פרס: "במצב כזה נבחן המנהיג"

בטקס לזכרם של ראשי הממשלה והנשיאים לדורותיהם שהלכו לעולמם, במעמד ראש הממשלה ונשיאת בית המשפט העליון, התייחס היום הנשיא פרס למחאות הציבוריות בישראל. "במצב כזה הוא נבחן אם הוא מנהיג או מונהג", אמר הנשיא

נשיא המדינה שמעון פרס. ארכיון (חדשות)

נשיא המדינה שמעון פרס לקח היום חלק בטקס אזכרה לראשי הממשלות והנשיאים לדורותיהם שהלכו לעולמם. הטקס נערך במעמד הנשיא, ראש הממשלה בנימין נתניהו ונשיאת בית המשפט העליון דורית ביניש.

הנשיא פרס התייחס לשלל המחאות הגודשות את ישראל בתקופה האחרונה. "למנהיג יש תמיכה ויש לו תומכים, אבל אין הם הינו-הך" אמר הנשיא, "מנהיג נבחן כשנדרש ממנו לקבל החלטה קשה, קורעת לב, והוא חש שהתמיכה אולי נשארת, אבל התומכים מתחילים לנוע באי נוחות, והמנהיג נותר לבדו", אמר פרס והוסיף: "במצב כזה הוא נבחן אם הוא מנהיג או מונהג".

הנשיא נתן כדוגמא את ראש הממשלה מנחם בגין ז"ל, שהתמודד גם הוא עם קולות מחאה. "בגין לא נבהל, לא נסוג, הוא ספג את הביקורת שבאה מבית ועמד על דעתו", אמר הנשיא וציטט את בגין שאמר: "טובים קשיי השלום מיסורי המלחמה", "המלחמה היא נמנעת, השלום הוא בלתי נמנע", "אין אויבים נצחיים", ו"לאחר כל המלחמות בא הבלתי נמנע, השלום".

פרס אף ציין כי בגין הכיר בכך שאופוזיציה היא חלק מהדמוקרטיה, "ולא שק החבטות שלה", לדבריו. "עמדה נוספת שכיבדתי אצלו מאוד הייתה יחסו לעם", אמר הנשיא, "מנהיגים יודעים שלא די לומר 'מה טובו אוהלייך ישראל', אלא גם לשאול מה קורה ב'משכנותייך ישראל'", הדגיש פרס בהתייחסו למערכת היחסים שהייתה לראש הממשלה המנוח עם העם.

רוצים לקבל את כל העדכונים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק