העוזרת נגד שרה נתניהו: "ביבי, אתה לא יודע מה היא עושה לי"

ליליאן פרץ, עוזרת הבית של משפחת נתניהו, שמעה את טענותיה של המטפלת הנפאלית טרא קומרי - והחליטה לפתוח את הפה. בריאיון בלעדי ל"אולפן שישי" מספרת פרץ על האווירה שאפפה את תקופת עבודתה שם: "זר לא יבין את היחס המשפיל. אני מכירה את ההרגשה שהמטפלת דיברה עליה, כי עברתי את אותו הדבר"

"קיבינימט, זה הכול נכון .תאמינו! מה עוד צריך לעשות? מה עוד צריך לעשות שיאמינו שהאישה הזאת זקוקה לעזרה? כל פעם מישהי אחרת נפגעת. אז או שתעצרי את זה, או שתיקחי את עצמך בידיים. אם היא תיקח את עצמה בידיים, לא יקרה שום דבר. ישכחו ממנה פרק זמן, והיא תהיה שרה אחרת". 

היא התפרצה לחיינו לפני שנה וחצי. ליליאן פרץ, עוזרת הבית של משפחת נתניהו. לא עזר הסכם הסודיות שעליו חתמה פרץ, לא עזרו הלחצים. אחרי חמש שנים וחצי ששירתה את בני הזוג נתניהו, הגישה נגדם פרץ תביעה לבית הדין לעבודה וגוללה בה מסכת ארוכה של טענות על יחס משפיל והתעמרות.

"זר לא יבין את זה .פשוט מאוד. מי שלא היה סביבה ולא עבד תחת חסותה, ותחת הלחצים שלה, ותחת היחס המשפיל, לא יבין את זה", אומרת פרץ בראיון מיוחד ובלעדי ל"אולפן שישי".
מאז שהוגשה התביעה,חרף פניות חוזרות ונשנות, למעט משפט קצר פה ושם, סירבה פרץ לדבר. השבוע, מיד אחרי שטרא, המטפלת של אביה של שרה נתניהו התלוננה וטענה ששרה התפרצה עליה והביאה לפציעתה, החליטה פרץ לדבר.

"אני מכירה את ההרגשה הזו שהמטפלת הזו דיברה עליה, כי אני עברתי את אותו הליך כמו שהיא עברה, אז אני מבינה בדיוק על מה היא מדברת", אומרת פרץ. "כבר לא יכולתי יותר, זה החזיר אותי אחורה ואני מנסה כל הזמן להשתחרר מההרגשה הזאת, וזהו, זה תפס אותי".

ליליאן פרץ: לא סולחת לעצמי שלא קמתי ואמרתי די!

פרץ מתייחסת לעדות העובדת הזרה טרא קומרי שטוענת שנתניהו רצה לעברה,  ולכן  נפלה ונחבלה. "הריצה הזאת שמתארת העובדת הזרה, כן, אני יודעת על מה היא מדברת.היא פשוט רצה לכיוון שלך, עושה לך ככה עם הידיים ומדברת אליך כזה גבוה גבוה, נותנת הרשה של: זה הבית שלי, אני מחליטה. את תתנהגי איך שאני אומרת לך ,את תעשי מה שאני אומרת לך.

"היא הייתה רצה, היא הייתה חורקת שיניים ונושכת שפתיים ומדברת לא יפה, ואני אומרת יאללה, ככה מבפנים, ליליאן, נו, שיעבור היום הזה. עוד יום ועוד יום וזה לא נגמר".
"היום יותר קשה לי משהייתי איתה. לפעמים יותר קל להיות. ליד האויב שלך ולהיות צמוד אליו מאשר להיות רחוק ממנו. כי כשאני רחוקה ממנה עכשיו, אני בבית, ואני כל הזמן משחזרת את זה, ואני לא סולחת לעצמי - על זה שלא קמתי ואמרתי די! ולא שמעתי לשכנועים של  זה ואחר, וכל מי ששכנע אותי. אני לא סולחת לעצמי על זה שלא הרמתי את הרגליים שלי והלכתי. לא התפטרתי כי אני אחת כזו שסופגת וסופגת.היה לי אז, עכשיו אין לי, היה לי אז את הכוח".

אף מילה רעה על ראש הממשלה

עד כמה ראש הממשלה היה מודע להתנהגות הזאת של אשתו? "אני אחת מהתומכות של ביבי", אומרת פרץ. "רציתי שיהיה ראש ממשלה, ואני עדיין מכבדת אותו. אין קשר, לא לילדים ולא לבעלה ולא לאבא, שיהיה בריא. אבל המלחמה שלי הייתה מולה. היו פעמים שאמרתי לראש הממשלה: 'ביבי, אתה לא יודע מה היא עושה לי'. הוא תמיד אהב שיהיה שלום בית. זה ביבי".

חשוב לה לא להתלהם. זה היה התנאי שלה לריאיון,שיהיה ברור, שלא יחתך בעריכה, שעל ראש הממשלה אין לה מילה אחת רעה, להיפך.

"הוא ידע להקשיב לי. כל בוקר כשהוא היה יושב, היינו מדברים ,והוא היה מספר לי גם על הילד, על הכול. הייתי מדברת איתו בגובה העיניים, הוא היה מדהים. הוא גם אחד מהכוחות שנתן לי להישאר. הוא לא הציק לי, הוא לא ביקש ממני הרבה דברים, להיפך. הייתי באה לקראתו ועושה בדיוק את אותם דברים שהוא היה רוצה, בכיף ובאהבה עשיתי את זה".

את מרחמת על ראש הממשלה שהוא כלוא בסיטואציה כזאת? "היו הרבה מצבים, שאני לא רוצה לפרט כי אני מאוד מכבדת את האדם הזה" אומרת פרץ. הוא יודע על מה אני מדברת, עורכי הדין שלה יודעים על מה אני מדברת".

פרץ על שרה נתניהו: היא היתה מתישה אותי

פרץ תובעת מבני הזוג נתניהו 300 אלף שקלים. זה כולל פיצויי פיטורין, הלנת שכר ועוגמת נפש. אך אומרת שלא פעם, בשל גחמותיה של שרה נתניהו, נאלצה לממן מכספה הוצאות מזון של בני הזוג.

"החלטתי שדי, פשוט נמאס לי", היא מספרת. "לבשל בבית שלי אני לא מוכנה יותר.הרי אני לא יכולה לבשל אצלה, כי התמונות והריח של הטיגונים, וריח של בישולים יתפסו בתמונות. "גם כשפעם אחת נתקעתי בלי גז, וביקשתי ממנה, אמרתי לה,'שרה, תעשי איזה ג'סטה, תשימי לי בלונים לפחות'. היא אמרה לי: "'אוי, ליליאן, ההוצאות שלנו הן גדולות, שלא תחשבי שאם יש לנו בית בקיסריה יש לנו..."'. אז לא קיבלתי מעולם עזרה, לא בגז, לא בחשמל. הייתה פעם אחת שנגמר לי הגז ונסעתי לאחותי לבשל".

יש לה אינספור סיפורים על המתנהל בבית של מי שמנהיג את המדינה שלנו. "היא הייתה מתישה אותי. יכולתי  להגיע הביתה, עוד לא מגיעה הביתה: "אוי, ליליאן, שכחתי, אין לנו פחמימה, אין לנו ירק, אז אני צריכה לנסוע לקנות בסופר, לנסוע אליי הביתה, לבשל, ולחזור חזרה. זה אחרי יום עבודה. הייתי צריכה להיות דרוכה 24 שעות, מרגע שאני מגיעה לשם, אני הייתי צריכה להיות דרוכה. על כפית של מעדן שנשארה במעדן, והייתי צריכה למזוג אותה לביבי שהוא יגמור קודם כל את הישן ואחר כך את החדש. אם הבאתי שקית במבה לילד, בשביל שיהיה לו, כריך, שהייתי מכינה מהבית,אם הם היו נשארים במוצאי שבת, הייתי מכינה גם כריך וגם חטיף שיהיה, ועל החטיף הזה היא עשתה לי את מה שהיא עשתה לעוזרת: 'מה פתאום את מביאה לו?! יש בזה צבע מאכל. איך את מביאה לו דבר כזה?!' והילד בעצמו אמר: 'אימא, היא בסך הכול עשתה את זה מטוב לב, אז אל תיקחי. מה היא עשתה כבר?'".

4 סטים של בגדים

פרץ מספרת על דרישות הגברת הראשונה: "יצאתי משם עם מקצוע, להחליף בגדים לכל חדר, לכל מקלחת, אף אחת לא תעמוד בקצב שלי. כי לכל חדר זה היה סט של בגדים  ,מקלחת זה סט של בגדים, מטבח זה סט של בגדים. הייתי צריכה להביא ארבעה סטים של מכנסיים וחולצות איתי לעבודה, כדי שזה יהיה סטרילי שאני אהיה סטרילית".

איפה ראש הממשלה בכל התמונה הזאת? "פעם אחת כשהוא העיר לה לידי, היא אמרה לי: 'אה, זה מה שאת רוצה ?לסכסך ביני לבין בעלי?'. פיתחתי שיטה בעבודה הזו, כי  ידעתי עם מי יש לי עסק. תמיד הייתי צריכה להחמיא לה. ואם היא הייתה באיזה ריאיון או באיזה צילום אז הייתי צריכה להחמיא לה שהיא נראית יפה. היא היתה אומרת: 'מה אתם חושבים, מי עומדת מאחורי ביבי? אני עומדת מאחורי ביבי. אני יושבת איתו ואני עושה איתו את כל הנאומים'".

"אם השניצלים לא דקים – היא תתפרץ"

פרץ מספרת על ההתפרצויות של נתניהו:"יש לה התפרצויות שאני הייתי מרגיעה אותה באותו רגע והייתי מסכימה לכל מה שהיא תגיד, רק שהיא תירגע. אחר כך אני הייתי יוצאת, נכנסת לאוטו ופורצת בבכי.

"אם ניקיתי ככה ולא ניקיתי אחרת, אם בישלתי ככה ולא בישלתי אחרת ,אם השניצלים לא היו מספיק דקים, על כל דבר. למה החלון הזה לא פתוח? למה החלון הזה סגור? בהכול, בכל מה שאתה לא תעשה, היא תתפרץ: 'מה, אני פסיכולוגית עם תואר שני, אני מטפלת בילדים, יש לי שני בתים לטפל, יש לי בעל שהוא ראש הממשלה ויכול להיות שהוא יהיה עוד ראש ממשלה, שיהיה לכל החיים ראש ממשלה'".

פרץ ממשיכה לתאר: "אוי ואבוי אם לא אמרתי: גברת שרה נתניהו ליד אנשים. כי כל הזמן אני רגילה ביבי ואני רגילה שרה. אז גם אם יצא לי, היא היתה אומרת: 'לא מדברים ככה! ישמעו אותך, ידברו אלינו ככה. אל תעשי ככה ואל תגידי שאני אמרתי, אחר כך העיתונות תיפול עליי'".
"בכל דבר היא הייתה תופסת אותי, לא משנה מה הייתי עושה. לא משנה מה הייתי אומרת, לא משנה באיזו צורה הייתי מנקה. היא כל הזמן הייתה עסוקה סביבי. ליליאן, ליליאן, ליליאן, ליליאן".

עובדות נוספות התלוננו

פרץ אינה העובדת הראשונה בבית נתניהו שפונה לערכאות ולתקשורת. קדמו לה מטפלת הילדים טניה שואו, שתבעה פיצויי פיטורין והלינה על יחס קשה של שרה.תביעתה נדחתה בבית המשפט. עובדת אחרת תבעה ,דרשה איסור פרסום, וקיבלה כפשרה יותר מ-20 אלף שקלים. ונעמי איגוס, מי שהייתה מזכירתה של שרה נתניהו, שתיארה בתקשורת תיאורים דומים של קפריזות, הצקות קשות והתעמרות של הגברת הראשונה.

"לא יכול להיות שאני משקרת, שהמטפלת של האבא משקרת, שנעמי איגוס משקרת, שההיא משקרת. אם היא תיקח את עצמה קצת בידיים, אז היא תבין.ותעשה חושבים, עוד מעט יום כיפור, אולי באמת היא תעזור לעצמה ותעזור למי שעובד סביבה".

עורך הדין: פרץ הועסקה בתנאי עבדות

"אם בסופו של יום  יתברר שטענותיה של המטפלת החדשה, שטיפלה באביה של שרה נתניהו, מוצדקות, אנחנו נבקש מבית המשפט, לאחר שהדברים יתבהרו, לצרף את המטפלת כעדה נוספת, על מנת להוכיח שההתנהגות המשפילה של שרה נתניהו כלפי העובדים שלה היא התנהגות חוזרת, התנהגות סדרתית, היא לא מקרה חד פעמי בעדנא דרתחא - זו שרה נתניהו", אומר עורך דינה של לילאן פרץ, אסף שרעף. "לילאן פרץ הועסקה בבית משפחת נתניהו בתנאי עבדות .רדו בה, צעקו עליה, השפילו אותה, היא הרגישה כמו עבד".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק