חרם על "חוק החרם" בפייסבוק

מחאת החרם: אלפי גולשים הצטרפו ביממה האחרונה לקבוצות מחאה שהוקמו בפייסבוק נגד "חוק החרם" שאושר אמש בכנסת. באחת הקבוצות, שהוקמה ע"י "שלום עכשיו", כבר יש יותר מ-2,700 חברים. קבוצה אחרת פרסמה את שמות הח"כים שתמכו בחוק. ראשי שלום עכשיו: "חייבים להגיד: עד כאן, עברתם את הגבול"

זעם בשמאל ביום שאחרי אישור "חוק החרם" בכנסת. מספר תנועות וארגונים קוראים כבר מהבוקר למעשים המנוגדים לחוק, במטרה להציב אותו כבר מראשיתו במבחן. בשלב ראשון הוקמו מספר קבוצות מחאה ברשת הפייסבוק, הקוראות לחרמות שונות.

הבולטת מהקבוצות שהוקמו היא קבוצת "תתבעו אותי, אני מחרים/ה את מוצרי ההתנחלויות", שעלתה לפייסבוק באמצעות תנועת "שלום עכשיו", וחברים בה כבר יותר מ-2,700 גולשים. בסטטוס הראשון של הקבוצה בדף, שנכתב רק אתמול בשעות הצהריים, כתב מנהל הדף: "בואו נראה למדינה הזו שאזרחי ישראל לא מפחדים מחוקים אנטי דמוקרטיים בעליל! היעד שלנו - 10,000 איש שלא מפחדים!".

צלי רשף, מראשי "שלום עכשיו", אמר הבוקר כי "חוק החרם הוא אנטי-דמוקרטי ואנטי-חוקי. אנחנו חייבים להגיד: עד כאן, עברתם את הגבול. אני מזמין את כל מי שרוצה להגיש נגדי תביעה על הפרת החוק. החרם נגד מוצרי ההתנחלויות הוא הדבר הכי טבעי שמי שמתנגד לכיבוש יכול לעשות".

"ההצבעה בכנסת ממש לא משאירה ברירה. אני מרגיש שזה סוג של גול עצמי", כתב אחד הגולשים בדף. "גם מי שמאמין בשתי מדינות לשני עמים ולחלוקת הארץ שמבוססת על קווי 67' - אבל לא הרגיש מוכן להחרים מוצרי התנחלויות - חייב עכשיו להצטרף לחרם כמחאה על המקארתיזם הפושה במקומותינו".

"הלוואי שיתבעו אותו"

קבוצה נוספת שניתן למצוא בפייסבוק נקראת "תתבעו אותי, גם אני פעיל/ה למען החרם". הקבוצה הוקמה רק היום וכבר מונה כמה עשרות גולשים שעשו לה "לייק". בין היתר, הועלו לדף הקבוצה כמה סרטונים - ובהם של הזמר רוג'ר ווטרס קורא להחרים את ישראל. אחד הגולשים בדף פרסם קישור לדף בו מופיעים שמותיהם של כל חברי הכנסת שהצביעו בעד החוק. "אלו הם חברי הכנסת שמהיום הולכים עם אות קין", כתב הגולש.

קבוצה בשם "מחרימים את חוק החרם - לא קונים מההתנחלויות" היא ככל הנראה הקבוצה הראשונה שמנסה בפועל להעמיד במבחן את החוק החדש. אחד הכותבים בקבוצה כתב: "אני חושב שהממשלה עשתה לנו טובה בזה שהיא הפכה היום את הקריאה לחרם לדרך סופר קלה לעשות אי ציות אזרחי. אני קורא לחרם. הלוואי שיתבעו אותי. ושאלה: יש עצומה\ות שאפשר לחתום עליה איפשהו?".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת