היועץ המשפטי של הכנסת על חוק החרם: "בעייתי"

"חוק החרם", ההצעה מעוררת המחלוקת המאפשרת לתבוע סכומים גדולים ממי שמחרים מוצרים המיוצרים בהתנחלויות, אמורה הייתה לעלות להצבעה מחר. ואולם, ייתכן וההצבעה תידחה בשבוע, זאת בעקבות חוות דעת שהכין היועץ המשפטי לכנסת המכנה את החוק "בעייתי"

מחר אמורה להתקיים בכנסת הצבעה על אחד החוקים המדוברים ביותר בזמן האחרון - "חוק החרם". עם זאת, מתברר שהיועץ המשפטי של הכנסת, אייל ינון, כתב חוות דעת מקצועית המגדירה את החוק "בעייתי". המשמעות: האיש אשר אמור להגן על החוק מול בג"ץ טוען שלא ניתן להגן עליו.

הצעת החוק, המאפשרת להטיל סנקציות ולתבוע סכומי כסף גדולים ממי שמחרים תוצרת מההתנחלויות, מעורר סערה גדולה במערכת הפוליטית. בימין אומרים כי מדובר בהזדמנות להשיב מלחמה נגד החרמות ברחבי העולם. "בארה"ב קיימים כבר שנים חוקים המטילים קנסות ענק ועונשי מאסר על מי שקורא לחרם על ישראל", אומר יוזם החוק ח"כ זאב אלקין, "ודווקא הישראלי שמשכנע את החברות האמריקניות להחרים אותנו - פטור לחלוטין".

מנגד, סיעות השמאל כבר הודיעו שבמידה והחוק יעבור, הם יגישו בג"ץ נגדו. מזכ"ל שלום עכשיו, יריב אופנהיימר, טוען כי "החוק יהפוך את הכנסת למשטרת המחשבות של החברה הישראלית ויפגע אנושות בעקרון חופש הביטוי". ח"כ זהבה גלאון ממרצ אף הגישה במקביל הצעת חוק נגדית, התובעת לסמן תוצרת שמקורה בהתנחלויות - כדי שמי שרוצה להחרים מוצרים אלו יוכל לעשות זאת בקלות.

חוות הדעת של היועץ המשפטי הוכנה לבקשתו של ח"כ יוחנן פלסנר מקדימה והיא מציינת ככל הנראה כי חלק מהחוק עובר על גבולות חוקתיים, מה שאומר שיהיה קשה מאוד ליישמו. בעקבות חוות הדעת, ייתכן וח"כ זאב אלקין, יו"ר סיעת הליכוד ומי שיזם את הצעת החוק, יבקש לדחות את ההצבעה בשבוע.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת