחי ישראל וזה הדבר שאותו אנחנו באים לשנות ולתקן. אנחנו משנים את סדר העדיפויות הלאומיות במגוון רחב של תחומים - החל בסיוע לטיפול בילדים מהגיל הרך, דרך הפחתת שורה ארוכה של מכסים, דרך תיקוני מסים וביטול עיוותי מסים, דרך הגברת התחרות במוצרים ושירותים לרווחה במשק הישראלי, דרך הגדלת מס הכנסה שלילי, דרך הקלות בדיור ועוד תחומים רבים שלא אמרתי. נדון בכך בישיבה הזאת וגם בדיוני המשך, עד להבאת הצעות מחליטים מפורטות לממשלה".

על עצם ההצבעה אמר: "אני הולך עד הסוף עם ההצבעה על עיקרי דוח טרכטנברג".

גם ברק נגד ההצבעה

שר התיירות סטס מיסז'ניקוב מישראל ביתנו אמר בעקבות המהלך: "אני לא מבין את העמדה המזגזגת של ראש הממשלה". לדבריו, לא ניתן להצביע על מסקנות הדוח מבלי לקיים בו עיון מעמיק.

גם שר הביטחון אהוד ברק ממפלגת העצמאות מתנגד להצבעה: "המחאה וועדת טרכטנברג הן נושאים כבדים, חיוניים ומחייבים דיון רחב ומעמיק בממשלה. מפלגת העצמאות מתנגדת להחלטה שהתקבלה היום בנושא ותפעל לדחיית ההצבעה בממשלה עד שיתבררו כל משמעויות התכנית". 

אתמול דיווחנו כי מתגבש רוב בממשלה נגד המלצות ועדת טרכטנברג; לאחר שישראל ביתנו הודיעה בצהריים כי לא תתמוך במסקנות ועדת טרכטנברג אם יובאו להצבעה בממשלה כמתוכנן, הודיע גם שר הפנים ויו"ר ש"ס, אלי ישי, כי מפלגתו תתנגד גם היא למסקנות אם תעדר ממנו התייחסות לדיור הציבורי.

"דוח ועדת טרכטנברג הוא חלקי", אמר ישי. "אין בו התייחסות לשכבות החלשות, לאותם אלו שלא מסוגלים להתחיל את החודש, והוא גם חסר התייחסות לנושא הדיור הציבורי", הוסיף ישי. שר הפנים הצטרף לבקשות שלא להביא את הדוח מחר להצבעה בממשלה. "אם יהיה מי שיבחר להביא את הדוח להצבעה, לא יוכלו שרי ש"ס לתמוך בו", אמר.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת