דפני ליף על המלצות טרכטנברג: "לא בשביל זה הקמנו אוהלים"

יוזמי המחאה החברתית מגיבים הבוקר להמלצות ועדת טרכטנברג, שנחשפו אמש בחדשות 2. "לא ייתכן שהחברה הישראלית עברה שינוי משמעותי כל כך, והמדינה תישאר עם תקציב ישן, שלא תואם את דרישות הציבור שהתעורר", טוענת דפני ליף. איציק שמולי: "מבחינתנו התשובה היא 'לא מספיק'"

"לא בשביל זה הקמנו אוהלים". ליף (חדשות 2)

אמש נחשפו במהדורה המרכזית של חדשות 2 עיקרי המלצות ועדת טרכטנברג לבחינת יוקר המחייה, הכוללות שורה של הטבות ורפורמות תקציביות מרחיקות לכת בתחומים רבים. אלא שלמרות השינויים הדרמטיים, מובילי המאבק החברתי לא מביעים הסכמה גורפת כלל וכלל. 

יוזמת המחאה דפני ליף הגיבה לפרסום המסקנות ואמרה: "הן מאוששות את החששות שהבענו כבר לפני שבועות, שלוועדת טרכטנברג אין את המנדט המתאים להביא שינוי עמוק בשיטה החברתית-כלכלית בישראל, הסיבה שהוציאה מאות אלפים לרחובות בחודשים האחרונים".

"חלק מהמסקנות, כמו למשל בתחום החינוך והמיסוי, בהחלט משמחות וחשובות", מציינת ליף אך מוסיפה: "יחד עם זאת, באופן כללי המסקנות לא מהוות בשורה של ממש ולא מסמנות את שינוי הכיוון הנדרש - לא מבחינת הנושאים המטופלים ולא מבחינת היקף המימון".

שמולי: "לא מספיק"

ליף מדגישה: "לא בשביל שינוי כל-כך חלקי וזמני יצאו ההמונים לרחובות. לא בשביל זה הקמנו אוהלים. הדרך היחידה לשנות את המציאות ואת סדר העדיפויות בישראל היא ליצור תקציב חברתי חדש ל-2012 ולבצע חלוקה אמיתית של המשאבים. לא ייתכן שהחברה הישראלית עברה שינוי משמעותי כל כך, והמדינה תישאר עם תקציב ישן, שלא תואם את דרישות הציבור שהתעורר".

כם יו"ר התאחדות הסטודנטים איציק שמולי הבהיר כי הוא אינו מרוצה מהמסקנות. "מבחינתנו התשובה היא 'לא מספיק'. המאבק יימשך עד שנשתכנע שמדובר בתכנית עם שינויים משמעותיים שיש כוונה ליישמה", אמר שמולי.

רפורמות בחינוך ובביטחון

מסקנות ועדת טרכטנברג שצפויות לקבל את אישורו של ראש הממשלה, כוללות שורה של הטבות ורפורמות תקציביות מרחיקות לכת - בתחומים רבים. הן כוללות בין היתר קיצוץ משמעותי בתקציב הביטחון וחוק חינוך חינם מגיל 3. הנה המסקנות שפורסמו:

חינוך:

חוק חינוך חינם יחול גם על פעוטות בגילאי 3-4 בגני הטרום-טרום חובה והטרום חובה. המהלך יוחל בהדרגה עד שיתפשט לכל הארץ.

יום לימודים ארוך בכל בתי הספר - המלצה שתהיה יקרה מאוד, וגם יישומה יהיה הדרגתי עד שיתפשט לכל רחבי הארץ.

פיקוח על כל מעונות היום - המדינה תממן את "חוק הפיקוח על מעונות היום", הן על הציבוריים והן על הפרטיים. באשר לאחרונים, תדרוש המדינה להגביל את שכר הלימוד הנדרש שם.

נקודות זיכוי במס לאבות לילדים בגיל הרך - בסוגיה זו טרם נרשמה הסכמה. הטבות אלה ניתנות כיום רק לאמהות, ואם המהלך אכן יצא אל הפועל - תהיה זו תוספת משמעותית לשכר הנטו.

מיסוי:

העלאה של המס על רווחי ההון בבורסה עד ל-25%.

הקפאה בהפחתת מס החברות ואפילו העלאה שלו באחוז אחד.

הקפאת הרפורמה במס הכנסה - כאן מדובר במהלך דרמטי מאוד. משמעות הדבר היא כי שכבות הביניים, שהיו אמורות לקבל בשנים הקרובות תוספת נטו למשכורת שלהן, לא יקבלו זאת - והן יהיו אלה שיממנו, למעשה, את כל ההטבות שפורטו כאן.

העלאת מס הכנסה לבעלי משכורות גבוהות - צעד שככל הנראה נועד בעיקר כדי לייצר נראות. טרם התגבשה החלטה סופית בנושא, אך הוא יחול ככל הנראה על בעלי משכורות של בין 80,000-100,000 שקלים בחודש.

סוגיית הדיור

המדינה תעודד השכרה בפיקוח למשפחות שמתשכרות עד 15 אלף שקלים בחודש וכן יינתנו תמריצים או קנסות על דירות רפאים או קרקעות מוכנות לבנייה שטרם נעשה בהן שימוש על-ידי קבלנים.

הכסף יבוא מהביטחון

חלק ניכר מאוד מהתקציב שאמור לממן את תכניות הממשלה יבוא באמצעות קיצוץ סכום של 1-3 מיליארד שקלים מתקציב הביטחון.

נוסף על כך, דובר לראשונה על הטלת פיקוח ושקיפות על התנהלות משרד הביטחון על ידי אנשי משרד האוצר. בין היתר, דובר על אפשרות שבה יתחברו אנשי האוצר אל מערכות הביטחון ויישלטו כך באופן ישיר על המשכורות ועל ההוצאות. מדובר בנושא שראש הממשלה טרם הכריע בו, בשל התנגדות שנרשמה לכך במערכת הביטחון.

תקציב נוסף לטובת ההטבות לאזרחים יגיע באמצעות דחיית פרויקטים מיידיים על חשבון ארוכי טווח. הם אמורים לספק תקציב בטווח זמן קצר.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת