רה"מ: המחאה מוצדקת, נפתור את בעיית הדיור

נתניהו הכריז על פתרונותיו למחירי הנדל"ן: ייבנו 10,000 יחידות דיור לסטודנטים כשמחיר הקרקע יעמוד על אפס, יינתנו הנחות של בין 25%-100% על קרקעות לשכירות ולרכישה מוזלות. הצטרפו לשידור החי

ראש הממשלה בנימין נתניהו מכריז הבוקר במסיבת עיתונאים מיוחדת על שורה של צעדים שנועדו לסייע בגיבוש תכנית לפתרון משבר הדיור. במסיבת העיתונאים נוכחים גם שר האוצר יובל שטייניץ, שר השיכון אריאל אטיאס וצוות עוזרים נוספים. אנו מעבירים בשידור חי בחדשות 2 באינטרנט את מסיבת העיתונאים של ראש הממשלה, ולאורך כל היום שידורים חיים ממוקדי המחאה.

לחצו כאן למצגת עם פרטי התכנית המלאים

עיקרי התכנית של נתניהו:

"בשנה וחצי נוסיף 50 אלף דירות לשוק וזה ימחק את הגירעון בדירות שהיה עד עכשיו", הבטיח ראש הממשלה. "אנחנו יודעים שזה צעד חזק ולכן אנחנו מגבילים אותו לשנה וחצי. נשחרר גם את החסם לשיווק ושחרור הדירות", אמר.

ראש הממשלה הבטיח לסייע גם לדיור סטודנטים: "במהלך הימים הקרובים נעזור גם לאוכלוסיות שחיות תחת מועקה. אוכלוסייה ראשונה זה הסטודנטים. ייבנו עשרת אלפים יחידות דיור במעונות סטודנטים בכל חלקי הארץ. מחיר הקרקע יהיה אפס. נעשה מכרזים הפוכים - ואז נראה מי ייתן את המחיר הזול ביותר עבור שכר דירה. נאפשר לסטודנטים להגיע לדיור פנוי מחוץ למרכזי ערים על ידי הוזלת התחבורה הציבורית בכל הארץ".

"אנחנו באים ואומרים שנשווק קרקע לבנייה, אלפי יחידות דיור חדשות במטרה להביא לשכירות מוזלת", אמר נתניהו לסיום. "ההנחה תינתן בין 25% ל-100%, שזה חינם, וכל ההוזלה הולכת לדייר. במקביל, נאפשר בנייה לרכישה מוזלת במה שקרוי מחיר למשתכן - אלפי יחידות דיור בכל הארץ, 50% הנחה על הקרקע, מאוד משמעותי, כל ההנחה תלך לדייר".

לאחר מכן, בשלב השאלות והתשובות אמר ראש הממשלה: "מחאת הדיור מוצדקת, וכך גם מחאת הקוטג'". בעניין הרופאים: "אשקול את הדרך הטובה ביותר בה יש לנקוט על מנת למצוא פשרה במשבר הרופאים". על האוהלים: "זו מדינה חופשית, כל אחד יכול להקים מאהל ויכול להביע את דעתו. אני משאיר לכל אחד לעשות מה שהוא רוצה".

דבריו המלאים של ראש הממשלה:

"מצוקת הדיור בישראל היא מצוקה אמיתית", פתח נתניהו את דבריו במסיבת העיתונאים. "היא לא דבר שמישהו מפוברק, לא דבר מלאכותי, היא בעיה אמיתית ומי שעיניו בראשו וסימפטיה בלבו מבין שזו בעיה. צעירים שמשתכרים היטב ידם אינה משגת לקנות דירה. הם נאלצים לגור אצל ההורים ועוד מעט יגורו אצל הסבים. זיהיתי את הבעיה הזאת עוד לפני שהפכתי לראש ממשלה בפעם השנייה וניסיתי לפעול עוד כשהייתי שר אוצר".

"אנחנו מוכרחים להביא דיור בהישג יד לאזרחי ישראל", המשיך ראש הממשלה. "הדרך היחידה להוריד מחירים לטווח ארוך זה לגרום להרבה יותר דירות במדינת ישראל כך שיהיו יותר דירות במחיר מוזר. עוד לפני העלייה החדה חשבתי שהדיור בישראל יקר מדי, כי יש לנו את אחת המדינות הקטנות בעולם ואנחנו עושים אותה עוד יותר קטנה. יש מונופול שנקרא מנהל מקרקעי ישראל ואת מעט הקרקע מוציאים טיפין טיפין החוצה".

"היעד שלי כראש ממשלה הוא לעשות שינויים יסודיים במצב שקיים כמעט רק במדינת ישראל. המטרה היא לפתוח את הבירוקרטיה החונקת", אמר ראש הממשלה. "מה שאנחנו מראים היום זה תוצאה של הפעולות בשנתיים האחרונות ובשבועות האחרונים, צעדים ספציפיים שיפתרו את הבעיה. אני קורא לזה 'דירות לזוגות צעירים, סטודנטים וחסרי דיור'".

"יש עלייה חדה של כ-40% במחירי הדירות", אמר נתניהו והדגים: "דירת 3.5-4 חדרים שעלתה 800 אלף שקל עולה היום 1.2 מיליון. למה אין מספיק דירות? כי לוקח כאן המון שנים לבנות דירה. תכנון ושיווק דירות בארץ - אין כמו השיטה הזאת בעולם".

"הבירוקרטיה כל כך חונקת"

"הבירוקרטיה כאן כל כך חונקת, כך שאנחנו מדורגים במקום ה-121 בעולם. אנחנו לא בתחתית המדינות המפותחות, אלא בתחתית המדינות בכלל. בכלכלה יש לנו הישגים נדירים - אבל בהוצאת היתר בנייה וברישום נכס - אנחנו בתחתית. קשה לתאר את הבירוקרטיה כאן. אם לא נטפל בזה - כל מה שנדבר כאן לא יעזור".

"גורם נוסף למצב הוא החלטות שגויות של הממשלות, כמו ההחלטה של הממשלה הקודמת - איסור תכנון ושיווק דירות במרכז הארץ", טען נתניהו. "יש מחסור בגוש דן והדרך אינה לאסור בניית דירות, אבל זה מה שנעשה. זה הביא להגברת המחסור והעלאת מחירים. יש מחסור מצטבר של עשרות אלפי דירות וגם זה לוחץ את המחירים".

ראש הממשלה המשיך למנות את הבעיות הקיימות בשוק הדיור. "יש מחסור מצטבר של עשרות אלפי דירות וגם זה לוחץ את המחירים", אמר נתניהו. "ביטלנו החלטות שגויות, עשינו פעולות בעיקר על ידי משרד השיכון לזרז את שיווק הקרקעות, ביטלנו את ההחלטה שאסרה בנייה במרכז. בנוסף, עשינו פעולות לזירוז השיווק של קרקע לדירות".

"שינויים משמעותיים - כבר בשבוע הבא"

"בשבוע הבא נשלים שני שינויים ענקיים, כי בסוף מוכרחים לפרוץ את הבירוקרטיה", הבטיח ראש הממשלה. "נשחרר חסמים לתכנון דירות ובנוסף נשחרר חסמים לשיווק הקרקעות לדירות. אנחנו עובדים על זה שנתיים. זה משבר חברתי כלכלי ראשון במעלה וכבר בשבועות הראשונים של הממשלה ביקשתי להכין שתי רפורמות במינהל מקרקעי ישראל ונאלצתי להפעיל לחץ קואליציוני חזק. לקח שנתיים כולל לפחות 12 מפגשים אישיים שלי עם שרי האוצר והשיכון וגם הפנים כדי להביא את שתי ההחלטות האלה לכלל חקיקה".

"יש פקק של שש ועדות תכנון מרכזיות שכל תכנון הדירות בארץ מתנקז אליהן - ושם זה נעצר", הסביר נתניהו קושי בירוקרטי נוסף. "כיוון שהמערכת בירוקרטית, היא עובדת לאט מאוד וזה חסם מרכזי במלאי הדירות. עוברים סבל גדול בוועדות הללו. לכן אנחנו נבנה שש ועדות של הממשלה שיהיו צמודות לוועדות המחוזיות. בשנה וחצי נוסיף 50 אלף דירות לשוק וזה ימחק את הגירעון בדירות שהיה עד עכשיו", הבטיח ראש הממשלה.

"אנחנו יודעים שזה צעד חזק ולכן אנחנו מגבילים אותו לשנה וחצי. נשחרר גם את החסם לשיווק ושחרור הדירות. כאן חייבים שינוי במינהל מקרקעי ישראל ששולט ב-90% מקרקעות המדינה".

"שלושה שינויים נוספים שאעסוק בהם הם: שיווק קרקעות מוגבר ומהיר; הרחבת סמכויות של מנהלים; הוספת אנשי מקצוע, שמאים ומתכננים, שיוכלו לסייע בפעולת השיווק - כל זה יסתיים עד יציאת הכנסת לפגרה בשבוע הבא", הבטיח נתניהו.

"במהלך הימים הקרובים נעזור גם לאוכלוסיות שחיות תחת מועקה. אוכלוסייה ראשונה זה הסטודנטים. ייבנו עשרת אלפים יחידות דיור במעונות סטודנטים בכל חלקי הארץ. מחיר הקרקע יהיה אפס. נעשה מכרזים הפוכים - ואז נראה מי ייתן את המחיר הזול ביותר עבור שכר דירה. נאפשר לסטודנטים להגיע לדיור פנוי מחוץ למרכזי ערים".

"אנחנו באים ואומרים שנשווק קרקע לבנייה, אלפי יחידות דיור חדשות במטרה להביא לשכירות מוזלת", אמר נתניהו לסיום. "ההנחה תינתן בין 25% ל-100%, שזה חינם, וכל ההוזלה הולכת לדייר. במקביל, נאפשר בנייה לרכישה מוזלת במה שקרוי מחיר למשתכן - אלפי יחידות דיור בכל הארץ, 50% הנחה על הקרקע, מאוד משמעותי, כל ההנחה תלך לדייר".

שטייניץ: אני רוצה לתת תקווה

שר האוצר יובל שטייניץ, שנאלץ להתמודד בימים האחרונים עם התקפות מצד פעילי מחאת הדיור ועם דיווחים על החלפתו בתפקיד, הבהיר אמש: "נראה בלימה וירידה במחירי הדיור כבר לקראת סוף השנה הנוכחית".

בריאיון מיוחד במהדורה המרכזית של חדשות 2 אמר שטייניץ כי "יש מצוקת דיור אמיתית, והיא מציקה וכואבת. בעיית הדיור היא באמת הקשה ביותר. אני רוצה לתת תקווה. אמרנו שנתמודד עם האבטלה והצלחנו. אני אמרתי שתוך שנה וחצי נבלום את מחירי הדיור, ואני אומר כעת שמהצעדים שעשינו עד כה, יש יותר דירות לזוגות צעירים ויש התמודדות עם המצב".

"ההתמודדות היא כלל ארצית, כולם סובלים ממצוקה. אנשים גרים אצל הורים ובמרתפים, ומתקשים לשלם את מחיר הדירה", הוסיף שר האוצר. "זו תוצאה של הזנחה של 10 שנים. אבל האצנו את הבנייה. השנה בונים דירות בקצב של 45 אלף בשנה. אני מעריך שעד סוף השנה נראה בלימה וירידה במחירי הדיור".

"נבנה אלפי דירות במעונות סטודנטים"

"מחר אנחנו הולכים להציג צעדים משמעותיים לסטודנטים", חשף שר האוצר. "אנחנו הולכים לבנות אלפי דירות במעונות וכך לאפשר דיור מוזל לסטודנטים. כך הסטודנטים יפנו מקום לאחרים. בנוסף, נוזיל את התחבורה הציבורית לסטודנטים".

בנוגע לטענות על יוקר המחייה ושחיקת מעמד הביניים, הגיב שטייניץ: "יש בעיה בכל המערב, בארה"ב ובישראל. אנחנו נלמד אותה ונמצא לה פתרונות. אין שר אוצר שידע יותר ממני להתמודד עם בעלי ההון ולהעביר מיליוני שקלים ממשאבי הטבע, ולהבטיח שיגיעו לאזרחים".

בנוגע לדיווחים על כוונת ראש הממשלה בנימין נתניהו להחליפו אמר: "זה מפליא, גם אני תמה. יש עניין של יריבות פוליטית, זה מצער אבל הכרח בל יגונה בפוליטיקה שלנו. בנוסף, לא כל הקהילה העסקית בישראל מגבה אותי, מאחר שאני שר האוצר שקיבל את ההחלטות האמיצות ביותר בנוגע לריכוזיות. אנחנו נטפל באומץ ונחישות גם בנושא הפחתת הריכוזיות בהון ובחברה הישראלית".

בהכנת הידיעה השתתפו כתבינו יוסי זילברמן, אורן אהרוני, קרן מרציאנו ויואב אבן

רוצים לקבל את כל העדכונים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק