אחרי "מחאת האזיקים": משפחת שליט מסלימה את המאבק

שעות לאחר שכבלו עצמם בשלשלאות לגדר של בית רה"מ בירושלים, משפחת שליט ופעילי המטה מבטיחים להחריף את המאבק. נועם שליט: "אנחנו ישבנו פה שעתיים, גלעד יושב 44 אלף שעות, במצב הרבה יותר גרוע". היום ב-10:30 - משפחת שליט במסיבת עיתונאים מיוחדת בשידור חי

חמש שנים לאחר חטיפתו של בנם גלעד, החליטו בני משפחת שליט להחריף את צעדי המחאה שלהם. נועם, אביבה ויואל שליט, וחברתו יערה וינקלר, פרצו אתמול אחר הצהריים למתחם בית ראש הממשלה בירושלים וכבלו את עצמם בשלשלאות ואזיקונים לגדר. בהמשך הצטרפו לבני המשפחה האזוקים גם סבו של גלעד, צבי שליט, שלוש אחיותיה של אביבה ובני משפחה נוספים.

במשך קרוב לשעתיים וחצי ישבו בני המשפחה כשהם כבולים בשלשלאות, ובסופו של דבר קמו ושבו למאהל המחאה. נועם שליט אמר לחדשות 2 כי "אנחנו יושבים פה שעתיים, שעתיים וחצי, אבל גלעד יושב כבר 44 אלף שעות, במצב הרבה יותר גרוע מאיך שאנחנו יושבים".

היום בשעה 10:30 יערכו בני המשפחה מסיבת עיתונאים מיוחדת, שתועבר בשידור חי כאן בחדשות 2 באינטרנט, בה יפרטו את המשך צעדי המחאה שלהם.

"אני חושב שהתמונה הזו שווה אלף מילים. אנחנו משפחה בשבי כבר 5 שנים", אמר מוקדם יותר נועם שליט. "נישאר כאן באזיקים ככל שנצטרך. נעשה כל מה שצריך, נמאס לנו כבר מהדיבורים ומההפחדות ומהתירוצים. חצי עשור שגלעד 'מבלה' בשבי בעזה, בבדידות איומה, ללא קשר לעולם החיצון. הגיע הזמן שממשלת ישראל ששלחה אותו למשימה לפני 5 שנים תחזיר אותו הביתה, ואחר כך תתמודד עם מה שצריך. לא נרפה עד שנראה את גלעד בבית, ואם צריך - נחריף את הצעדים שלנו עד למעשים קיצוניים".

"אני רוצה להגיד לראש הממשלה: תחזיר את גלעד מחר בבוקר", אמרה אביבה שליט. "5 שנים זה מספיק זמן כדי להגיע לעסקה ולהחזיר אותו. גלעד סבל מספיק, די, נמאס לנו להיות פה, אנחנו רוצים לחזור הביתה עם גלעד".

מאות ישראלים הגיעו למאהל המחאה כדי להזדהות עם מאבקה של משפחת שליט, ועדמו מחוץ לכניסה למתחם בית רה"מ, בעוד בני המשפחה היו כבולים לגדר במרחק של כמה מטרים מהם. הפעילים קראו קריאות בגנות ראש הממשלה ("ראש הממשלה, צא החוצה ושלם מה שצריך") ובעד עסקה לשחרור גלעד שליט ("חי, חי, חי, גלעד עדיין חי", "לא מפקירים, את גלעד משחררים", וגם "האם רק בתוך ארון ניתן לחזור מהשבי?").

גורמים בלשכת ראש הממשלה טענו אתמול שהם מבינים את כאבה של משפחת שליט, אך המאבק שלהם גורם נזק ועלול להעלות את המחיר שידרוש חמאס עבור שחרורו. במקביל, בכיר חמאס מחמוד א-זאהר אמר אתמול כי "המשא ומתן לשחרור החייל החטוף תקוע". בשיחה עם כתבים אמר כי "אם ישראל לא תענה לדרישות חמאס אין בכוונת הארגון לחדש את השיחות".

"יש התעוררות, אבל לא אצל מקבלי ההחלטות"

נועם שליט, אביו של גלעד אמר אתמול בבוקר לחדשות 2 באינטרנט: "אנחנו מרגישים התעוררות, אבל לא אצל מקבלי ההחלטות. אנחנו רואים התעוררות של הציבור, של התקשורת, של גורמים בכל העולם, בצרפת, בארה"ב ובגרמניה. אבל מפה שקט - אנחנו לא שומעים שום דבר. היום אנחנו מציינים חמש שנים ואף אחד ממשלת ישראל לא טרח להתקשר עדיין, להגיד איזו מילה".

שליט הוסיף: "אנחנו פחות צריכים מילים, אנחנו צריכים יותר מעשים. אבל אפילו את המינימום הזה לא קיבלנו". אביו של החייל החטוף צפה בקליפ הגולשים של חדשות 2 בפייסבוק, בו מאות בני אדם נראים שרים את השיר "מזמור לגלעד" ואמר: "התמיכה הציבורית היא חשובה, לבד אנחנו לא יכולים לבצע את המאבק הזה".

צבי שליט: ברק תומך בעסקה, נתניהו מתנגד

אתמול בשעות הצהריים התקיימה הפגנה סמוך לכרם שלום, מקום חטיפתו של גלעד, בהשתתפות אלפי בני אדם. בהפגנה הוקרא מכתב שכתב הסב, צבי שליט, בו הוא טוען כי ראש הממשלה הוא זה המתנגד לעיסקה בעוד שר הביטחון ברק תומך בה. "ראש הממשלה מהמר על חיי נכדי. הם מדברים איתנו, ומדי פעם מלטפים את ראשינו, אך נכדי האהוב גלעד עדיין נמק על לא עוול בכפו כאחרון הפושעים במרתפי חמאס", כתב צבי.

"הנזק שגורם נתניהו למדינה במניעת הצלתו של החייל גלעד שליט, גדול בהרבה בפגיעה במורל העם, חיילי צה"ל והצעירים העומדים להתגייס, מאשר הנזק בשחרור אסירים. אני חושש שנתניהו מחכה שנשמע שגלעד חלילה לא שרד בתנאים שהוא מוחזק, כדי לשלם מחיר נמוך יותר עבור החזרתו", כתב סבו של גלעד וקרא לשר הביטחון, האחראי לביטחון אזרחי המדינה, להפעיל לחץ על נתניהו.

לשכת שר הביטחון הכחישה נמרצות את דבריו של צבי שליט. "בניגוד למה שפורסם, שר הביטחון אהוד ברק איננו מקבל את עמדת חמאס בקשר לתנאי עסקת שליט", נמסר. "כפי שאמר שר הביטחון ברק פעמים רבות בעבר, יש לעשות כל מהלך ראוי ואפשרי כדי להביא לשחרורו של גלעד, אך לא בכל מחיר. במסגרת זאת, רואה שר הביטחון ברק חשיבות להמשיך ולחפש דרך לגבש עסקה שתעמוד במבחן דרישות היסוד של ישראל".

שרים "מזמור לגלעד"

לציון היום ביקשנו בשבועות האחרונים מגולשי חדשות 2 באינטרנט קטעי וידאו, בהם הם מצולמים שרים את השיר שכתב יוסי גיספן בביצוע אייל גולן, "מזמור לגלעד".

הגיעו אלינו סרטונים מזמרים מתחילים, תלמידים לתקשורת, חניכים בתנועות נוער מסביב לעולם ועוד. לכל אחד סיפור ייחודי: דנה, שליחת תנועת הצופים מישראל לארה"ב; שרון, מרכזת תנועת הבונים ובני עקיבא באוסטרליה; לירן, זמר מתחיל שרוצה לפרוץ דרך האינטרנט לקריירת סולו ורועי "ג'ינג'י" סדן, שנוסע מסביב לעולם עם זוג האופניים שלו . אלה הם רק חלק קטן מהמשתתפים שלקחו חלק בצילום השיר.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק