ראשי המחאה לפרס: נפתח בהידברות עם הממשלה

אחרי שהתערב בשביתת הרופאים, נפגש נשיא המדינה עם ראשי המחאה החברתית. פרס: "כבשתם את לב העם, בטוח שיש פיתרון בר השגה", יו"ר התאחדות הסטודנטים: "נענים לקריאתו של הנשיא ואנו נגיע לשולחן עגול". צפו בפגישה

אחרי יותר משבועיים במאהל, זכו ראשי מחאת הדיור מת"א ומירושלים לכבוד גדול - לפגוש את הנשיא שמעון פרס במשכנו בירושלים.

פרס, שכבר נפגש עם ראשי מחאת הרופאים והפציר ביו"ר ההסתדרות הרפואית ליאוניד אילדמן להפסיק את שביתת הרעב, כבר הביע את תמיכתו בגל המחאות האחרון. בלשכת הנשיא מקווים שפרס יהווה גורם מפשר בין הצדדים, ואולי יצליח להגיע לשני סיכומים: האחד עם המוחים על מצוקת הדיור ויוקר המחייה, והשני עם הרופאים ששובתים במשך חמשת החודשים האחרונים.

דפני ליף, ממנהיגות המאבק, אמרה במהלך הפגישה כי "זהו מאבק חברתי אמיתי והוא חייב להצליח, על הכתפיים שלנו נמצא יגונו של כל אדם במדינה הזו - שיוצא בימים אלה מהבתים ומביע אותו".

חברתה למחאה, סתיו שפיר, הוסיפה כי המאבק יצא לדרך על ידי אנשים שאוהבים את המדינה שלנו ואת העם שלנו. "זהו שיעור מדהים איך שמאל וימין, דתיים וחילוניים, יהודים וערביים כולם מתחברים ושמים את האג'נדות בצד ויושבים ביחד באוהל ומדברים", לדבריה. "בשבת האחרונה שעמדנו יחד כולנו, היה ברור לכל הציבור שעכשיו חייבים לתקן. אנחנו מזמינים כל סוג של שיח, וכל דבר שיקדם את החלום הזה לכדי מציאות כי המצב החברתי נמצא בנקודת רתיחה".

פרס: "מה שצריך לתקן יתוקן"

נשיא המדינה סיכם את הפגישה עם הצעירים, והצהיר כי יש לפתור את הבעיה בשני אופנים: חלוקת משאבים שונה והידברות בין כל הצדדים במשק. "חשוב לנו שתוכלו להתקיים בכבוד ולקיים את המדינה", אמר פרס. "אתם משרתים בצבא ובמילואים, ועסוקים בעבודה, ביצירה ובלימודים. אתם שייכים לעתיד ולנו יש עניין שיהיה למדינה הזו עתיד גדול כמו העבר. אני בטוח שהפתרון הוא בר-השגה. יש ליצור חלוקה העונה על המצב החדש שלתוכו נולדתם".

"זו לא מחאה סתם", הדגיש הנשיא. "מה שצריך לתקן יתוקן. אני חושב שזוהי הגישה הנכונה. מאוד אהבתי את האופן התרבותי בו אתם מתנהלים: ללא אלימות, ללא השתלחויות. בדמוקרטיה מותר למחות ולהפגין ואתם עושים את זה בצורה מעוררת כבוד. בגלל זה כבשתם את לב העם".

הנשיא הפציר בראשי המחאה לפתוח בערוץ הידברות עם הממשלה. "הידברות סביב שולחן עם כל הגורמים - הממשלה, העובדים, המעבידים, אתם", אמר הנשיא. "זה לא מערך בחירות, לכולנו חשוב שאתם תוכלו להתקיים בכבוד ולקיים את המדינה, ואני בטוח שזה ניתן להשגה".

ראשי המחאה: "נגיע לשולחן עגול ולכל מסגרת"

בתום הפגישה הפתוחה לתקשורת הסתגרו חברי המחאה עם הנשיא ללא עיתונאים, ולאחר פגישתם מסרו ראשי המחאה הצהרה. "כבוד הנשיא הציע את עזרתו בתיווך בין המפגינים לממשלה", אמר איציק שמולי, יו"ר התאחדות הסטודנטים. "אנחנו מקבלים את העניין הזה בברכה, ומודים לנשיא על עזרתו. אנחנו נמצאים במאבק ענייני ותכליתי, ויש דברים שמפריעים לנו. אנו רוצים לראות כלכלה שהיא יותר אנושית ופחות דורסנית, והדרך לשם - היא דרך הידברות".

"אנו נענים לקריאתו של הנשיא ואנו נגיע לשולחן עגול ולכל מסגרת שבה נוכל לקיים הידברות עם הממשלה כי אנחנו באמת רוצים לפתור את המצב", הוסיף שמולי. "זו לא מחאה לשם מחאה אלא כדי להביא לתיקון חברתי, כדי שבסופו של דבר יהיה לכל אחד ואחד מאתנו טוב יותר לחיות בישראל".

גם דפני ליף יצאה מעודדת מהפגישה עם פרס. "חושבת שכבוד הנשיא, בדיוק כמונו, מבין את גודל הכאב שיש בכל קצוות הארץ. אני מסכימה שהמטרה היא להידבר, אנחנו לא מוחים לשם מחאה. רובנו לא פוליטיקאים, אלא בני אדם שרוצים עתיד ומחר עבור כל אדם שזועק. ההידברות הזאת היא דבר עדין ונגבש יחד עם כל המעורבים בדבר את העמדות המדויקות של כלל הציבור לשם ההידברות הזאת".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת