צפו: מתמודדי העבודה מנסים לשכנע

בעוד יומיים הבחירות לראשות המפלגה שנשארה עם 8 מנדטים אבל הצליחה לייצר מערכת בחירות רווית יצרים על קו הסיום, לראשונה הסכימו המתמודדים להגיע אחד אחרי השני לאולפן ולהסביר למה הם ולא האחרים מתאימים להוביל את המפלגה. כל אחד מהם משוכנע: "אני אעמוד בראש המפלגה"

בעוד יומיים הבחירות לראשות המפלגה המפולגת שנשארה עם 8 מנדטים, אבל הצליחה לייצר מערכת בחירות רווית יצרים ומתחים שלא הייתה מביישת מפלגה גדולה בהרבה.

ועכשיו על קו הסיום לראשונה הסכימו ארבעת המתמודדים להגיע אחד אחרי השני לאולפן שלנו, כדי להסביר למה הם ולא אחרים -ולא האחרים - מתאימים להוביל את מפלגת העבודה, ואולי באחד מהימים גם את המדינה.

סדר המופיעים נקבע בהגרלה שערכנו קודם לכן - ראשונה תתייצב לריאיון חברת הכנסת שלי יחימוביץ, אחריה חבר הכנסת יצחק בוז'י הרצוג, שלישי ייכנס לאולפן עמרם מצנע ואת הסבב הזה ינעל חבר הכנסת עמיר פרץ.

לכל אחד מהמתמודדים יוקצה זמן שווה - וחלק מהשאלות שיישאלו הן שאלות זהות.

יחימוביץ': הסקרים מראים - אביא הכי הרבה מנדטים

ראשונה התראיינה ח"כ שלי יחימוביץ', שאמרה: "יש לחזור לערכי תנועת העבודה, ערכי הסוציאל דמוקרטיה. התכנית המדינית שלי מאוד ברורה והיא נעה בין מרצ לבין חצי מהליכוד. המתווה חשוב, הסוגייה היא לא תכניות מדיניות, כאלה יש ארונות של ספרים, הסוגייה היא היישום שלהם ועד כה לא יישמנו כלום".

"מפלגת העבודה ישבה עכשיו שנתיים בממשלת נתניהו-ליברמן-ש"ס. אני סירבתי לשבת שם בתור שרה", אמרה יחימוביץ' והוסיפה: "לאורך כל השנים בעקביות הייתי היחידה שהציבה אופוזיציה חדה ולוחמנית מול נתניהו". היא פירטה את הדברים בהם היא מאמינה ואמרה: "אני בעד מתווה קלינטון, פינוי התנחלויות והקמת מדינה פלסטינית".

יחימוביץ' העבירה ביקורת על חבריה שכיהנו בממשלת נתניהו: "אני לא הסכמתי עם נתניהו. אחרים הסכימו עד שנבעטו מהכסא. אני מתחייבת לא לשבת בשום מפלגה שלא תהיה שוחרת שלום. זה לא נורא לשבת באופוזיציה, זה לא סיביר".

לבסוף התייחסה יחימוביץ' לסיכוייה להיבחר לראשות המפלגה: "כל הסקרים מראים שמפלגת העבודה בראשותי תביא הכי הרבה מנדטים. יש לי השקפת עולם, יש לי אמונה, יש לי אידיאולוגיה. אני מנהלת קמפיין חיובי לחלוטין. יש שני מועמדים ריאליים, שזה עמיר ואני. כל שאר הקולות – זה פשוט בזבוז".

ח"כ הרצוג: לעולם לא אשב עוד בממשלת ימין

ח"כ יצחק בוז'י הרצוג התייחס לחיסרון שלו - והפך אותו ליתרון: "אני נתפס פשרן, שמנסה להגיע להבנות עם כולם. אבל המפלגה צריכה אדם מאחד ומלכד ואני היחיד מכל המועמדים שיכול לעשות את זה".

באשר ליכולותיו להנהיג את המפלגה אמר: "גם טוני בלייר – שאלו אם הוא יודע להיות מנהיג. אני הוכחתי שאני יכול להיות מנהיג. מועמדים אחרים יכולים לגרום למצב שהבית מתפרק. אני יכול לאחד אותו. לא סתם אראל מרגלית כשהסיר את מועמדותו העביר את תמיכתו אלי. אני היחיד שיכול לשקם את הבית הזה ולאחד אותו".

ח"כ הרצוג התייחס לסיכוייו להיבחר, על רקע הסקרים שלא מנבאים לו הצלחה: "לא רק שאהיה הפתעת הבחירות – אני גם אעלה לסיבוב שני. בימים האחרונים יש סחף של קולות לכיווני, ההצבעה אלי היא הדרך הנכונה".

הרצוג ביקש סליחה מבוחריו על כך שלא פרש מוקדם יותר מהממשלה, ואמר: "יש אנשים שכועסים עלי שלא פרשתי מוקדם יותר מהממשלה, והם צודקים – לא פרשתי בזמן. הפקתי לקחים ולא אחזור יותר להיות בממשלת ימין".

עוד אמר ח"כ הרצוג, כי אין בכוונתו לעזוב את המפלגה אם לא ייבחר: "אני במפלגה הזאת מהיום הראשון שלי. מעולם לא הצבעתי למפלגה אחרת ולא פזלתי למפלגה אחרת".

מצנע: לא אהיה מספר 2 של מי שאיני מאמין במנהיגותו

עמרם מצנע, שכבר עמד בעבר בראשות מפלגת העבודה אמר על המרוץ הנוכחי: "הערכתי שזה יהיה לא קל, אבל לא כל כך קשה. אני מאמין שבסופו של דבר אנצח". מצנע התייחס למפקד השנוי במחלוקת ואמר: "המפקד היה מאוד בעייתי, גילחו ממנו כבר 25 אלף מתפקדים. יש בו הרבה מאוד אנשים שכפו עליהם להתפקד".

"אני מביא איתי הרבה מאוד ניסיון בכל התחומים, אין לי ספק שאני המועמד האולטימטיבי למפלגת העבודה, ולכן אין לי ספק שכשהבוחר יגיע לקלפי – הוא יצביע נכון", אמר מצנע. "אני אוהב את הסביבה האנושית, אוהב את חוגי הבית וככה מנצחים בבחירות – יצירת אמון, ובזה אני טוב". מצנע העביר ביקורת על המנהיגים הנוכחיים ואמר: "יש לנו שר חוץ שהוא פירומן וראש ממשלה כבאי. זה מדליק שריפות וזה מכבה אותן, ולכך דרוש מבוגר אחראי".

"כשנבחרתי ב-2002, אריאל שרון הציע לי להצטרף לממשלתו ב-2003 ואני התנגדתי לכך. אנחנו לא נשב בקואליציה של נתניהו-ליברמן-ברק-אלי ישי. גם הליכוד חזר מ-12 מנדטים לשלטון", אמר.

מצנע העביר ביקורת על יריביו במרוץ לראשות המפלגה: "שלושת המתמודדים האחרים לא כשירים להנהיג את מפלגת העבודה. אני עולה לסיבוב שני ואולי אפילו מנצח בראשון. לא אהיה מספר 2 של מישהו שאיני מעוניין במנהיגותו. אני אוביל את מפלגת העבודה לראשות העבודה. והצוות הזה בוז'י, פרץ וחיימוביץ' הוא צוות מצוין שיהיה לצידי".

ח"כ פרץ: מעוניין ליצור גוש חדש - אלטרנטיבה לנתניהו

"אני אוהב פריימריז, זו הזדמנות לפגוש ולהכיר בני אדם", אמר ח"כ פרץ והתייחס להאשמות נגדו בשימוש בקבלני קולות: "קבלני הקולות הם אנשים שישנו את המפה הפוליטית. אנשים שמוכנים לעזוב את הליכוד, את קדימה ולבוא לעבודה. ב-2006 הבאתי קולות מקריית שמונה, משלומי, מחצור – הם הצילו את מפלגת העבודה כשקדימה הוקמה. קדימה שאבה את המפלגה ואני הבאתי את בנימין נתניהו ל-12 מנדטים".

"אני מקווה שאותם חברי מפלגת העבודה יתגברו על ההסתייגויות שלהם. מה עדיף? לקחת 5 מנדטים מקדימה ולהישאר אותו גוש, או לקחת 5 מנדטים מהליכוד ולהגדיל את גוש מרכז-שמאל, אז אני מעדיף את זה", אמר פרת והוסיף כי הוא מעוניין ליצור גוש חדש שיהווה אלטרנטיבה לנתניהו.

לשאלה אם ישב בממשלה בראשותו של נתניהו אמר, "הודעתי חד משמעית: אני ממשלה בראשות בנימין נתניהו – לא מצטרף נקודה. שום תיק הכי חשוב לא ישנה זאת. כשאתה משרת מדיניות אחרת – מה הטעם בכך?".

"אני לא התכוונתי ללכת לקדימה, רציתי לצאת מהמלכודת של ברק שהכניס אותנו לממשלת נתניהו", אמר ח"כ פרץ והוסיף: "שלי יחימוביץ' בניגוד למה שאמרה - לא הייתה באופוזיציה". פרץ הזכיר כי כשהיה שר ביטחון הוא העלה את שכר המינימום".

בהכנת הידיעה השתתפו אמנון אברמוביץ' ורינה מצליח

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת