שר האוצר: "מחר נציג הקלות משמעותיות בדיור לסטודנטים"

בצל המחאה החברתית שהולכת ומתפשטת, טוען שר האוצר כי הפתרונות בדרך. בריאיון מיוחד ליונית לוי, אומר שטייניץ כי "נראה בלימה וירידה במחירי הדיור כבר לקראת סוף השנה הנוכחית", ומוסיף: "אני שר האוצר שקיבל את ההחלטות האמיצות ביותר בנוגע לריכוזיות". במקביל: נמשכות הפגנות המחאה ברחבי הארץ

שר האוצר יובל שטייניץ, שנאלץ להתמודד בימים האחרונים עם התקפות מצד פעילי מחאת הדיור ועם דיווחים על החלפתו בתפקיד, מבהיר הערב: "נראה בלימה וירידה במחירי הדיור כבר לקראת סוף השנה הנוכחית".

בריאיון מיוחד במהדורה המרכזית של חדשות 2 אמר שטייניץ כי "יש מצוקת דיור אמיתית, והיא מציקה וכואבת. בעיית הדיור היא באמת הקשה ביותר. אני רוצה לתת תקווה. אמרנו שנתמודד עם האבטלה והצלחנו. אני אמרתי שתוך שנה וחצי נבלום את מחירי הדיור, ואני אומר כעת שמהצעדים שעשינו עד כה, יש יותר דירות לזוגות צעירים ויש התמודדות עם המצב".

"ההתמודדות היא כלל ארצית, כולם סובלים ממצוקה. אנשים גרים אצל הורים ובמרתפים, ומתקשים לשלם את מחיר הדירה", הוסיף שר האוצר. "זו תוצאה של הזנחה של 10 שנים. אבל האצנו את הבנייה. השנה בונים דירות בקצב של 45 אלף בשנה. אני מעריך שעד סוף השנה נראה בלימה וירידה במחירי הדיור".

"נבנה אלפי דירות במעונות סטודנטים"

"מחר אנחנו הולכים להציג צעדים משמעותיים לסטודנטים", חשף שר האוצר. "אנחנו הולכים לבנות אלפי דירות במעונות וכך לאפשר דיור מוזל לסטודנטים. כך הסטודנטים יפנו מקום לאחרים. בנוסף, נוזיל את התחבורה הציבורית לסטודנטים".

בנוגע לטענות על יוקר המחייה ושחיקת מעמד הביניים, הגיב שטייניץ: "יש בעיה בכל המערב, בארה"ב ובישראל. אנחנו נלמד אותה ונמצא לה פתרונות. אין שר אוצר שידע יותר ממני להתמודד עם בעלי ההון ולהעביר מיליוני שקלים ממשאבי הטבע, ולהבטיח שיגיעו לאזרחים".

בנוגע לדיווחים על כוונת ראש הממשלה בנימין נתניהו להחליפו אמר: "זה מפליא, גם אני תמה. יש עניין של יריבות פוליטית, זה מצער אבל הכרח בל יגונה בפוליטיקה שלנו. בנוסף, לא כל הקהילה העסקית בישראל מגבה אותי, מאחר שאני שר האוצר שקיבל את ההחלטות האמיצות ביותר בנוגע לריכוזיות. אנחנו נטפל באומץ ונחישות גם בנושא הפחתת הריכוזיות בהון ובחברה הישראלית".

המחאה נמשכת: מפגינים חסמו כביש סמוך לבית רה"מ

גם הערב נמשכות פעולות המחאה ברחבי הארץ. בתל אביב צעדו מאות מפגינים במסגרת מחאת הדיור משדרות רוטשילד עד לקריית הממשלה, הסמוכה למגדלי עזריאלי. בהמשך צעדו המפגינים לעבר רחבת הסינמטק, שם התאחדו עם הפגנת המתמחים שנערכה באותה השעה. המפגינים צעקו קריאות בנוסח "דיור ורפואה, זו אותה המחאה", וגם "צאו מהמרפסת, המדינה קורסת". 

בירושלים צעדו מאות מפגינים ממאהל המחאה ברחוב המלך ג'ורג' לעבר מעונו של ראש הממשלה, וכמה מהם חסמו למספר דקות את רחוב עזה. גם בבאר שבע ובקריית שמונה נערכו צעדות מחאה בהשתתפות מאות בני אדם.

אחרי הדיון שערכה היום ועדת הפנים והכלכלה של הכנסת בתיקון חוק הליכי תכנון ובנייה, יצאו בשעות הצהריים פעילי מחאת הדיור לרחוב וחסמו כבישים בכמה מוקדים. בתל אביב נחסמו כבישים ליד מגדלי עזריאלי ובירושלים נחסם הכביש בכיכר פריז. שמונה בני אדם נעצרו בבירה.

אחד המפגינים בתל אביב אמר לחדשות 2 באינטרנט: "באנו לעשות חסימה סמלית, אנו לא רוצים לתקוע את המדינה, גם ככה היא תקועה הרבה זמן - רק להזכיר שאנו תקועים ונתקעים יום ביומו".

"נתניהו מנסה לעשות מחטף עם חוק הוד"לים וקורא לו בשם אחר", הוסיף המפגין. "אני לא מבין מאיפה יש להם את החוצפה הזו. מה שהוא כן עושה זה הפרד ומשול, נפגש עם סטודנטים וחושב שהם מנהיגים אותנו, אבל כולנו פה ביחד והמכנה המשותף הוא לא תל אביב ודיור ושכירות".

רוצים לקבל את כל העדכונים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק