תכנית הדיור של רה"מ: המדריך המלא

האם התכנית החדשה שעליה יכריז רה"מ נתניהו היא מהפכה בתחום מצוקת הדיור או מחזור של חוקים ישנים שנדחו בעבר? הבוקר פרסם העיתון ידיעות אחרונות את עיקרי התכנית והזכיר: חלק מהצעדים האלה כבר נידונו בעבר, והוקפאו

בעוד שראש הממשלה בנימין נתניהו מתכנן להציג בשעה 11:00 את עיקרי תכניתו לפתרון משבר הדיור, עולה כי לא כל הצעדים שיוכרזו הם חדשים, אלא כאלה שנפסלו בעבר וכעת "יוכשרו". כתבי העיתון ידיעות אחרונות עופר פטרסברג, גד ליאור ואיתמר אייכנר פרסמו הבוקר פירוט על עיקרי התכנית, וכן על הצעדים שנידונו בעבר - ונדחו.

בשעה 11:00 נעביר בשידור חי בחדשות 2 באינטרנט את מסיבת העיתונאים של ראש הממשלה. 

סבסוד חצי ממחיר הקרקע

הצעד הצפוי הראשון בתכנית שעליה יכריז ראש הממשלה נתניהו יהיה סבסוד חצי ממחיר הקרקע. מדובר בשיטה של "מחיר למשתכן" שבה מחיר הדירה נקבע מראש על ידי הקבלן בעת ההתמודדות במכרז על הקרקע. במקרה זה, תסבסד המדינה 50% ממחיר הקרקע כדי לוודא שההטבה תגיע לצרכן.

דירות במחיר למשתכן צפויות להיבנות במרבית אזורי הביקוש: רמת גן, מודיעין, פתח תקווה, חולון, בת ים, חדרה, נתניה, רחובות, נס ציונה, אשדוד, ראש העין, יבנה, רמלה, יקנעם ועוד. המכרז לא יכלול את תל אביב וגבעתיים.

עם זאת, לא מדובר בתכנית חדשה. שר השיכון אריאל אטיאס ניסה לקדם את התכנית בשנתיים האחרונות, אך עד כה הטיל עליה משרד האוצר וטו.

5,000 דירות בפיקוח

צעד נוסף שצפוי הוא בניית 5,000 דירות בפיקוח. מדובר בבניית פרויקטים חדשים שיכללו השכרה ארוכת טווח במחיר מפוקח. בכל פרויקט כזה תיועד מחציתו, לפחות, להשכרה והיתר למכירה. מחיר הקרקע יהיה נמוך ויגרום לתשואה גבוהה על הנכס, כדי לעודד קבלנים להשתתף בפרויקטים.

דירות מן הסוג הזה ייבנו באזורי הביקוש החזקים: מודיעין, ירושלים, ראש העין, חולון, פתח תקווה, בת ים, רמת גן, נתניה ועוד. בתל אביב ובגבעתיים לא ייבנו דירות מן הסוג הזה.

גם במקרה הזה, לא מדובר בתכנית חדשה. חוק הדירות להשכרה עבר כבר ב-2007 על ידי שר השיכון דאז מאיר שטרית. עם זאת, מאז לא יצא כמעט מגרש אחד להשכרה.

5,000 דירות לסטודנטים

הצעד השלישי שצפויה הממשלה לנקוט יכלול הקמת דירות ייעודיות לסטודנטים. לצד מכללות רבות שהוקמו בשנים האחרונות לא נבנו כלל מעונות. כדי לענות על הפער הזה מתוכננת בניית 5,000 יחידות דיור במעונות ומתן הקלות לדיור על בסיס קרקע מוזלת, כדי ששכר הדירה יגיע לכדי 300 שקלים במקום 900, כנהוג כיום.

יחידות הדיור צפויות להיבנות בכל האוניברסיטאות הגדולות והמכללות המוכרות, על בסיס קרקע מסובסדת וכן במרכזי הערים. במקרה הזה, מדובר בתכנית חדשה של הממשלה.

דיור בר השגה

הצעד הרביעי הוא בניית דירות קטנות להשכרה או למכירה במחירים נמוכים עבור משפחות צעירות בכל ערי המרכז הגדולות והמבוקשות וכן בירושלים ובחיפה. צעד זה מיועד לזוגות צעירים.

לא מדובר בתכנית חדשה של הממשלה, שכן בשנתיים האחרונות כבר התגייסו ראשי ערים רבים למצוא פתרונות לדיור בר השגה לתושביהן. כחלק מדרישת היועץ המשפטי לממשלה, ייקבעו קריטריונים אחידים בעניין זה.

הצעד החמישי שעליו צפוי להכריז ראש הממשלה נתניהו אינו בתחום הדיור, אך משיק אליו - תחבורה ציבורית זולה לסטודנטים. מדובר בהטבה שתשווה את התנאים של הסטודנטים לאלה של החיילים ותעניק להם פטור מלא מתשלום על נסיעות. עם זאת, משרד האוצר מתנגד למהלך ועדיין לא הוחלט על שיעור ההנחה הנדרש.

רוצים לקבל את כל העדכונים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק