בקרוב: שמות חדשים לשכונות בירושלים

לכבוד יום ירושלים, תציג היום ח"כ ציפי חוטובלי הצעת חוק חדשה שתאסור על שימוש בשמות שאינם עבריים לשכונות בבירה. עיריית ירושלים תחויב להחליף את השילוט ולא לעשות כל שימוש רשמי בשמות הקודמים. "המטרה היא לחזק את הקשר לירושלים", מסבירה חוטובלי. תושבי השכונות הערביות צפויים להתנגד

בקרוב: ירושלים של עברית

אל תגידו שכונת "הולילנד" - אמרו "ארץ הצבי". לכבוד יום ירושלים, תוצג היום בכנסת יוזמת חקיקה שתוביל לעברות שמות כל השכונות בירושלים ותאסור שימוש בשמות שאינם עבריים. הצעת החוק, אותה יזמה ח"כ ציפי חוטובלי (ליכוד) תחייב את עיריית ירושלים לעברת את שמות השכונות בהתאם להמלצותיו של ד"ר אבשלום קור, להחליף את השילוט בהתאם ואף לאסור בעתיד על כל שימוש רשמי בשמות הקודמים. החוק צפוי להיתקל בהתנגדות מצד תושבי השכונות הערביות.

ח"כ ציפי חוטובולי תציג היום בכנסת את היוזמה לאסור על שימוש בשמות שאינם עבריים לשכונות בירושלים בהן גרים תושבים יהודים. את השם הישן ניתן יהיה לאזכר אך ורק לאחר ציון השם העברי החדש. הכנסת פנתה באמצעות חוטובלי לד"ר אבשלום קור כדי להתייעץ עימו על השמות החדשים. ולדבריו, בחלק מהמקרים השמות העבריים יינתנו על ידי עברות השם הישן, וביתר המקרים יוענקו לשכונות שמות חדשים על בסיס מיקום גיאוגרפי או קרבה לאתר מסוים.

הצעת החוק צפויה לעלות לדיון ראשון במליאת הכנסת בשבועות הקרובים, ואם תתקבל - עיריית ירושלים תחליף את השילוט בכל השכונות. יתרה מזאת, החוק קובע כי על רשות השידור והרשות השנייה להנחות את הערוצים השונים לא לקרוא יותר לשכונות בשמן הישן.

תושבי השכונות הערביות צפויים להתנגד

מי שלא צפוי לקבל את החוק בהבנה, הם תושבי השכונות הערביות: הכפר אבו-דיס צפוי להפוך לשכונת קדמת ציון, אבו-תור לגבעת חנניה וראס אל-עמוד יוכר באופן רשמי כמעלה הזיתים.

"מטרת היוזמה היא לחזק את הקשר לירושלים דרך חיוב קריאת שמות עבריים לשכונות הבירה, שבהן קיימת התיישבות יהודית", הסבירה ח"כ חוטובולי בראיון ל"ידיעות אחרונות", והוסיפה: "כשם שאין אומרים עוד באב אל וואד אלא שער הגיא, וכשם שאין קוראים לגבעת רם שייח'-באדר, כך חשוב שהשכונות לא ייקראו עוד בשמותיהן הערביים".

לפניכם הגרסה העברית לשמות השכונות בירושלים:

טלביה --> קוממיות
קטמון --> גונן
קטמונים --> גוננים
מוסררה --> מורשה
מלחה --> מנחת
ראס אל עמוד --> מעלה הזיתים
אבו דיס --> קידמת ציון
אבו תור --> גבעת חנניה
ממילא --> הגושרים
הולילנד --> ארץ הצבי
סילוואן --> כפר השילוח
שייח-ג'ראח --> שמעון הצדיק
בקעה --> גאולים

רוצים לקבל עוד עדכונים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק