רה"מ על המחאה: "מצוקת הדיור אמיתית, ננקוט צעדים"

עשרות אלפים הפגינו אמש בת"א במחאה על מחירי הדיור, ותגובתו של ראש הממשלה לא מאחרת להגיע. "זיהינו את המצוקה עוד לפני שנים וטרם כניסתי לממשלה ביקשתי למצוא לכך פיתרון", לדברי נתניהו. "נעביר את חוק הוד"לים והרפורמה במנהל כדי שהסופרטנקר יוכל להמריא. בנוסף ננקוט שורה של צעדים ממוקדים במטרה לעזור לחלשים"

בבוקר שאחרי הפגנת האלפים בתל אביב במחאה על מחירי הדיור הגואים, מנסה ראש הממשלה להרגיע את הזעם. "מצוקת הדיור אמיתית", אמר נתניהו בפתיחת ישיבת הממשלה הבוקר.  "אנו לא רק מזדהים איתה, אנו גם זיהינו אותה עוד לפני שנים וטרם כניסתי לממשלה ביקשתי למצוא לכך פיתרון".

רוצים לקבל את כל העדכונים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

נתניהו אמר עוד כי "לזוגות צעירים בישראל אין את היכולת לרכוש דירה כי הדירות יקרות מדי, כי אין מספיק דירות והדבר הזה נובע ממונופול ממשלתי שמחזיק למעלה מ-90% מהקרקעות בישראל המיועדות לבנייה. בישראל יש ועדות תכנון מהמסורבלות ביותר בעולם ולוקח למעלה מ-5 שנים לשחרר דירה לבנייה".

"יש גוף מסורבל שני שקוראים לו מנהל מקרקעי ישראל שמוציא מעט דירות במחירים אסטרונומיים, כדי לשבור את זה צריך לעשות פישוט של המנגנונים האלו", אמר עוד ראש הממשלה. "לקח לנו שנתיים לעשות את שני השינויים האלו והשבוע אנו משלימים את הרפורמה בוועדות התכנון והבנייה ובמנהל מקרקעי ישראל".

"הממשלה ביטלה את האיסור האבסורדי לבנייה בגוש דן, נתנו תמריצים שונים ועוד ניתן לקבלנים ולרוכשים, חיברנו את הפריפריה בכבישים מהירים כתוצאה מכך יש היום 48 אלף התחלות בנייה חדשות, שזה כמעט 50 אחוז יותר מהממוצע בעשור האחרון", לדברי נתניהו.
 
"אך זה לא מספיק", הוא הודה. "אנו נעביר את חוק הוד"לים והרפורמה במנהל מקרקעי ישראל כדי שהסופרטנקר יוכל להמריא. בנוסף אנו ננקוט שורה של צעדים ממוקדים במטרה לעזור לזוגות צעירים, סטודנטים ואוכלוסיות נזקקות במשך השנה עד השנה וחצי, עד שתנופות גדולות של בנייה ייכנסו לתוקף".

עשרות אלפים בהפגנה, 43 עצורים, שתי פצועות

אלפים רבים נענו אמש לקריאה של מארגני מחאת האוהלים, והתכנסו בכיכר הבימה בתל אביב לצעדה שהסתיימה בעצרת המונית ברחבת מוזיאון תל אביב.

אלא שלאחר סיום העצרת, סמוך לשעה 1:00 בלילה החלו חלק מהמפגינים לחסום את צומת קפלן - אבן גבירול והתעמתו עם השוטרים שניסו לפנותם. המפגינים צעקו לעבר השוטרים "אדוני השוטר, גם אתה שווה יותר", וגם "העם רוצה משכורת לשוטרים", וסירבו לפנות את הכביש. כמה מדיירי הבניינים הסמוכים השליכו בקבוקי מים לעבר השוטרים.

בתגובה הפעילה המשטרה עשרות אנשי יס"מ,  כולל פרשים רכובים על סוסים, שפינו בכוח את המפגינים. בהמשך עברו המפגינים לחסום את צומת דיזנגוף - קינג ג'ורג', וגם שם נמשכו העימותים. בסופו של דבר נעצרו 43 מהמפגינים ושתי צעירות פונו לקבלת טיפול רפואי בבית החולים, לאחר שנפגעו מסוסי הפרשים. במהלך העימותים אף השליכו המפגינים רימוני הלם ותאורה לעבר השוטרים, וכמה מהם ניסו להצית פח אשפה.

מרבית המפגינים שנעצרו כבר שוחררו במהלך הלילה בתנאים מגבילים. במהלך היום יובאו 8 מהעצורים לדיון בהארכת מעצרם בבית משפט השלום בת"א.

יוזמי המחאה: "אי אפשר להתעלם מאיתנו"

"אנחנו הרבה אנשים פה, ויותר ממה שיש כאן יש בבתים ויותר ממה שיש בבתים שמודעים למצב יש כאלה שלא", אמרה אמש יוזמת המחאה, דפני ליף, במהלך העצרת. "יש לנו עוד הרבה עבודה לעשות, אנחנו צריכים להישאר ביחד".

לדבריה של ליף, "יותר מהכל – העצרת הזאת היא סמן. אי אפשר להתעלם מאיתנו. אני רוצה להגיד שיש פה ועדי שכונות, נשים חד הוריות, גמלאים ומעוטי יכולת וכאלה שיש להם יותר - ועדיין לא מצליחים לסגור את החודש. הקול של כולנו שווה והקול של כולנו יישמע. אל תאבדו תקווה ואל תחשבו שהבמה מונה דוברים בודדים כרגע היא לא תמנה אתכם בפעם הבאה".

קודם לכן אמר איציק שמולי, יו"ר התאחדות הסטודנטים הארצית: "אלפי סטודנטים וצעירים ועוד המון אזרחים שאכפת להם אומרים היום בקול ברור לראש הממשלה: דורשים דיור בר השגה בחקיקה. ביום שני הסטודנטים יצבאו על הכנסת כדי לבחון מקרוב את הצבעת הח"כים - בעד או נגד הצעירים בישראל".