מנכ"ל משרד האוצר התפטר במפתיע מתפקידו

פרסום ראשון: מנכ"ל משרד האוצר, חיים שני, הודיע על התפטרותו מהתפקיד על רקע חילוקי דעות בינו ובין השר שטייניץ בשבועות האחרונים, ובעקבות המתיחות עם לשכת ראש הממשלה. שני בתגובה: "אירועי הימים האחרונים מעצימים את הבעיות, בנסיבות הקיימות לא אוכל למלא את תפקיד מנכ"ל האוצר כפי שאני רואה לנכון"

זעזוע ראשון בצמרת המדינה לאחר שבועיים של הפגנות מחאה שהגיעו לשיאן אתמול: מנכ"ל משרד האוצר חיים שני התפטר הבוקר מתפקידו, כך נודע לראשונה לחדשות 2. ההתפטרות באה על רקע חילוקי דעות מקצועיים בינו ובין שר האוצר שטייניץ בשבועות האחרונים ובעקבות המתיחות עם לשכת רה"מ באשר לגיבוש צעדים כלכליים נוספים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

צפו: 150 אלף הפגינו אתמול ברחבי הארץ

רבבות בהפגנת הענק, אמש בתל אביב

"ברצוני להודיעך על החלטתי לסיים את תפקידי כמנכ"ל משרד האוצר", כתב שני במכתבה ההתפטרות. "חילוקי דעות בנושאים מהותיים מזה זמן רב ואופן ההתנהלות השוטפת מביאים אותי להחלטה קשה זו.
לצערי הרב, רצוני לתרום למדינת ישראל מניסיוני העסקי והניהולי אינו יכול לבוא למיצוי מלא בתנאים אלה.
אירועי הימים האחרונים מעצימים את הבעיות שתיארתי ומחזקים את דעתי כי בנסיבות הקיימות לא אוכל למלא את תפקיד מנכ"ל האוצר כפי שאני רואה לנכון".

הוא סיכם, "אני מודה לך על האמון והתמיכה במהלכים שהובלתי. אמשיך בתפקידי עד מציאת מחליף במידה ותבקש זאת". שר האוצר שטייניץ אמר בעקבות ההתפטרות כי קיבל את הדבר "בצער ובהבנה" וציין כי "חיים הוא אחד המנהלים המוכשרים ביותר במגזר הציבורי כולו ותרומתו לצמיחה ולהקטנת האבטלה, לא תסולא בפז". שטייניץ הודה לשני על הזכות שהיתה לו לעבוד במחיצתו.

ההערכות הן שמשה טרי, שהיה מועמד לתפקיד מנהל רשות המסים, הפך למועמד המוביל להיות מנכ"ל האוצר, כך מדווח אתר "גלובס".

מנכ"ל משרד האוצר לשעבר ירום אריאב אמר הבוקר בריאיון לחדשות 2 באינטרנט כי "זה מפתיע. הפקידות המקצועית במשרד האוצר נמצאת באמת במצב שצריך לגבש תמונת מצב שמביאה בחשבון את כל המערכת ונותנת למערכת הפוליטית תמונת מצב עדכנית לגבי יכולות ואילוצים, זה זמן בעייתי לצעד כזה אבל אני לא מכיר את הרקע והשיקולים, חיים הוא אדם רציני".

"מנכ"ל משרד האוצר זה תפקיד ששואב את כוחו מגיבוי של שר האוצר וראש הממשלה", ציין אריאב. "אני לא מכיר מה היה במקרה הזה, אבל כדי שיפעל כמו שצריך הוא זקוק לגיבוי נכון".

ח"כ זהבה גלאון (מרצ) אמרה בתגובה להתפטרות כי "העכברים נוטשים את הספינה הטובעת. עשרות האלפים שצעדו אתמול, לא רוצים שפקידים יתפטרו, אלא מצפים שראש הממשלה ושר האוצר יחזירו את המפתחות וילכו הביתה". ח"כ יואל חסון (קדימה) הגיב ואמר: "ההתפטרות מעידה על קריסה טוטלית של מנגנוני השלטון של ממשלת נתניהו. נתניהו פועל עכשיו בלחץ ומתוך פחד, מה שעלול להביא לנזקים בלתי הפיכים ולאנרכיה".

מנכ"ל טבע לשעבר: מתרגש מההפגנות

אלי הורביץ, מנכ"ל טבע לשעבר, אמר הבוקר בריאיון לגלי צה"ל" "התרגשתי אתמול מכל ההפגנות ומצעדי המחאה ברחבי הארץ. מאוד נהניתי לשמוע את דברי ראש הממשלה בימים האחרונים, המרמזים על כך שאינו מקבל את העמדות הקיצוניות מצד אחד, ומצד שני הוא באמת רוצה להסיר כמה מהמכשולים שיש בדרך".

היחידים שמציעים עמדות סבירות הם ההסתדרות והממסד התעשייתי", הוסיף הורביץ. "צריך לרדת מהגג עם דרישות מוגזמות. צריך לשתף פעולה ולא על ידי בזבוז והצעות שווא. בוודאי שצריך לשנות, אבל לעשות את זה בשכל".

מה שובת היום?

בבוקר שאחרי ההפגנה החברתית הגדולה ביותר בתולדות ישראל, המארגנים לא חושבים לרגע להפסיק את גל המחאה. לאחר מפגן הכוח העצום אמש עם כ-150 אלף מפגינים ברחבי הארץ, ועם הצטרפותה למאבק של ההסתדרות והעומד בראשה עופר עיני, ברור כי ראש הממשלה נתניהו לא יוכל להתעלם מדרישות המפגינים.

היום תתקיים שביתה כללית במתכונת שבת בבתי החולים, והבוקר תצא צעדת רופאים מבית החולים הדסה עין כרם בירושלים אל אוהל המחאה של יושב ראש ההסתדרות הרפואית הד"ר ליאוניד אידלמן מול משרד ראש הממשלה. בשעה 11:00 יתאספו אלפי רופאים ומתמחים להפגנה גדולה ברחבת גן הוורדים מול משכן הכנסת.

בתי החולים ברחבי הארץ יעבדו היום במתכונת שבת כלומר חדרי מיון, חדרי ניתוח, טיפול נמרץ, פגיות, דיאליזות יעבדו בתורנויות כמו של יום שבת. כמו כן, מרפאות החוץ בבתי החולים יהיו היום סגורות ומכונים של בתי החולים יתנו מענה רק במקרים דחופים. לא יתקבלו ביקורים במרפאות למטרות שאינן טיפולים. עם זאת, מרפאות הקהילה ומכונים בקהילה עובדות כסדרן.

במקביל, היום יפוג האולטימטום שהעניק יו"ר ההסתדרות עופר עיני שקרא במסיבת עיתונאים בשבוע שעבר לראש הממשלה להיכנס איתו למשא ומתן.

אתמול פורסם: רה"מ יבחן הוזלת המיסים העקיפים

ראש הממשלה בנימין נתניהו יכריז בימים הקרובים על הקמת צוות מיוחד שיבחן הורדת המסים העקיפים בישראל - מיסים המוטלים על מוצרים או שירותים מסוימים. כך פורסם אתמול באתר "גלובס". כמו כן, נתניהו הורה למשרדי האוצר והתשתיות לעשות מאמצים לבלימת ייקור מחיר הדלק השבוע.

ח"כ אופיר אקוניס, (הליכוד) אמר כי ייתכנו צעדים בנושא מחיר הדלק. אקוניס השתתף ב"שבתרבות" ואמר כי "הממשלה קשובה לרחשי הציבור. ראש הממשלה מגבש שורה של צעדים שיקלו על המעמד הבינוני שנושא ברוב הנטל של המסים העקיפים. כרגע נבחנים צעדים להוזלה במחירי החשמל והדלק ולא מן הנמנע כי תיבחן הפחתת מסים משמעותית".

בשיחה עם "גלובס" אומר אקוניס כי נתניהו שומע את זעקת מעמד הביניים ובוחן מהלך נרחב של הפחתת מסים עקיפים: "הממשלה קשובה לרחשי לב הציבור. אנו שומעים את הזעקה של מעמד הביניים. זה כבר לא רק הדיור. הזעקה עכשיו היא של כולם, של אנשים עובדים. רה"מ יודיע בימים הקרובים על הקמת צוות שיבחן את כל ההיבטים של הפחתת נטל המס על מעמד הביניים. הצוות יורכב מאנשי מקצוע ובין הנושאים שייבחנו - הורדת המסים העקיפים דוגמת הפחתת המס על הבלו, שהוא זה שמביא לעליית מחירי הדלק והחשמל. תיבחן גם הפחתת מכסים על מוצרי ייבוא, ותיבחן האפשרות להקל על אימהות עובדות. רוב הכסף של אימהות עובדות הולך למטפלות".

ההערכות במערכת הפוליטית הן שהורדת המסים העקיפים אותה בוחן נתניהו תביא לקיצוץ בתקציב הביטחון או לקיצוץ רוחבי במשרדי הממשלה. הצוות יוקם בימים הקרובים אבל לא יציג את המסקנות שלו בצורה נמהרת.

הדלק יתייקר היום בחצות?

היום בחצות צפוי הדלק להתייקר פעם נוספת, כשליטר בנזין 95 אוקטן יעלה לאזרח הישראלי 25 אגורות יותר וייקבע על מחיר של מעט פחות משבעה שקלים וחצי. שלשום, לקראת ההתייקרות הממשמשת ובאה, הפגינו בתל אביב רבים וכעת נבדקים בממשלה קיצוץ חירום במיסים על מנת למנוע את עליית המחירים.

יניב, שתדלק את רכבו בתחנה בתל אביב, אמר: "אני חושב שהמחאה הזאת לא מספיק ממוקדת כרגע. ברגע שהיא תהיה ממוקדת ויותר אנשים יצאו לרחוב באמת, ראש הממשלה שלנו יזיז את עצמו". זאב גראואר, יוזם מחאת הדלק, הסביר כי "המיסוי הגבוה על הדלק הוא לא צודק. 60% מס מתוך 300 שקלים שאנחנו נאלצים לשלם בתחנת הדלק הם למעשה 183 שקלים מס. על זה אנחנו נאבקים פה. אנחנו רוצים שיפחיתו את המיסוי".

אזרחים מתכוונים לשבות, השלטון המקומי מצטרף

מחר צפויות הרשויות המקומיות למאבק וינקטו עיצומים למשך יום אחד. במאהל המחאה אמר יו"ר השלטון המקומי, שלמה בוחבוט, למנהיגי המחאה: "ביום ראשון ניפגש עם ההנהגה שלכם. ראשי השלטון המקומי ואתם יגבשו תכנית".

עוד באשר ליום שני: מחאה חדשה שצצה באינטרנט קוראת לאזרחים שלא להגיע לעבודתם. צביקה, מארגן השביתה, הסביר: "זה לא משנה, כי גם אם אגיע בכל יום לעבודה - אני עדיין מרוויח מעט נורא ולא מצליח לגמור את החודש. לכן ביום שני, אני ועוד עשרות אלפים לא נגיע לעבודה ופשוט נשבות. אנחנו מארגנים הפגנה מול הכנסת שבה נקרא לח"כים לפעול ברצינות למען צדק חברתי - או ללכת הביתה".

מעבר ליוזמות החדשות, צפויה מחאת האוהלים ומעמד הביניים להתגבר. ייערכו הפגנות בירושלים ובכנסת, ומאהלים נוספים ככל הנראה יוקמו בנקודות נוספות בארץ. במקביל, מתוכננות פעולות מחאה נוספות נגד בעלי ההון - דוגמת המפגן שנערך אתמול מול מגדלי אקירוב וזה שהיה מול ביתה של עפרה שטראוס. שבוע נוסף של מחאה עומד בפתח, והטעם יהיה, כפי שנראה, חריף יותר.