ראשי המחאה: "לא יום היסטורי - אלא תחילת העתיד"

מנהיגי המחאה שילהבו אמש את מאות האלפים בהפגנה הגדולה בתולדות המדינה. הערב הם כבר חושבים על המשך דרכם. "מוטלת עלינו האחריות לשמור על המתח בשטח", אמר איציק שמולי, וסתיו שפיר קבעה: "זו הייתה רק הצהרת הכוונות"

ביום שאחרי ההפגנה הגדולה בתולדות המדינה, בה השתתפו למעלה מ-400 אלף מפגינים, עוסקים ראשי המחאה החברתית בדיונים על המשך דרכם. בין היתר הם השתתפו הערב בכנס "ישראל 2021" של העיתון "דה מרקר", את דבריהם העברנו בשידור חי כאן בחדשות 2 באינטרנט.

בזמן שחלק ממאהלי הסטודנטים הולכים ומתפרקים, השתתפו בפאנל "איך נשנה את השיח הציבורי?", בין היתר, יו"ר התאחדות הסטודנטים איציק שמולי, סתיו שפיר ויגאל רמב"ם - מיוזמי המחאה, וכן איתי גוטלר יו"ר אגודת הסטודנטים באוניברסיטה העברית בירושלים, אבי בן שימול ממנהיגי מחאת האוהלים בדימונה ועידן פינק ממנהיגות מאהל המחאה בירושלים.

עם פתיחת הפאנל, זכו המשתתפים במחיאות כפיים סוערות במיוחד מהקהל. סתיו שפיר אמרה בתחילת הפאנל כי "אתמול לא היה היסטורי, אלא תחילתו של העתיד. זו הייתה הצהרת הכוונות, הצהרת העצמאות החדשה של החברה הישראלית".

"היה מרגש להיות חלק בזה. המחאה הזו היא כבר מאוד מאורגנת, הארגון שלה מתבטא בכך שלכולנו יש אותה מטרה. כולנו דורשים שינוי מהותי בשיטה הכלכלית בישראל. ועלינו להחליט באילו דרכים נשיג את זה, הדרכים הן כמובן מגוונות", ציינה שפיר.

"אני לא כאן כדי להמשיך למחות עד אין קץ, אני רוצה לעשות עוד דברים בחיים שלי אבל חשוב לי שהדבר יצליח", אמרה שפיר והוסיפה: "רק עכשיו יצאנו לרחובות וזו בעיה שלנו כחברה, אנו אשמים שיצאנו רק עכשיו".

"הממשלה היא לא חלק מהשיח, והפיתרון הוא להיות חלק מהשיח"

עידן פינק ממנהיגות המחאה בירושלים דיברה גם היא בפאנל ואמרה כי "אני מודאגת מעתיד הדמוקרטיה, מרגישה שהיה כאן משהו מדהים. הצלחנו לגרום לאנשים לצאת לרחוב. אבל עכשיו אני שואלת את עצמי איפה שישה וחצי מיליון אזרחים נוספים? חצי מיליון איש לא מצליחים להזיז דבר. הממשלה היא לא חלק מהשיח, והפיתרון הוא להיות חלק מהשיח".

איציק שמולי הוסיף: "מוטלת עלינו האחריות לשמור על המתח בשטח. אני וכל אחד מהיושבים דואגים מסל המזון, מחיר על ילד במעון, זה שאני לא יכול לשכור דירה. אלו בעיות אמיתיות, אתמול קיבלנו פעם אחת נוספת לשמחתנו הגדולה תמיכה במאבק שלנו.

כניסה לפוליטיקה תהיה טעות חמורה של המחאה

חברי הפאנל התייחסו לשמועות בדבר כוונתם לנצל את הצלחת המאבק ולהקים מפלגה. "אני חושב שככל שעובר הזמן השיח על מפלגה ועל פוליטיקה הולך ותופס מקום, וכאילו מנסים להכניס אותו בכוח. הדיבורים על זה מיותרים, זה מרגיש לא נכון ולא טבעי למאבק", אמר שמולי והוסיף: "המאבק התחיל בזכות הקבוצה של סתיו ודפני כמשהו אותנטי, וככזה זה צריך להישאר. צריך לשמור עלינו כתנועה חוץ פרלמנטרית שתהווה כלב השמירה של הפוליטיקה. ערכים יבואו בסופו של דבר לידי ביטוי בבחירות".

סתיו שפיר חיזקה את שמולי ואמרה כי "כניסה לפוליטיקה המלוכלכת, תהיה טעות חמורה של המחאה. מה שכן, הלחץ חייב להיות יותר גדול ממה שעשינו עד עכשיו". שפיר הוסיפה כי "צריך להבין שיש פה מצב חמור. הקמת ועדות היא לא פיתרון, זה משהו שקרה פה הרבה פעמים. העם לא מטומטם, העם יודע ומכיר את החוקים ולא מוכן שיחפפו אותו ושיסבנו אותו יותר, את השיח הזה נמשיך, וזו הצורה הטבעית של המחאה הזאת".

"שמנו אוהל אחד, ופתאום קמו 100 קהילות ברחבי הארץ של אוהלים", סיפרה שפיר וציינה כי "סביב כל מאהל התקבצה קהילה שיושבת יחד. מעבר לכיף שיש לישיבה לארוחות שישי בקבוצה, מצאנו מקום שמחפש להרגיש שייך. זה משהו שהיה בתחילת הדרך במדינת ישראל והיום לצערנו הוא נשחק". 

"תכיר, אדוני ראש הממשלה - אנחנו הישראלים החדשים"

יו"ר התאחדות הסטודנטים איציק שמולי שמשתתף הערב בכנס, נשא אמש נאום חוצב להבות בעצרת המרכזית בת"א. "אדוני ראש הממשלה. אני יודע שאתה צופה בנו עכשיו. אני מציע לך להסתכל טוב טוב: מה שאתה רואה עכשיו, הציבור העצום שנמצא כאן ובכל רחבי ישראל - הוא ציבור שאתה בכלל לא מכיר. זה לא הציבור שהיה מוכן לקבל כל מה שהממשלות החליטו בשבילו כי 'ככה זה'. תכיר, אדוני ראש הממשלה - אנחנו הישראלים החדשים", קרא שמולי.

שמולי המשיך ופנה לראש הממשלה בנאומו: "אדוני ראש הממשלה תסתכל עלינו היטב: אנחנו הישראלים החדשים. תכיר, אדוני ראש הממשלה: אנחנו הישראלים החדשים! ואנחנו הישראלים החדשים רוצים רק דבר אחד - לא קל - אבל פשוט: לחיות בארץ הזאת. אנחנו רוצים לא רק לאהוב את מדינת ישראל כמו שאנחנו אוהבים - אלא גם אפשרות להתקיים בה בכבוד ולחיות בה בכבוד".

"הערב הזה אנחנו אומרים לכם: ישראל שלנו מתעוררת למחאה הגדולה ביותר שידעה בתולדותיה. הערב הזה ישראל שלנו תובעת שינוי אמיתי בסדרי העדיפויות של ממשלותיה. הערב הזה ישראל שלנו משילה את הציניות, האדישות וחוסר האמונה ועוטה מחדש תקווה אחת גדולה. הערב הזה ישראל שלנו מפסיקה לומר "ככה זה" ובמקום זאת מתחילה להאמין בשינוי ולחולל אותו. מהערב הזה ישראל שלנו כבר לא תהיה אותו הדבר! אחרי הערב הזה כולם ישאלו היכן הייתם ב-3 לספטמבר ונוכל לומר בגאווה שהובלנו את המאבק החברתי הגדול ביותר שהיה פה", זעק שמולי.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת