התותחים רועמים והמחאה לא שוקטת

בצל ההסלמה בדרום, החליטו מארגני מחאת הדיור לקיים עצרת מחאה שקטה ברחובות ת"א. מדובר בעצרת מצומצמת בהשוואה לשבועות הקודמים, אך בהישג גדול למארגנים בסוף שבוע מתוח ביטחונית שכזה. לדברי המשתתפים הרבים: דווקא היום חשוב שרה"מ לא יוריד את הדרישות החברתיות מסדר היום

על אף המצב בדרום, צעדת המחאה השקטה יצאה הערב מכיכר הבימה בתל אביב לכיוון חוף הים. אלפי אנשים לקחו בה חלק, אך הדבר לא דומה להפגנות ההמוניות שנערכו בשבועות הקודמים.

משתתפים רבים במחאה טענו כי דווקא בזמנים קשים אלו, לצעדה יש חשיבות גדולה. לדבריהם, כאשר סדר היום המדיני והביטחוני חוזרים לכותרות, חשוב להם להראות שהמחאה החברתית לא מתה.

המחזאי יהושע סובול, אשר החליט לצעוד בצעדה השקטה הערב אמר כי "ההפגנה חשובה שבעתיים דווקא היום. גם לפני האירועים היה נדמה שראש הממשלה לא יעשה דבר לטובת המפגינים, ועכשיו לאחר האירועים זה ברור שהוא לא מתכוון לעשות דבר". סובול הדגיש כי "חשוב שנתניהו יתפנה לסוגיות החברתיות. האנשים נחושים לומר שהמחאה לא מתה בגלל הטרור".

מדובר בהפגנה יוצאת דופן בסוף שבוע מתוח ביטחונית כל כך. אלפי המפגינים שהגיעו מהווים הישג גדול למארגנים, בייחוד לאור המצב הקשה בדרום. ככל הנראה המחאה החברתית היא חלק מהעניין ולא ניתן להפריד אותה.

"ללא ביטחון חברתי אין ביטחון בכלל"

סתיו שפיר, ממארגני מחאת האוהלים, פנתה במכתב בפייסבוק לחברי המאבק על רקע אירועי הדמים וקראה להם: "דווקא היום, בשעה קשה זו, הצורך בשינוי חברתי הופך קריטי מתמיד. עלינו להעביר הלאה את המסר כי ללא ביטחון חברתי אין ביטחון בכלל".

לאחר מספר התלבטויות, החליטו מפגיני מחאת האוהלים לקיים בסופו של דבר עצרת מחאה בשבת. נציגי המחאה הודיעו כי יקיימו "עצרת דממה" במוצאי שבת, אשר תתקיים כ"צעדה שקטה" מכיכר הבימה ועד גן צ'רלס קלור בתל אביב, זאת במקום עצרות המחאה שתוכננו להתקיים בירושלים וערים נוספות ובוטלו עקב הפיגוע בדרום.

"האירועים הביטחוניים שהיכו בנו השבוע אינם רק פיגועים חד פעמיים, אלא אולי סימניה הראשונים לתחילתה של תקופה קשה בזירה הביטחונית", כתבה שפיר לפעילים. "התקופה הזו קשה מאוד בזירת המחאה החברתית והיא עלולה להפוך אותה שולית תחת הצער והפחד, ולבסוף להיעלם כליל", הוסיפה שפיר.

"הלוואי שזהו אינו המצב", הוסיפה שפיר במכתבה, "הלוואי שהמתקפה תחדל מיד והדאגה תיפסק. בינתיים, מלאים בצער על האובדן וחרדים לגורל המדינה שלנו, מוטלת עלינו האחריות להמשיך ולפעול".

"ללא צדק חברתי, אין ביטחון כלל", כתבה שפיר וסיכמה: "הביטחון שלנו הוא הבית שלנו, הבריאות שלנו, הרווחה שלנו והחינוך שלנו. אחדות החברה שלנו - היא הביטחון שלנו. השמיעו קולכם. זו ההזדמנות שלנו להמשיך לשאת את לפיד המחאה הזו הלאה, בידיעה ברורה שאם נצליח לשמור על אחדות החברה החדשה שיצרנו, נציל את עתידנו".

 רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת