מדוע מדברים על פיטורי שר האוצר?

כל היום סערו הרוחות סביב השאלה האם נתניהו מתכוון לפטר את יובל שטייניץ עד כדי כך שהערב נאלץ ראש הממשלה לפרסם הודעה מיוחדת ובה אומר שאינו שוקל לעשות זאת. ובינתיים ראש הממשלה נוזף בשרים האחרים שלו שלא תורמים למאמץ ההסברתי

הפגנת שלושים האלף בתל אביב הייתה צלצול השכמה ללשכת ראש הממשלה. אם עד אז השתעשעו אנשי נתניהו בתקווה שמדובר ביוזמה מקומית של גופים פוליטיים, באו הרבבות והוכיחו שעל נתניהו שעליו לעשות מעשה ומהר.

"מצוקת הדיור אמיתית", אמר היום נתניהו בישיבת הממשלה, "אנו לא רק מזדהים איתה אנחנו זיהינו אותה", אמר ראש הממשלה. עם זאת, האופוזיציה ממשיכה להשמיע קולות נגד ראש הממשלה והתמודדותו עם המצב. "הניסיון של נתניהו להאשים את מפלגת קדימה בכל תחלואיה של ישראל הוא מגוחך וילדותי", אמר ח"כ רוני בראון מסיעת קדימה.

בישיבה עם שרי הליכוד היום, נתניהו היה כעוס יותר ונחרץ יותר "אני מבקש מכולכם שתעזרו לסחוב את האלונקה הזאת", אמר נתניהו, "במקום בו הייתי בצבא תמיד צריך להושיט כתף ולסחוב כשהאלונקה בעלייה", אמר נתניהו ברמזו על חוסר הגיבוי הרועם של חברי הליכוד. אך נתניהו המשיך להטיח שינויים: "נעביר את רפורמות הנדל"ן כדי שהסופרטאנקר יוכל להמריא", אמר.

האם שטייניץ יפוטר?

שעה אחר כך, הודיע יושב ראש ועדת הכלכלה כרמל שאמה מטעם הליכוד, שהוא דוחה בשבוע לפחות את המראת הסופר טאנקר עד שיוכנסו לחוק סעיפים חברתיים. לדיון בוועדה הפריעו סטודנטים שניפצו כוסות במחאה על מחירי הדיור. "אנו פותחים שבוע חדש, פראי ומיוחד", אמר אחד הפעילים, "ביוון צלחת בישראל יש רק כוס", אמר. הכוסות שניפצו הסטודנטים סדקו את רפורמת הנדל"ן שעליה הכריז שר האוצר שטייניץ לפני כחודש.

הוועדה החליטה לדחות גם את היוזמה של שטייניץ על שינוי מיסים בתחום. אולם זו הייתה הדאגה הקטנה של שטייניץ היום, משום שהמניות שלו צוללות בבורסה הפוליטית. השאלה שכולם שאלו היום היום הייתה האם נתניהו יקריב את גדול מקורביו, שר האוצר, כדי לרצות את ההמונים בכיכר.

"אין מתיחות", סיפר שטייניץ בשיחה עם יומן הבוקר של רשת ב', "אין קרע, אנחנו עובדים יפה מאוד ביחד לטובת הכלכלה, לטובת החברה. כנראה שכל פעם שיש קצת הפגנות, אז יש כמה אנשים שרוצים לנצל את זה ליצור איזושהי אווירה של מתיחות". גם דוברו של ראש הממשלה ניסה להרגיע את הרוחות. "האווירה סבבה", אמר הדובר רוני סופר בתכנית הבוקר של "רשת", "הם מדברים ביניהם".

השם החם: השר משה כחלון

השם החם להחלפתו של שטייניץ, שר התקשורת משה כחלון, דווקא מיהר להושיט יד לאלונקה של שטייניץ: "הוא שר שעושה עבודה טובה", אמר כחלון לחדשות 2 אתמול, "משברים יש לכולם, אין תעודת ביטוח לאף אחד, אם אני אהיה באוצר או מישהו אחר, זה לא נכון". נתניהו ושטייניץ היו לא מזמן צמד בלתי ניתן להפרדה, אך המחאות גרם לפגם באידיליה. כלפי חוץ היחסים אולי "סבבה", אבל לא בטוח שבקצב הזה, שטייניץ ימשיך לסחוב את האלונקה.

הערב פרסם ראש הממשלה הודעה לפיה הוא לא מעביר מתפקידו את שטייניץ. לראש הממשלה אין עניין להזיז את שר האוצר משום שמדובר בהודאה בכישלון וראש הממשלה לא ימהר להודות בכישלון. אולם, ישנם שינויים המתרחשים. כך למשל, הבוקר הזמין ראש הממשלה את השר משה כחלון להשתתף בדיון בנושא הדיור. אך כחלון סירב מתוך הטענה שזה לא ראוי. במקרה אחר, הכריע היום ראש הממשלה לטובת שר התחבורה ולא לטובת שר האוצר בנושא שדה התעופה שיוקם בתמנע.

אין ספק שהיחסים ביניהם לא כמו שהיו, ראש הממשלה מממש בימים אלה את תפקידו כשר העל של הכלכלה ופחות מתחשב בשטייניץ בהחלטותיו. נכון להיום אפשר לומר בביטחון שמחאת הדיור גרמה למצב קשה ולמתיחות בין שרי הליכוד.

נתניהו צריך את ה"ביבי" שלו

במידה ושטייניץ אכן יפוטר, לא יהיה זה בגלל ביצועיו כשר אוצר. וגם לא בגלל קריאה בכיכר לפיטוריו של שייניץ, שם בעיקר צועקים "נתניהו התפטר". גורמים מקורבים לראש הממשלה אומרים כי זה קורה משום כי לנתניהו אין את ה"ביבי" שלו. כשנתניהו היה שר האוצר הוא היה מן כלא ברקים של כל המחאה והשאיר את ראש הממשלה דאז, אריאל שרון חסין. נתניהו צריך את הנתניהו שלו. אבל הבעיה שראש הממשלה בחר למנות את שטייניץ כי הוא לא שר אוצר כמו שהוא היה, כי שטייניץ הוא "אומר הן". כשזה לא עובד אז כל הנושאים הכלכליים והמחאה החברתית מגיעים לשולחנו של נתניהו, בלי שר אוצר שיבלום אותם בדרך.

מקורביו של שטייניץ אומרים כי מישהו עושה כאן "ספין" ומסכסך בכוונה. "יש שרים שעומדים מאחורי העניין הזה", הם אומרים, "זה קשקוש מוחלט, ראש הממשלה ושר האוצר עובדים ומבלים הרבה זמן ביחד". עוד מוסיפים מקורביו של שטייניץ: "ההצלחה הכי גדולה של הממשלה הזו היא ההצלחה הכלכלית, פיטורים של שר האוצר הם הוכחה לכך שהממשלה נכשלה מבחינה כלכלית", לדברי מקורביו של שטייניץ. ביום שלישי כנראה צפויים ראש הממשלה, שר האוצר ושר השיכון להציג את הצעדים בתחום הנדל"ן כמענה למחאה החברתית. יהיה מעניין לראות את הדינמיקה בין השלושה.