נתניהו לקדימה: אתם יזמתם את חוק החרם

ראש הממשלה מתייחס כעת לראשונה ל"חוק החרם" השנוי במחלוקת בדיון סוער מאוד, במהלכו הוצאו בכוח ח"כ זוארץ וח"כ זועבי, שדחפה את הסדרנית שניסתה להוציאה. לבני תקפה: ראש הממשלה נבוב וחסר ערכים

בכנסת נערך אתמול דיון "40 חתימות" בהשתתפות ראש הממשלה בנימין נתניהו. חברי הכנסת דנו בין השאר ב"חוק החרם" וראש הממשלה התייחס אליו לראשונה. את הדיון ואת דבריו של ראש הממשלה העברנו בשידור חי בחדשות 2 באינטרנט.

ראש הממשלה פנה ליושבי המליאה ואמר: "אני צריך כמה דקות קצרות מזמנכם זה גם יעבור מהר. אני אתאר את פעולות הממשלה ב-21 הימים שעברו".

אחרי שנתן קרדיט לממשלה על הארכת שעון הקיץ, ניקוי הקישון, בלימת ניסיון חדירת הפלסטינים מהגבול הסורי, התבלבל מעט עם "עצירת המשט מהאוויר" כשהתכוון למטס הפרובוקציה, קידום היחסים עם יוון ומדינות הבלקן, התייחס סוף סוף לחוק החרם.

דבריו הופרעו פעמים רבות ויו"ר הכנסת רובי ריבלין נאלץ לקטוע את הדיון פעמים רבות. במהלך הדיון הסוער הוצאה חברת הכנסת אורית זוארץ (קדימה) בכוח מהמליאה.

נתניהו פנה לחברי סיעת קדימה ואמר: "התקפות משולחות רסן של חברי האופוזיציה במיוחד מקדימה - אתם יזמתם את החוק הזה, חברים מרכזיים בקדימה. למשל, יו"ר סיעת קדימה, מיוזמות החוק, למשל יואל חסון, למשל רוחמה אברהם-בלילא, אנחנו מסכימים שזה אתם ואף אחד לא זייף את החתימות.

"אני מנסה להבין שאלה שעלתה פה – מדוע חברי הכנסת של קדימה שתמכו בהצעת החוק המקורית החליטו להתנגד בהצעת החוק הסופית. אולי הצעת החוק הייתה קלה מדי והוקשחה ולכן הם שינו את דעתם. אז אני רוצה להקריא לכם על מה היו חתומכי בכירי קדימה".

כאן פירט ראש הממשלה את כוונתו: "היא כללה את יו"ש זה ברור. היא כללה את סעיף 4 – איסור פלילי לא עוולה אזרחית. החוק המקורי כלל את יו"ש, כלל עוולה אזרחית וכלל סעיפים שעסקו באישים שאינם אזרחי מדינת ישראל. יש לזה כל מיני השלכות מדיניות ובינלאומיות. זו הצעת החוק המקורית שתמכו בה בכירים בקדימה".

"אתם יזמתם והחוק רוכך", המשיך נתניהו והאשים את קדימה, "גם בכנסת, למשל הסעיפים הללו שסולקו בוועדת השרים לענייני חקיקה. האמת הפשוטה היא שחברי קדימה יזמו, תמכו, קידמו את החוק – אז למה שיניתם את עמדתכם? כי היה לחץ ואתם חברי כנסת בקדימה התקפלתם תחת הלחץ".

"אני רוצה שלא תתבלבלו. אני אישרתי את החוק, ואחרת הוא לא היה מגיע לכאן ולא היה עובר פה. אמר את זה בצדק דניאל בן סימון. למה אישרתי את החוק? אני נגד חרמות נגד אזרחי ישראל בכלל אני נגד חרמות על ערבים. לפגוע בילדים ומשפחות באריאל מעלה אדומים וגוש עציון בעיניי זה לא צעד לגיטימי. אגיד לכם יותר מזה, לבוא אחר כך – אלה שקוראים לחרמות האלה נגד אזרחי ישראל – ולהגיד שממשלת ישראל ומדינת ישראל צריכים למממן אותם זה אבסורדי. זה אבסורד מוחלט שהמוחרמים מכספי המסים שלהם יממנו אותם".

יו"ר האופוזיציה: "ראש הממשלה - כולך פוזה"

אחרי נאומו של נתניהו, עלתה לנאום יו"ר האופוזיציה ציפי לבני. עם עלייתה לדוכן הנואמים עזב את האולם חברה למפלגת קדימה ח"כ עתניאל שנלר.

לבני תקפה קשות את ראש הממשלה ואמרה: "חוק החרם כולו הוא חרחור שנאה בין פלגה העם". עוד אמרה כי "נתניהו מנצל את כוחם של חלשים, נבוב וחסר כל ערכים. כולך פוזה", אמרה לבני לראש הממשלה". 

ח"כ זועבי הוצאה מהאולם - ודחפה את הסדרנית

עוד שפל ברמת הדיונים בכנסת נרשם, כשיו"ר הכנסת הורה להוציא מהמליאה את ח"כ חנין זועבי, שהרבתה להפריע לנאומו של ראש הממשלה. ח"כ זועבי לא קיבלה את הדברים ברוח טובה, התנגדה להוצאתה ואף דחפה את הסדרנית.

ליברמן מברך על אישור החוק

מוקדם יותר היום בירך שר החוץ אביגדור ליברמן אישורו של "חוק החרם" בכנסת, זאת במסגרת מסיבת עיתונאים שכינס במשרדי הסיעה. "חוק החרם בא לתת שיוויון הזדמנויות לכולם", אמר ליברמן והוסיף: "לא אקבל חרם על תיאטרון באריאל או גבינה מהשטחים". לדבריו, "ישראל סבלה מחרמות המון שנים. יהיה מוזר לבקש ממדינות זרות משהו שאנו לא עושים בעצמנו".

על היעדרותו של ראש הממשלה מהדיון אמר שר החוץ כי ההיעדרות הייתה "מסיבות אישיות". יש לציין כי למרות תמיכתו בחוק, נעדר ליברמן מההצבעה בכנסת. עם זאת, הדבר לא הפריע לו להביע את תמיכתו ואף להצהיר: "אני שמח שהליכוד מאמץ את מדיניות ישראל ביתנו".

"ברגע שעבר חוק החרם, אין שום סיבה שנעכב את ההצבעה על הקמת ועדת חקירה פרלמנטרית לפעילותם של ארגוני השמאל", הוסיף ליברמן באשר לצעדיו המתוכננים בהמשך. "אני מקווה שתהיה משמעת קואליציונית, ואם לא - תהיינה לכך השלכות", איים במרומז. הוא הביע כעס על כך שסיעת "העצמאות" כולה נמנעה מהצבעה על "חוק החרם" למרות המשמעת הקואליציונית ואמר: "איך ייתכן שסיעה שלמה תימנע מהצבעה? אני לא מאיים בסנקציות, אבל אנו גם רואים את עצמנו חופשיים בהמשך".

במפלגת העבודה, בתוך כך, קייימו הבוקר דיון חירום בעקבות אישור "חוק החרם". יו"ר המפלגה מיכה חריש אמר בתגובה כי "עלינו לפעול בכל הדרכים החוקיות, על מנת לבטל את החוק האנטי דמוקרטי הזה, ולהחזיר את אפשרות ההפגנה והמחאה לציבור הישראלי".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת