מחאת האוהלים: "נתניהו קמצן"

בעקבות המחאה ההולכת וגוברת בעקבות מחירי הדיור בישראל, קיימו היום ועדות הכלכלה והפנים של הכנסת דיון מיוחד, בהשתתפות סטודנטים, על המשבר והמחאה

יום של סוגיות נדל"ן בכנסת נוכח מחאת האוהלים המתפשטת ברחבי הארץ. בצהריים החל דיון משולב בוועדת הכלכלה על מצוקת הדיור, שכלל גם את הדיון על "תוכנית החירום" של ח"כ פאינה קירשנבאום. הדיון בוועדה הועבר כאן באתר בשידור חי.

בדיון משתתפים סטודנטים המוחים על מצוקת הדיור ואשר משתתפים במחאת האוהלים, וכמו כן יגיעו לדיון ראשי רשויות מרחבי הארץ.

"או שהממסד יפוצץ את בועת המחירים או שהיא תתפוצץ לו בפנים", אמר לפני תחילת הדיון ח"כ עמיר פרץ, המתמודד על ראשות מפלגת העבודה. "מאמצי הנגיד, שר האוצר וראש הממשלה לטפל בבועת הנדל"ן נכשלו כישלון חרוץ. תנועת המחאה שקמה תגרום עכשיו לטיפול בבועה זו או שהיא תתפוצץ לממסד בפנים ברעש גדול. צריך לחזור לבנייה ציבורית ולבנות לפחות 100 אלף יח"ד למטרת שכירות עם תקרה קבועה לדמי השכירות. זו הדרך היחידה להורדת המחירים".

שלמה בוחבוט, יו"ר מרכז השלטון המקומי, אמר בתחילת הדיון כי הזהיר כבר לפני שנה מהיום שבו הצעירים ייצאו לרחובות בשל מצוקת הדיור. "תנו יותר סמכויות לוועדות המקומיות. לא צריך להיבהל ולומר שהשלטון המקומי מושחת", אמר בוחבוט. "לא צריך להמציא פה את הגלגל מחדש".

סתיו שפיר, מנציגות מאבק האוהלים בתל אביב, אמרה כי "יש מאהלים בכל הארץ והמחאה תופסת תאוצה כמחאה פוליטית אבל לא מפלגתית. חרדים לצד חילוניים, צעירים לצד קשישים. המאבק של כולם והוא חשוב. מגיעות אלינו הצעות מקבוצות שונות בכנסת לגבי פתרונות. העניין המרזי הוא דיור בר השגה. הפיתרון לא רק לצעירים אלא לכל מי שקשה לו לשכור או לרכוש דירה בארץ. אנחנו לא מפונקים ולא רוצים רק לגור בתל אביב. אני בכלל אשמח לגור בשדה בוקר. אבל אי אפשר להגיע ממקום למקום, אי אפשר להחזיק רכב. איך אפשר לדבר על מגורים מחוץ למרכז? גם יפו, גם כפר שלם, גם ערי הפריפריה - כולם איתנו במאבק וכולם מדברים על אותה הבעיה. אי אפשר לעצור את הדיון בהפנייה אצבע מאשימה נגדנו".

אחד המוחים שהגיע לכנסת הוסיף: "ח"כ שמרוויח 30 אלף שקל בחודש לא יודע מה זה שצ'ק השכירות חוזר. אנחנו רוצים פתרון מיידי. מדינת ישראל איבדה את החמלה, אין שום יחס אנושי לבני אדם. כל חוזה שאדם נכנס חותם בסעיף הראשון שחוק הגנת הדייר אינו חל יותר. למה שלא יחול החוק להגנת הדייר? בניו יורק ולונדון יש חוקי הגנה על הדייר ופה אין. לא לדבר רק על זוגות צעירים - חצי מת"א זה רווקים וגייז וצריך לדאוג לכולם".

"המחאה הזו תהפוך לכיכר תחריר של ישראל", אמר ח"כ רוברט טיבייב (קדימה). ח"כ מירי רגב, שזכתה לקבלת פנים צוננת במיוחד מצד המוחים באוהלים בת"א בסוף השבוע, תקפה בדיון את שר השיכון אריאל אטיאס בסוגיית מכרזי המחיר למשתכן של משרד השיכון: "לא יכול להיות שעבור החרדים דירה במכרז מחיר למשתכן תעלה 500 אלף שקל ועבור הילדים שלנו החילונים זה יעלה 1.5 מיליון שקל. הגשתי הצעת חוק להקפיא את שכר הדירה עד שמלאי הדירות יגדל. הצעת החוק על פיקוח שכר הדירה נפלה אבל צריך להוביל אותה כולנו ביחד כי רק זה יפתור את בעיית שכר הדירה. צריך לבנות גם מגדלי אקירוב לצעירים - להשכרה בלבד".

סגן יו"ר התאחדות הסטודנטים הארצית שהגיע לדיון, עופר רביב, אמר כי "יש פתרונות קיימים, אנחנו יושבים כאן בכנסת ורואים את הדיונים על הווד"לים, שאינם כוללים שום סעיף שמדבר על דיור מוזל - לא לשכירות ולא לדירות בבעלות. אנחנו מדברים על הנושאים האלה כבר שנה ורק עכשיו נזכרים לתת לנו זכות דיבור. אנחנו רוצים להגיד לממשלת ישראל ושר האוצר שנמשיך ונפעל בנושא ואנחנו מוכנים אף להסלים את המאבק אם נצטרך. כל הצעירים באוהלים בשטח זועקים זעקה אמיתית שיש לה סיבה, ולא ניתן שיימרחו אותנו. הדיון שהתנהל היום היה עקר ולא קידם כלום". 

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק