נבדק: נתניהו קיבל תרומות שלא כחוק

הסתעפות בפרשת הנסיעות של ראש הממשלה בנימין נתניהו ורעייתו שרה. בגלי צה"ל ובהארץ דווח הבוקר כי בדיקת מבקר המדינה בפרשה הורחבה וכעת כוללת גם את המקורות הכספיים לפעולותיו של רה"מ בהיותו יו"ר האופוזיציה. בין הנושאים שנבדקים: פיצול תרומות גדולות שלא כחוק, הקמת מטה בחירות מקביל וקשרים עם בעלי הון

בדיקת משרד מבקר המדינה למקורות הכספיים לפעולות ראש הממשלה בנימין נתניהו בהיותו יו"ר האופוזיציה מתרחבת, כך פורסם הבוקר בגלי צה"ל ובהארץ. על פי הפרסום, מדובר בבדיקה שזכתה ל"עדיפות גבוהה" והיא המשך ישיר לפרשת מימון נסיעותיהם של בני הזוג נתניהו לחו"ל.

בשבועות האחרונים בודק צוות מיוחד של משרד המבקר, בראשות יועץ המבקר נצ"מ (בדימוס) נחום לוי, אם התקבלו תרומות למימון הקמפיינים השונים של נתניהו במסגרת הליכוד ומחוץ למפלגה, תוך התמקדות בשאלה אם אלו כשרים ומי תרם אותן. לאחרונה אף דיווח מבקר המדינה מיכה לינדנשטראוס ליועץ המשפטי לממשלה עו"ד יהודה ויינשטיין על ההתפתחויות בבדיקה.

חשש: תורמים התבקשו להסתיר תרומות

על פי עיתון הארץ, בין העדים שהופיעו בפני צוות הבדיקה המיוחד גם ארי הארו וסאני סנילביץ', עוזרי נתניהו בשנותיו כראש האופוזיציה ובתחילת תקופתו בראש הממשלה. עוד העידו עובדים נוספים המכהנים כיום בלשכתו.

העדויות עסקו בדרכי המימון של מסעות הבחירות של נתניהו בליכוד ולכנסת. בין הטענות שנבחנו גם כאלה כי בעלי הון אמריקנים, שהיו מיודדים עם נתניהו וביקשו לקדם את סיכוייו לשוב לראשות הממשלה, השתתפו במימון מהלכים פוליטיים מחוץ לליכוד, כמו למשל הפגנות חיילי המילואים נגד ראש הממשלה אהוד אולמרט ושר הביטחון עמיר פרץ בתום מלחמת לבנון השנייה, והבחירות לראשות מפלגת העבודה ב-2007.

טענה נוספת שהועלתה בפני הוועדה היא כי איש עסקים זר, שמקיים פעילות כלכלית גם בישראל, מימן הפעלת מטה בחירות שפעם למען נתניהו, במקביל למטה הבחירות הרשמי. עוד נטען כי מיליונרים אמריקנים התבקשו לפצל את תרומותיהם לנתניהו, בגובה המותר בחוק, ולהעבירם דרך אחרים - זאת כדי לא לעבור על חוק התרומות.

תגובות: "נבדקים נושאים שונים"

בתגובה לפניית גלי צה"ל למשרד מבקר המדינה, נמסר כי ההסתעפות בפרשה זוכה ל"עדיפות גבוהה".

בתגובה לפניית עיתון הארץ, נמסר ממשרד המבקר: "במהלך בדיקות בדבר מימון נסיעות לחו"ל של ראש הממשלה והשרים מאז שנת 2003 - בדיקות שמבקר המדינה התבקש לקיים על ידי ועדת הכנסת לענייני ביקורת המדינה - נבדקים גם נושאים בתחומים שונים, שעלו תוך כדי הבדיקות האמורות על ידי עדים שהתייצבו בפני אנשי המשרד. כל הנושאים וההיבטים השונים בבדיקות אלה נמצאים כיום בעיצומם. כנהוג, לא נוכל להוסיף עוד פרטים בשלב זה, מאחר שכל פרסום עלול לשבש את עבודת הביקורת בנושאים האמורים. אנו עושים מאמץ לסיים את הבדיקות בהקדם וניתנה להן עדיפות גבוהה".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת