דיור ציבורי והעלאת השכר: אלו הדרישות של מארגני המחאה מראש הממשלה

אחרי הטענות שהופנו כלפי ראשי מחאת הדיור שהם לא מאורגנים מספיק בדרישותיהם, עושה רושם שהאחרונים לקחו את ההערה לתשומת ליבם ועשו שיעורי בית. בקרוב יגישו המארגנים רשימת דרישות מפורטת לראש הממשלה ושר האוצר, בה נכללת הדרישה לחוק חינוך חובה מגיל 3 חודשים, פיקוח על שכר הדירה והעלאת שכר המינימום

לאחר שאתמול הודיע ראש הממשלה בנימין נתניהו כי לא יסכים לפגוש את ראשי המחאה, וכי אלה מוזמנים לפגוש את שר האוצר ולשטוח בפניו את טענותיהם, המארגנים לא מתכוונים לוותר ועומדים להציג בפני נתניהו ושטייניץ מסמך המפרט את דרישותיהם.

רוצים לקבל עדכונים נוספים על המחאה החברתית? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

ראשי המחאה מבהירים, לאחר יממה בה התגלו כמה חילוקי דעות ביניהם, שהיא נמשכת: הערב תתקיים הפגנה בגן הורדים נגד חוק הוד"לים שמקדם ראש הממשלה כמענה למצוקת הדיור, ובמוצאי שבת ככל הנראה צפויה הפגנה נוספת בתל אביב. ברחבי הארץ יתקיימו מחאות ועצרות נוספות - הבוקר יצעדו סטודנטים משדרות רוטשילד לקריית הממשלה בת"א במחאה על יוקר המחייה; עוד בתל אביב - הורי ילדים אוטיסטים יפגינו על קיצוץ ימי הלימוד בחופש של ילדיהם ומאוחר יותר יפגינו נכים מול בית המשפט העליון במחאה על קיפאון ממושך בגובה הקצבאות שלהם.

עיתון "הארץ" מביא הבוקר את המסמך של ראשי המחאה, בו שלל תביעות במגוון תחומים: דיור, חינוך, בריאות, עבודה ורווחה. מהמסמך עולה שהמארגנים מנסים לענות על טענות שנשמעו בימים האחרונים, לפיהן דרישותיהם מוגזמות, ובמסמך הם מוכיחים שהתועלת הכלכלית בצעדים שהם מציעים - גדולה. כמו כן, מציעים המארגנים לממשלה להיצמד לתקני ה-OECD במספר המורים, השוטרים והכבאים ביחס לאוכלוסיה.

מהן הדרישות העיקריות של המפגינים?

• ביטול חוק הווד"לים וחידוש מאגר הדיור הציבורי

• הטלת פיקוח על שכר הדירה

• יצירת דיור בר השגה

• קבלת הדרישות של הרופאים השובתים

• קביעת תקני שוטרים, כבאים, עובדים סוציאליים ומורים לפי תקני ה-OECD

• החלת חוק חינוך חינם מגיל שלושה חודשים

• הקטנת מספר התלמידים בכיתה

• העלאת שכר המינימום והצמדתו ל-50% מהשכר הממוצע במשק

"כל התחומים אותם הזניחה המדינה"

"הדרישות שלנו מבוססות על הדרישות במאהלים השונים בתחומים אותם המדינה הזניחה במשך שנים - רווחה, חינוך, רפואה, שכר הוגן - כל זאת בהתייעצות עם כל הגורמים ששותפים איתנו למאבק", אמר הבוקר לחדשות 2 יונתן לוי, מראשי מחאת האוהלים.

"האינטרס של ראש הממשלה הוא להציג את המאבק הזה כמאבק בדעיכה, אבל מי שטורח להגיע למאהל רואה שלא כך הדבר. היום נפתחים עוד מאהלים, כולם נמצאים בגדילה מתמדת, והברק בעיניים של האנשים מראה שאף אחד לא מתכוון לוותר כל כך מהר. נכנסנו לתהליך ארוך ועיקש של מלחמה על הבית".

נתניהו שלח את המפגינים לשטייניץ

ראש הממשלה נתניהו הורה אמש להקים צוותי פעולה בנושאי כלכלה וחברה שידונו בנושאי הדיור, המיסים ויוקר המחייה. בינתיים, מקורבי ראש הממשלה אומרים שהוא מרגיש שהגלגל הסתובב והרוח השתנתה נגד המפגינים.

"התחושה היא שעברנו את השיא", אמר אמש שר בכיר המקורב לנתניהו. כנראה מתוך אותה תחושה, הודיע ראש הממשלה שהוא לא מוכן להיפגש עם ראשי המחאה החברתית.

נתניהו ככל הנראה מרגיש מחוזק בעקבות הסדקים בין גופי המחאה השונים, בעיקר בזכות הדברים שאמר נגדם יו"ר ההסתדרות, עופר עיני. ראש הממשלה הבהיר בשיחות סגורות כי אין בכוונתו לנהל בעצמו שום מגעים עם ראשי המחאה:"הם מוזמנים לבוא לשולחן עגול בראשות שר האוצר כדי להציג בעיות ואם הם רוצים גם פתרונות אבל אין כאן משא ומתן", דברי נתניהו למקורביו.