חוק החרם: נתניהו התקפל - ואז התחרט שוב

הזיגזג החדש של ראש הממשלה: נתניהו הורה לדחות בשבוע את ההצבעה על הצעת החוק שאוסרת על חרם על התנחלויות, זאת בעקבות פגישת הקוורטט המתוכננת להיום, אולם הלילה הודיעו מקורביו: ההצבעה תתקיים כמתוכנן. יו"ר הכנסת יערך בבוקר דיון מיוחד בסוגיה. מוקדם יותר חשפנו כי היועץ המשפטי של הכנסת, החוק לא עומד במבחן בג"ץ

מתקפל - ושוב מתחרט. מקורביו של נתניהו מסרו הלילה כי ההצבעה בכנסת על החוק שאוסר חרם על התנחלויות תתקיים היום כמתוכנן, זאת שעה אחת בלבד לאחר שראש הממשלה הודיע כי החליט לדחות את ההצבעה בשבוע, על רקע כינוס הקוורטט המתוכנן להיום שידון בבקשה הפלסטינית להכרה במדינה בעצרת האו"ם. מאחורי הקלעים של ההתלבטות סביב הצעת החוק עומד החשש שהיא לא תעמוד במבחן בג"ץ.

אתמול בערב דווח לראשונה במהדורה המרכזית של חדשות 2 כי היועץ המשפטי של הכנסת איל ינון הכין חוות דעת הקובעת כי היוזמה שתאפשר לתבוע מארגני חרם על ההתנחלויות, בעייתית מבחינה חוקתית ופוגעת בחופש הביטוי. עקב כך פנה יושב ראש הכנסת ראובן ריבלין לראש הממשלה, בבקשה לדחות את ההצבעה על החוק - מחשש שלא יעמוד במבחן בג"ץ.

מקורבי ראש הממשלה מסרו כי נתניהו החליט לדחות את ההצבעה כדי שלא לגרום לכך שישראל תצטייר בעולם כסרבנית, זאת לאור פגישת הקוורטט המתוכננת להיום ואשר תעסוק בכוונת הפלסטינים לבקש הכרה במדינה מעצרת האו"ם. אלא שלא חלפה שעה שלמה, ושוב טענו מקורביו של נתניהו כי אין כל מניעה לקיים את ההצבעה כמתוכנן. בהודעה הרשמית של לשכת רה"מ נמסר כי "הסוגיה נבחנת על ידי כל הגורמים המעורבים".

יוזם החוק, יו"ר הקואליציה ח"כ זאב אלקין, מסר הלילה כי "מבחינת ראש הממשלה אין שום בעיה להצביע היום על החוק, והממשלה תומכת בו". יו"ר הכנסת ראובן ריבלין יקיים הבוקר דיון מיוחד של נשיאות הכנסת בסוגיה, כדי להחליט אם להצביע על החוק כמתוכנן חרף עמדתו של היועץ המשפטי של הכנסת.

מסיעת קדימה נמסר בתגובה עוד לפני הודעת נתניהו לפיה ההצבעה אכן תתקיים, כי "מדובר בעוד שקר מבית מדרשו של ראש הממשלה. ההצבעה נדחתה משום שנתניהו ידע שאין לו רוב מוסרי או רוב פרלמנטרי, ולא כיסוי משפטי להצעת החוק, זאת לאור חוות דעתו של היו"ר המשפטי של הכנסת".

סערה פוליטית סביב החוק

ההצבעה על אחד החוקים המדוברים ביותר בזמן האחרון, "חוק החרם", הייתה אמורה להתקיים היום.  הצעת החוק, המאפשרת להטיל סנקציות ולתבוע סכומי כסף גדולים ממי שמחרים תוצרת מההתנחלויות, מעוררת סערה גדולה במערכת הפוליטית.

בימין אומרים כי מדובר בהזדמנות להשיב מלחמה נגד החרמות ברחבי העולם. "בארה"ב קיימים כבר שנים חוקים המטילים קנסות ענק ועונשי מאסר על מי שקורא לחרם על ישראל", אמר יוזם החוק ח"כ זאב אלקין, "ודווקא הישראלי שמשכנע את החברות האמריקניות להחרים אותנו - פטור לחלוטין".

מנגד, סיעות השמאל כבר הודיעו שבמידה והחוק יעבור, הם יגישו בג"ץ נגדו. מזכ"ל שלום עכשיו, יריב אופנהיימר, טען כי "החוק יהפוך את הכנסת למשטרת המחשבות של החברה הישראלית ויפגע אנושות בעקרון חופש הביטוי". ח"כ זהבה גלאון ממרצ אף הגישה במקביל הצעת חוק נגדית, התובעת לסמן תוצרת שמקורה בהתנחלויות - כדי שמי שרוצה להחרים מוצרים אלו יוכל לעשות זאת בקלות.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת