רה"מ: נפעל בחומרה נגד מי שיפגע בקציני צה"ל

תא"ל ניצן אלון הצליח לעורר את זעמם של פעילי הימין הקיצוני עד כדי כך שהם מכנים אותו "אייכמן" ומתייצבים ממש מטרים ספורים מול ביתו. ראש הממשלה הגיב לדברים ואמר: "הקצינים פועלים על פי מדיניות הממשלה. אנחנו נפעל בחומרה נגד כל ניסיון לפגוע בהם

תא"ל ניצן אלון הוא קצין מוערך, גם בדרגים הגבוהים ביותר בצבא ובשלטון. אתמול, בעקבות הכתבה ששודרה בתכנית "אולפן שישי" על התנכלויות אנשי הימין וההסתה נגדו, מיהר ראש הממשלה בנימין נתניהו להגן על תא"ל אלון. "אני רואה בחומרה את ניסיונות הפגיעה באנשי ציבור וצבא", אמר נתניהו, "אנשי הציבור והצבא שומרים על החוק, פועלים על פיו וממלאים אחר מדיניות הממשלה. ממשלת ישראל תפעל בחומרה נגד כל ניסיון לפגוע בהם".

לפני כמה שבועות הפגינו פעילי ימין קיצוני מול ביתו של תת-אלוף ניצן אלון, מפקד אוגדת יהודה ושומרון. אלון, הם אמרו שם, הוא תרגום של "אייכמן" – והוא למעשה רק "עברת" את שמו. אותם דברים בלתי נסבלים מהווים רק קצה הקרחון של ההתקפות הבלתי פוסקות על אלון.

כל זה החל כשפורסם שתא"ל אלון הורה למדר חיילים המתגוררים בהתנחלויות ממידע על פינוי צפוי של מאחזים - הוא סומן. בין היתר, תקפו אנשי ימין קיצוני את מכוניתו, השמיצו את אשתו וקראו "להוציא את השמאל הקיצוני מתוך צה"ל".

מושב ניר בנים היה עד לא מזמן יישוב שקט ופסטורלי,  אבל בתקופה האחרונה מפרים שם פעם אחר פעם את השקט פעילי ימין קיצוני שמנסים להגיע ממש לדלת ביתו של מפקד אוגדת איו"ש.

השכנים במושב מעדיפים לשמור על שתיקה

שכניו של הקצין גזרו על עצמם שתיקה ומתנגדים בתוקף לכל ניסיון לשוחח איתם על התמורות שעבר היישוב שבו הם מתגוררים בעקבות האיומים על תא"ל אלון.לפני כחודש, באחת ההפגנות שנערכו מול ביתו בשעות הערב, ניסו שוטרים לפנות את הפעילים ואלה הסבירו: למה לא להתקרב? אנו רוצים למחות נגד הפשעים של התת-אלוף הזה. מה, אסור להפגין נגד איש שמאל?". מי שפיקד בעבר על סיירת מטכ"ל, נמצא על כוונתם של אישים שמאשימים אותו במילוי תפקידו ברוח "עמדותיו השמאלניות".

בניסיון להבין לפשר הדבר, ניסינו לברר ביישוב היהודי בחברון במה "פשע", לראייתם, הקצין המוערך – עד כדי המלחמה שהם הכריזו נגדו. "ברגע שהוא נכנס ליהודה ושומרון והוא עומד מולנו, מול המתיישבים, הוא לא יכול למנוע מעצמו להתנכל לתושבי יהודה ושומרון ואנחנו רואים את זה", האשים נועם פדרמן מהיישוב היהודי בחברון.

מה שהוסיף שמן למדורת השנאה של פעילי הימין נגד אלון היה, לדבריהם, כשרמז על קשר לכאורה בין רצח בני משפחת פוגל באיתמר לבין פעולת "תג המחיר" של המתנחלים. לזה הצטרפה גם ביקורת מצדם על כך שכינה את הירי בבן יוסף לבנת בקבר יוסף שבשכם "תקרית".

לפני כחודש בדיוק פרסם ניצן איגרת שבה כתב, בין היתר, כי "יש לראיין את החיילים בעלי הפוטנציאל, שעלולים לפגוע בביטחון המדינה, ולשבצם בהתאם לתפקידים שבהם לא יהיו חשופים למידע רגיש".

על כך אמר פדרמן כי "האדם הזה לא מסוגל למנוע מעצמו להכניס את הדעות השמאלניות הקיצוניות שלו לתוך המערכת הצבאית. לו היה איש ימין היה אומר להוציא אנשי שמאל מתוך צה"ל, כולם היו קופצים".

פוליטיקה או כללי משחק לגיטימיים?

מי שדווקא התייצב לימינו של אלון הוא אלוף (מיל') אלעזר שטרן, שאמר כי "אני חושב שמה שהוא כתב זה לגיטימי, בהנחה שהוא כתב את זה. כאילו, מה הם מתפלאים? הרי ביקשו מאתנו כל הזמן, לדוגמה בהתנתקות, שנוער שזה הבית שלו לא יפנה את המשפחה שלו. שנוער שגר באותו יישוב אולי לא יהיה במעגל הראשון".

חלק עליו ח"כ אריה אלדד מהאיחוד הלאומי, שהזהיר כי "כאן נחצו קווים. הפוליטיזציה של מפקד אוגדת איו"ש גברה על השכל הישר של קצין מצטיין בצה"ל".

לסיבה שפעילי הימין מתייצבים מול בית משפחתו של אלון, סיפק נועם פדרמן הסבר מפורט: "אפשר לנסות לייפות את זה שהוא רצה להגן על אנשי הימין בתוך צה"ל, אבל ברור שהמטרה שלו הייתה להגיד שמי שהוא איש ימין לא יכול להיות בצה"ל. זו האמירה שלו. אשתו פעילה ב'מחסום ווטש'. יכול להיות שדעתם שונה, יכול להיות שלא, אבל היא משפיעה עליו".

בתי הבכירים הם "כיכר ציון" של העידן החדש

בהפגנה לפני כחודש השווה אחת מפעילי הימין את אלון, מול ביתו, לאייכמן – ואף טען שזה היה שמו המקורי. חודש אחרי מותו של בן יוסף לבנת, באחד הניסיונות החוזרים של הפעילים להגיע לקבר יוסף, הם צילמו את העימות שלהם עם החיילים וטענו כי תת-אלוף אלון, שפיקד על האירוע, נראה בהם דוחף את הפעילים שקראו קריאות שיבה לקבר.

ההפגנות הללו נגד ניצן אלון חוליות נוספות באותה השרשרת של ההתקפות המילוליות שהופנו, בין היתר, מצד פעילי הימין לעבר שר המשפטים, יעקב נאמן, כשביקר במערת המכפלה – וכן להפגנות מול ביתו של שי ניצן, המשנה לפרקליט המדינה, ואלו שנערכו מול ביתו של ראש החטיבה היהודית בשב"כ.

מדובר כאן בקו פעולה שזונח לעת עתה את הפגנות העבר בכיכר ציון ופונה לכיוון האישי, ממש עד גדרות הבתים. מדובר במדיניות שבבסיסה הופכת את הקצין הבכיר בעל כורחו לצד במערכת היחסים עם הימין הקיצוני.

אותם פעילים נערכים בימים אלה להפגנה נוספת בניר בנים. במושב לא מתכוונים לרגע לתת למישהו להתקרב אל הגדר, ואת התוצאות – קשות ככל שיהיו – נראה רק ברגע האמת.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת