מרצ על הקמפיין: "יותר מנשמח אם יתבעו אותנו"

פעילי תנועת "מרצ" יצאו למרכולים ברחבי הארץ, והדביקו מדבקות ירוקות עליהן נכתב "יוצר בהתנחלויות" - על מוצרים שונים במרכול. הם תיעדו עצמם עושים זאת והעלו לרשת הפייסבוק. התנועה מעודדת את האזרחים לקחת מדבקות ולהדביק בעצמם על מוצרים. ח"כ אלקין: עוד אי אפשר לתבוע את מרצ - החוק עוד לא בתוקף

מתפשטת המחאה נגד "חוק החרם": בתנועת "מרצ" הוחלט לעבור מדיבורים למעשים, ובקמפיין חדש שנחשף היום - מתעדים עצמם פעילי התנועה מדביקים מדבקות ירוקות עליהן נכתב "מיוצר בהתנחלויות" על מוצרים שונים במרכולים. התנועות מפורסמות בדף הפייסבוק של התנועה, תחת הכותרת: "מסמנים מוצרים מההתנחלויות".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

נדגיש כי לאחר אישורו של "חוק החרם", ארגון חרם על מוצרי ההתנחלויות הינה עבירה פלילית. החוק, עם זאת, עוד לא נכנס לתוקף וייאכף רשמית רק בעוד מספר שבועות.

בדף הפייסבוק של "מרצ", כתבו הפעילים: "מה עושים עם מוצרים מההתנחלויות? קונים? מה פתאום - מסמנים! מטה המבצעים של מרצ התפרס בסופרים בכל הארץ וסימן מוצרים המיוצרים בשטחים". הגולשים בדף הפייסבוק שצפו בתמונות, הגיבו. "וואו, מאיפה משיגים את המדבקות הללו?", כתב אחד הגולשים. "מעולה! אנחנו רוצים לעזור. מתי אפשר לקבל מדבקות?", כתבה גולשת אחרת.

באתר המפלגה נכתב כי "המהלך נעשה במחאה על אישורו של חוק החרם, שנועד לסתום פיות למחנה פוליטי שדעותיו מנוגדות לעמדות הממשלה, ולבטל את מהותה של מדינת ישראל כמדינה דמוקרטית. פעולות השטח בסופרים יימשכו ביתר שאת בימים הקרובים. בנוסף, יפיץ מטה המבצעים של מרצ את המדבקה באמצעות הפייסבוק ויעודד גולשים להדפיס ולהדביק אותה על מוצרים באופן עצמאי".

מזכ"ל מרצ, דרור מורג, התייחס היום לקמפיין בראיון מיוחד עם ערוץ החדשות. "מדובר ביוזמה של צעירי המפלגה, שהחליטו שהגיעו מים עד נפש וצריך לעשות מעשה. הם יצאו לשטח, התפרסו בכמה שיותר מרכולים ברחבי הארץ כדי להזהיר את הציבור. זה בהחלט קמפיין ראוי", אמר מורג. "אנחנו יותר מנשמח אם יתבעו אותנו בגין המעשים הללו. אין שום סיכוי שבמדינה נורמלית יסתמו לאנשים את הפה".

יוזם "חוק החרם", ח"כ זאב אלקין, אמר בשיחה עם חדשות 2 באינטרנט כי אין בכוונתו להגיש תלונה נגד "מרצ". "החוק נכנס לתוקף עוד כמה שבועות ולכן זה לא רלוונטי. הם יכולים לעשות את זה עוד כמה שבועות, אבל אז לא יהיה לזה פרסום ולא הד תקשורתי. כל חוק שמתקבל בכנסת, ואני מניח שמרצ מודעים לזה, נאכף רק עם פרסומו ברשומות. לא מענישים אזרח על חוק שלא פורסם ברשומות. ובלי שום קשר לחוק, אני מניח שלסופר יש בעיה עם זה". 

חרם על "חוק החרם" בפייסבוק

כבר ביום שאחרי אישור "חוק החרם", הוקמו מספר קבוצות מחאה ברשת הפייסבוק - הקוראות לחרמות שונים. הבולטת מהקבוצות שהוקמו היא קבוצת "תתבעו אותי, אני מחרים/ה את מוצרי ההתנחלויות", שעלתה לפייסבוק באמצעות תנועת "שלום עכשיו", וחברים בה כבר יותר מ-2,700 גולשים. בסטטוס הראשון של הקבוצה, כתב מנהל הדף: "בואו נראה למדינה הזו שאזרחי ישראל לא מפחדים מחוקים אנטי דמוקרטיים בעליל! היעד שלנו - 10,000 איש שלא מפחדים!".

"ההצבעה בכנסת ממש לא משאירה ברירה. אני מרגיש שזה סוג של גול עצמי", כתב אחד הגולשים בדף. "גם מי שמאמין בשתי מדינות לשני עמים ולחלוקת הארץ שמבוססת על קווי 67' - אבל לא הרגיש מוכן להחרים מוצרי התנחלויות - חייב עכשיו להצטרף לחרם כמחאה על המקארתיזם הפושה במקומותינו".

"הלוואי שיתבעו אותו"

קבוצה נוספת שניתן למצוא בפייסבוק נקראת "תתבעו אותי, גם אני פעיל/ה למען החרם". הקבוצה כבר מונה כמה עשרות גולשים שעשו לה "לייק". בין היתר, הועלו לדף הקבוצה כמה סרטונים - ובהם של הזמר רוג'ר ווטרס קורא להחרים את ישראל. אחד הגולשים בדף פרסם קישור לדף בו מופיעים שמותיהם של כל חברי הכנסת שהצביעו בעד החוק. "אלו הם חברי הכנסת שמהיום הולכים עם אות קין", כתב הגולש.

קבוצה בשם "מחרימים את חוק החרם - לא קונים מההתנחלויות" היא ככל הנראה הקבוצה הראשונה שמנסה בפועל להעמיד במבחן את החוק החדש. אחד הכותבים בקבוצה כתב: "אני חושב שהממשלה עשתה לנו טובה בזה שהיא הפכה היום את הקריאה לחרם לדרך סופר קלה לעשות אי ציות אזרחי. אני קורא לחרם. הלוואי שיתבעו אותי. ושאלה: יש עצומה\ות שאפשר לחתום עליה איפשהו?".