לבני: "מקווה שזה לא אקורד הסיום"

יו"ר האופוזיציה ציפי לבני נשאה הבוקר דברים בכנס "דה מרקר" השנתי. בהתייחסות למחאה החברתית אמרה לבני: "לא רואה את הממשלה נותנת לה פתרון. אני מקווה שזהו לא אקורד הסיום של המחאה ומכאן חייבים להמשיך הלאה". צפו בנאומה המלא של יו"ר האופוזיציה

כנס "ישראל 2021" של העיתון "דה מרקר" נפתח הבוקר במכללה האקדמית תל אביב-יפו בנאומה של יו"ר האופוזיציה, ח"כ ציפי לבני (קדימה), שהתייחסה לעצרת הענק אמש, בה השתתפו למעלה מ-400 אלף מפגינים. "אני מקווה שלא מדובר באקורד הסיום של המאבק", אמרה לבני.

"מעורבות ממשלתית היא לא מילה גסה. המחאה היא לא רק עניין כלכלי, אלא צעקה שעוסקת באיך ישראל כולה צריכה להיראות", אמרה לבני בפתח דבריה. "ישראל 2011 צריכה להיראות אחרת לגמרי. אנחנו מדינה חסרת גבולות והתוצאה, בהיעדר חוקה, היא שאין כוח שיאחד אותנו כחברה - ואי הוודאות מובילה לכעסים".

לבני התייחסה בהמשך נאומה ליחסי הון-שלטון כשאמרה: "גם פעם נהנו קרובים לצלחת, אבל אז היו אישים פוליטיים שנהנו". "יש צלע שלישית במערכת היחסים זאת - משק מעורב וממשלה מתערבת. צריך לייצר תפיסה חברתית-כלכלית חדשה שלממשלה יש אחריות לאזרחיה. לא רק לשאול מה המדינה יכולה לעשות בשבילי, אלא מה המדינה מחויבת לעשות בשבילי".

"הממשלה לא יודעת לנהל"

"כל אזרח צריך לתרום לחברה שבה הוא חי. גיוס לצבא ולשירות לאומי חייב להיות חובה. יש ליצור סל של זכויות של חינוך ולימודי ליבה. אם אין לימודי ליבה - אין כסף", אמרה יו"ר האופוזיציה. "בנוסף, יש לפעול לתחרות ולשוק חופשי. לא מפריטים מונופולים ממשלתיים והופכים אותם לפרטיים בשוק שאין בו תחרות. גם אם יש כשל שוק - רגולציה היא לא מילה גסה".

"יש פה בעיה של ניהול מצד הממשלה בסקטור הציבורי", טענה יו"ר האופוזיציה. "צריכה להיות רפורמה בשירות הציבורי. צריך לשנות את שיטת הממשלה. כל אחד בממשלה חושב על פקטור ספציפי שצריך לבצע, והמפלגה הגדולה עסוקה בלשלם למפלגות הקטנות יותר ממה שגודלן בציבור".

"אני לא רואה את הממשלה הזו נותנת פיתרון אמיתי למפגינים ברחוב", סיכמה לבני את דבריה. "מכאן אנחנו צריכים לקחת את זה הלאה. חייבים להציג את החזון הישראלי החדש".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק