ציפי לבני במשדר המיוחד: "יש משא ומתן חשאי עם טורקיה"

לראשונה בישראל, נערך צ'אט וידאו בין גולשי חדשות 2 בפייסבוק לבין יו"ר האופוזיציה לבני. על שליט אמרה "הוא נחטף במשמרת שלי" ועל ההכרזה על מדינה פלסטינית: "נתניהו לא יעשה דבר כי הוא לא מאמין בהסדר"

לראשונה בישראל, נערך היום צ'אט וידאו בשידור חי עם יו"ר האופוזיציה והעומדת בראש מפלגת קדימה, ציפי לבני. את הצ'אט העברנו במשדר מיוחד כאן בחדשות 2 באינטרנט.

על השאלה מתי בפעם האחרונה דיברת עם נתניהו השיבה יו"ר קדימה: "לפני המון זמן. יש חובה חוקית אבל היא לא מתקיימת. הדיונים עסקו יותר בדיונים מדיניים וביטחוניים. לפני כמעט שנה אמרתי לו 'תראה, 2 המפלגות הגדולות היו יכולים לשנות את פני המדינה. אפשר לכתוב חוקה לאזן את הגדרות היהודית דמוקרטית - התשובה ברורה הוא לא רוצה כי, זו הממשלה שהוא בחר'".

כשנשאלה על ידי גולש האם גבי אשכנזי במגעים עם "קדימה" והאם יש מגעים עם אחרים, ענתה כי "עבדתי עם גבי אשכנזי ואני מאוד מעריכה אותו, אבל בגלל חוק צינון הוא לא יכול להיכנס. אני קוראת לכל אדם טוב שרוצה לתרום - שיכנס לפוליטיקה ואני מעדיפה לקדימה. השינוי הוא שאנשים מבינים שהדרך לבצע שינוי גדול יהיה דרך הפוליטיקה. אני רוצה לראות אנשים טובים במפלגה, וכל מי שיוצא לרחוב כדאי שיתפקדו למפלגה". היא הוסיפה, "אני לא מתנגדת לשותפות עם ש"ס, הם לא מקבלים את ההצעות שלי".

על השאלה מהי האידיאולוגיה שלך חוץ מ'רק לא נתניהו' אמרה לבני, "אני לא משנה את השקפת עולמי לפי מחאות ברחוב או לחץ פוליטי. אני עזבתי את הליכוד מכיוון שהמרכז זה אידיאולוגיה שהיא נכונה בתחום המדיני ביטחוני והכלכלי חברתי. נתניהו משך לאידיאולוגיה קיצונית. לכן זה מגיע למצב שבו יש כשל שוק הממשלה לא מתערבת וכך אנשים טובים הולכים לסופר עם כמה מאות שקלים, אלפים למעון, אנשים שתרמו ושירתו ולא גומרים את החודש. התשובה של הממשלה לא מספקת. אני מאמינה שהמדינה צריכה להתערב".

גולש אחר שאל את יו"ר האופוזיציה האם "קדימה" תתמוך ב"צוות רוטשילד" והיא השיבה: "מראש הודענו בקדימה כל פעם שהממשלה עושה צעד נכון אנחנו תומכים, אך קשה לנו למצוא צעדים כאלה. אם יהיו כאלה אנחנו נתמוך. איך אתה יכול לומר שאתה מבין שצריך שינוי במדיניות ולא לאפשר לפתוח את התקציב? גם אם נראה צעד פה וצד שם זה לא ישנה. נדרש פה תיקון חברתי".

על השאלה מה את חושבת על שכר הבכירים במשק ענתה, "מוגזם לגמרי, ושאף אחד לא יאיים שאם לא יקבלו סכומים כאלה הם יעזבו לחו"ל. זאת הגזמה פראית ואין לי ספק שאפשר להציב שכר מקסימום. גם כשהם תורמים לחברה יש לזה גבול".

איך את שותקת גם כאמא, לגבי שחרור שליט?, היא נשאלה והשיבה: "אני שותקת בכוונת מכוון. מעבר לזה שאני אמא, הייתי שרה ויש לי חלק בקבלת ההחלטות. זה  לא רק רגש אמהי והזדהות. יש משא ומתן ציני שמנהל החמאס, שמנצל את טוב הלב של החברה הישראלית. הייתי שותפה בממשלה שלא שיחררה את גלעד שליט. זאת עובדה ואני לא מסתתרת, אני סירבתי להעביר את זה למשחק הפוליטי. זאת אחריות שלי גם להחזיר אותי הביתה, הוא נחטף במשמרת שלי, והאחריות היא גם עליי".

כשנשאלה האם בספטמבר תהיה הכרזה של מדינה פלסטינית, מה על רה"מ לעשות? ענתה כי "ממילא הוא לא יעשה דבר כי הוא לא מאמין בהסדר. כדי לעצור דרמה צריך דרמה חלופית, כמו יצירת מו"מ חדש ורציני שאני מקווה ורוצה שיקרה. ספטמבר זה לא תאריך, זה תהליך. בסופו של דבר יש מילה שהיעדרה מאפיין את הממשלה - אין אמון, העולם לא מאמין במדיניות ראש הממשלה. ארה"ב תטיל וטו ופועלת נגד ההחלטה לא כי הם חושבים שישראל מבצעת את המדיניות הנכונה, אלא כי גם ארה"ב מבודדת.

אחד הגולשים שאל האם ישראל צריכה להתנצל בפני טורקיה? ויו"ר האופוזיציה השיבה: "מתנהל משא ומתן מאחורי הקלעים. מאחר שהייתי שרת חוץ - כשרוצים להגיע להסכמה אפשר למצוא מילים שלא יפגעו בחיילים, שעשו פעולה נכונה. אני מקווה שתימצא הדרך להחזיר את היחסים עם הטורקים לכנם או למצב טוב יותר, אך כזה ללא התנצלות באופן שיפגע בלגיטימיות הפעולה של צה"ל".

על השאלה אם תהיי ראש ממשלה, את מתכוונת להחמיר ענישה והאם את תומכת בעונש מוות? ענתה כי, "אני מתנגדת לגזר דין מוות, אבל מאמינה שצריך להחמיר את הענישה. היום שני אנשים שנכנסים על אותה עבירה מקבלים עונשים שונים. הציבור מרגיש שאין אכיפה של החוק ורואים אלימות ומקרי אונס. לכל עבירה יהיה עונש שאותו השופט יצטרך לתת - אם הוא רוצה לנוע מהעונש, הוא יצטרך להסביר מדוע. זה חוק שהגשתי לשולחן הכנסת ותקוע בוועדת חוקה. היום החוק קובע את עונש המקסימום, אני אומרת בוא נשנה את השיטה, ניקח גם נקודת מינימום בענישה. אם השופט רוצה להקל, השופט יצטרך להסביר מדוע. ההצעה תקועה כי הכנסת עסוקה בשטויות".

אחד הגולשים הציב שאלה, כשאת רואה את מה שקורה בסוריה, זו הזדמנות לקיים מו"מ? ולבני השיבה: "עכשיו זה בעייתי, אנחנו נמצאים במצב של חוסר ודאות מבחינת סוריה. באופן כללי, מי שלא רוצה לקדם תהליך מדיני אומר, 'יש שינויים אז לא נעשה כלום ונחכה'. בהקשר הפלסטיני זאת טעות היסטורית. אנחנו לא רוצים שהקיצוניים במצרים יצברו עוד ועוד תמיכה וזה יפעל לרעתנו. אם לנו יש פרטנר צריך לעשות הכל כדי לקדם משא ומתן. טוב היה בכלל למדינת ישראל מול הדרמות, אם היינו כבר עם הסכם שלום, כמו במצרים שם אומרים, 'אנחנו מבינים שהסכם השלום עם ישראל הוא אסטרטגי'".

מה עשית לקידום מעמד האישה? שאל אחד הגולשים. יו"ר קדימה ענתה, "נכנסתי לפוליטיקה כשקידום נשים לא היה באג'נדה שלי, אך היום אני מגויסת למאבק. מעבר לקידום נשים במשרדים בהם עבדתי, גיליתי את התמיכה של נשים בי והיום אני מחויבת לקידום נשים הרבה יותר מבעבר. ואני מקווה שיבינו שראש ממשלה יכולה להיות אישה שיכולה לקבל החלטות בכל התחומים , גם ביטחוניים, ואנסה לקדם את מעמד האישה גם בחקיקה".

לבני סיכמה את חוויית המשדר. "התנסתי היום בחוויה ראשונית יחידה מסוגה בישראל, זאת הזדמנות לאפשר לציבור לשאול כל שאלה ולחשוף כמה שיותר מהשקפת עולמי. אני מקווה שהיה לאחרים מרתק כמו שהיה לי לשמוע את שאלות הגולשים".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת