טרכטנברג על פרסום המסקנות: "חכו להמלצות ושפטו אותנו על המכלול"

למחרת חשיפת מסקנות הדוח, מסר יו"ר הוועדה לשינוי חברתי-כלכלי הודעה שבה טען כי מדובר בשמועות ותו לא: "הישראלים החדשים יודעים להבחין בין אמירה מקצועית לבין אמירה תקשורתית, ולא יתנו יד לגורמים אינטרסנטים להכשיל את המהלך"

יממה לאחר פרסום מסקנות דוח הוועדה לשינוי כלכלי-חברתי, התייחס העומד בראשה, הפרופ' מנואל טרכטנברג, לדיווח שהובא אתמול לראשונה בחדשות 2. הוא ביקש להבהיר כי "עדיין אין המלצות סגורות ומסוכמות", והתחייב כי הדוח המלא יפורסם עוד לפני ראש השנה.

בהודעה שכתב, כתב פרופ' טרכטנברג: "לצערי, אנו עדים בימים האחרונים לגל מתגבר של הפצת הערכות ושמועות שלכאורה אמורות לשקף את המלצות הוועדה לשינוי כלכלי-חברתי. אין עדיין המלצות כלשהן, ונראה לי שכיו"ר הוועדה אני היחיד שמוסמך להגיד זאת".

עם זאת, ציין ראש הוועדה כי הוא ואנשיו קרובים לסיום מלאכתם. "אנחנו נמצאים עדיין בישורת האחרונה של עבודה מקצועית מאומצת, בלוח זמנים בלתי אפשרי. בשבוע הבא תתכנס הוועדה לשתי ישיבות מרתוניות על מנת לקבל החלטות", הוא כתב - והדגיש: "אז, ורק אז, אפשר יהיה לדבר על המלצות".

"הישראלים החדשים יודעים להבחין היטב בין עיקר לטפל"

פרופ' טרכטנברג הצהיר כי הוא מודע לשינוי שעברה החברה הישראלית בחודשים האחרונים, ואמר: "אני סמוך ובטוח שאותו ציבור מפוקח וערכי שמילא את חוצות הערים מבין כי אין פרסומים תמימים. הישראלים החדשים יודעים להבחין היטב בין עיקר לטפל, בין אמירה מקצועית לבין אמירה תקשורתית, ולא יתנו יד לגורמים אינטרסנטים שכבר חשים מאוימים להכשיל את הסיכוי לשינוי שאליו הוועדה שואפת".

לסיכום ההודעה הציע טרכטנברג לציבור להתאזר בסבלנות. "הדוח בוא יבוא לפני ראש השנה. כפי שהודענו מהיום הראשון תשפטו אותנו אז, כמכלול, לא על הגרוש ולא על התכנית הנקודתית ולא על האמירה התלושה מההקשר. תשפטו אותנו על ההשקפה, ועל הכיוון, ועל המכלול של צעדים לטווח הקצר והבינוני והארוך. אל תתנו לעולם הישן לקבוע את סדר היום, אל תתנו לדרכים העקלקלות של העבר לנסות ולמנוע את הבלתי נמנע אליו כולנו כמהים".

דפני ליף: "אין לוועדה מנדט"

ליף: "לא בשביל זה הקמנו אוהלים" (חדשות 2)
אחרי פרסום מסקנות הוועדה, הגיבה על הדברים אחת מראשיה - דפני ליף. היא אמרה כי "המסקנות מאוששות את החששות שהבענו כבר לפני שבועות, שלוועדת טרכטנברג אין את המנדט המתאים להביא שינוי עמוק בשיטה החברתית-כלכלית בישראל, הסיבה שהוציאה מאות אלפים לרחובות בחודשים האחרונים".

"חלק מהמסקנות, כמו למשל בתחום החינוך והמיסוי, בהחלט משמחות וחשובות", ציינה ליף והוסיפה: "יחד עם זאת, באופן כללי המסקנות לא מהוות בשורה של ממש ולא מסמנות את שינוי הכיוון הנדרש - לא מבחינת הנושאים המטופלים ולא מבחינת היקף המימון".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת