סערה בעקבות סעיף הלאום: "ישי רומס את השוויון"

החלטתו של שר הפנים להשיב את "סעיף הלאום" השנוי במחלוקת לתעודות הזהות מעוררת זעם רב במערכת הפוליטית ובקרב גופי היהדות הלא-אורתודוכסית. בתנועה הרפורמית שיגרו לרה"מ מכתב "בקריאה דחופה להורות לשר ישי לחדול", שולמית אלוני: "זו איוולת"

ההחלטה הדרמטית שנחשפה במהדורה המרכזית של חדשות 2 על כוונתו של שר הפנים, אלי ישי, להשיב לתעודות הזהות את סעיף הלאום שנפקד ממנו במשך כמעט עשור - מעוררת סערה ציבורית גדולה.

בתנועה הרפורמית מיהרו להגיב על המהלך ושיגרו לראש הממשלה, בנימין נתניהו, מכתב דחוף בנושא - בניסיון למנוע את רוע הגזירה. "אנו נדהמים לגלות פעם נוספת כיצד השר ישי מוכן לרמוס עקרונות בסיסיים של שוויון וסבירות שלטונית במטרה לפגוע בזכויותיהם המוכרות של הגרים הרפורמים והקונסרבטיבים והתנועות הלא אורתודוכסיות", אמרו שם.

בתנועה התייחסו לשיח שהתנהל בינם לבין נציגי הממשלה סביב סוגיות הגיור שצצו בשנה האחרונה, הן בצה"ל והן בהצעות החוק של ישראל ביתנו, וכתבו לראש הממשלה כי "אנו בטוחים שתמשיך במדיניותך כדי למנוע מחלוקת וריב מיותרים סביב סוגיית הגיור, ובמיוחד באותם העניינים שהוכרעו מפורשות על ידי בית המשפט העליון לפני שנים רבות".

את מכתבם לנתניהו חתמו בכך ש"מתוך רצון ומחויבות כנים לפעול למען אחדותו של העם היהודי וביצור מעמדה של מדינת ישראל כמרכזה של יהדות העולם, אנו פונים אליך בקריאה דחופה להורות לשר ישי לחדול מכל פעולה הנוגעת לסוגיה הנדונה".

שולמית אלוני: "אלי ישי רוצה להיות חשוב"

מי שהגיבה בלשון חריפה הרבה יותר הייתה אחת מאלו שנלחמו למחיקת הלאום מתעודת הזהות בעבר ודרשה אף להציג אותה באותו הסעיף כ"ישראלית" היא השרה ויו"ר מרצ לשעבר, שולמית אלוני. בשיחה עם חדשות 2 באינטרנט היא תקפה במילים קשות את המהלך שנוקט ישי: "מדובר באיוולת. אני רוצה להיות ישראלית ולא יהודיה. היחס למדינה הוא יחס של אזרחות. מה שמעסיק אותי הוא האזרחות שלי, וכל השאר לא משנה. אף אחד לא חייב להיות דתי. הלאום הוא ישראלי ולא יהודי", היא הסבירה.

באשר לצעדיו של שר הפנים, אמרה אלוני כי "זו רק דוגמה נוספת שמבטאת את כל השקפת העולם של אלי ישי. הוא רוצה להיות חשוב בחברה שלו ולכן הוא יוזם דברים כאלה, ברוח הזאת. מדובר בצעד מיותר שכולו מבוסס על אשליה שנועדה לרצות את הרב שלו".

באופן אולי לא צפוי, השתדלו במרצ שלא להגיב על ההתפתחויות. בשיחה עם זהבה גלאון, אמרה חברת הכנסת כי "העמדה הבסיסית שלי היא נגד רישום הלאום, אבל כרגע עדיין לא גיבשנו עמדה בנושא". גם עמיתה לסיעה, ח"כ ניצן הורוביץ, אמר כי "אין לנו עדיין תגובה רשמית מכיוון שאנו צריכים לבדוק את הנושא ולקרוא בדיוק מה יהיו המשמעויות של צעד כזה".

מה שהיה - הוא שיהיה

שולמית אלוני. תוקפת (חדשות 2)
את סעיף הלאום בתעודות הזהות שלנו החליפו כוכביות לפני כמעט 10 שנים, אבל בקרוב ישוב הרישום בתעודות הזהות להיות כפי שהיה בעבר. שר הפנים, אלי ישי, שכיהן באותו התפקיד כשהוחלט למחוק את הרישום מתעודות הזהות, הודיע בימים האחרונים למשרד המשפטים על כוונתו להשיב אליהן את סעיף הלאום.

בעבר החליט ישי להשמיט באופן גורף את הרישום בעקבות התנגדותו לקביעת בג"ץ לרשום כיהודים גם גרים ויהודים רפורמים. עמדתו של ישי בנושא לא השתנתה – וכעת, כל מי שהיה עד 2002 רשום בתעודות הזהות כיהודי יירשם ככזה באופן אוטומטי במסמכים החדשים שיונפקו, והיתר – לא.

בשנתיים הקרובות אמורות להיות כל תעודות הזהות של אזרחי ישראל להיות מוחלפות ל"תעודות חכמות", כך שהמהלך צפוי להשפיע על מיליוני ישראלים.

גורמים במשרד המשפטים גילו התנגדות למהלך הזה, וכך גם בתנועה הרפורמית – שם כבר מאיימים לעתור לבג"ץ.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק