נתניהו: הפלסטינים אינם פרטנר, הם רוצים לחזור ליפו

ראש הממשלה נשא בכנסת את נאומו המדיני והציג עמדות פסימיות באשר לסיכויי הצלחת התהליך המדיני: "עלינו להפסיק להלקות ולהאשים את עצמנו. הסיבה שאין שלום היא כי הפלסטינים מסרבים להכיר בישראל כמדינת הלאום של העם היהודי"

ימים ספורים לפני נסיעתו לוושינגטון, נשא ראש הממשלה בנימין נתניהו את נאומו המדיני בישיבת הפתיחה של מושב הקיץ של הכנסת. את הנאום העברנו בשידור חי בחדשות 2 באינטרנט.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"בטווח המיידי, עלול מצבנו להיות בעייתי יותר", אמר נתניהו אחרי שסקר את התמורות במזרח התיכון. "אנחנו רואים מה קורה במצרים, בסוריה ובלבנון שנשלטת על ידי חיזבאללה בחסות אירן – כשרק לפני חמש שנים הייתה בה תקווה גדולה לחופש ולתקווה".

נתניהו התייחס לאירועי יום הנכבה, אתמול, ואמר: "אנחנו רואים מה קרה אתמול לאורך גבולותיה של מדינת ישראל. אלפים התקבצו על הגדרות ועשו ניסיון לפלוש לתוך שטחנו ולפגוע בריבונותנו. מבחינתם של מחוללי המהומות, 63 השנים של עצמאות ישראל לא שינו שום דבר".

על הלך הרוח של הפלסטינים, כפי שבאה לידי ביטוי באירועים אתמול, אמר ראש הממשלה: "המפגינים בעזה צעקו שהם רוצים לחזור ליפו. בסוריה הם אמרו שהם רוצים לחזור לגליל. ראש חמאס בעזה אמר - אנחנו רוצים לראות סוף למפעל הציוני. אלה אותם המילים של הפטרונים שלו באירן".

את דבריו של נתניהו קטעו באותה נקודה צעקותיהם של חברי הכנסת הערבים. אחרי שהשקט שב לאולם המליאה, המשיך ראש הממשלה: "בהפגנה שלשום בבילעין יצא המרצע מן השק – או יותר נכון, יצא המפתח מן השק. בתהלוכה שם הלכה לה ילדה קטנה והיא החזיקה בידיה מפתח גדול וסמלי. כל פלסטיני מבין באיזה מפתח מדובר כאן. זה לא היה המפתח לבתים שלהם בבילעין, בשכם או ברמאללה, אלא המפתח לבתים שלנו - ביפו, בעכו בחיפה וברמלה".

"הסכסוך - על עצם קיומה של ישראל" 

ראש הממשלה אמר כי "שורש הסכסוך מעולם לא היה היעדר מדינה פלסטינית. שורש הסכסוך היה ונשאר הסירוב להכיר במדינה היהודית. זהו איננו סכסוך על 1967 אלא סכסוך על 1948, על עצם קיומה של מדינת ישראל".

הוא המחיש זאת ואמר כי "שמתם לב בוודאי שהאירועים אתמול לא נערכו ב-5 ביוני, יום פתיחת מלחמת ששת הימים. הם נערכו ב-15 במאי, יום כינונה של מדינת ישראל. הפלסטינים קוראים ליום הזה של הקמת מדינת ישראל 'יום האסון'. אבל האסון האמיתי שפקד אותם הוא שלא קמה להם מנהיגות שהייתה מוכנה לקבל פשרה היסטורית אמיתית, בין העם הפלסטיני לבין העם היהודי".

על המצב כיום, אמר נתניהו כי "לצערנו, מאז ועד ליום הזה לא קמה לפלסטינים הנהגה שתהיה מוכנה להכיר בישראל כמדינת הלאום של העם היהודי. זה עוד לא קרה. אסור לנו לטמון את הראש בחול ועלינו להסתכל על המציאות כפי שהיא בעיניים פקוחות. עלינו להפסיק להלקות את עצמנו ולהאשים את עצמנו. יש לקרוא לילד בשמו – הסיבה שאין שלום היא כי הפלסטינים מסרבים להכיר במדינת ישראל כמדינת הלאום של העם היהודי".

"רוב העם מאוחד סביב העמדות שלי"

הפגנות יום הנכבה, אתמול (רויטרס)
ראש הממשלה עקץ בעקיפין את סיעות האופוזיציה, ואמר מעל במת הכנסת כי הוא זוכה לעמדותיו של רוב העם בישראל. "אני מרגיש שמול המציאות הזאת באזור בכלל וסביב גבולותינו בפרט הולכת ומתחברת הבנה אצל רוב העם - ואני מאמין שהרוב מאוחד סביב העמדות שאני מציג כאן".

הוא הוסיף כי "אזרחי ישראל מאוחדים הרבה יותר ממה שנהוג לחשוב ויותר מהמפלגות שאמורות לייצג אותם כאן בבית הזה. יש כאן הסכמה רחבה סביב עמדות בסיסיות  - ראשית: סביב דרישתי שהפלסטינים יכירו בישראל כמדינת הלאום של העם היהודי. שנית סביב עמדתי שהיא גם עמדה של רבים מכאן שההסכם בינינו חייב להביא לסוף הסכסוך ולקץ התביעות ממדינת ישראל".

נתניהו המשיך ומנה את תנאיו: "שלישית, שבעיית הפליטים הפלסטינים תפתר מחוץ לישראל ולא בתוכה, שמדינה פלסטינית תוקם רק בהסכם שלום ולא תפגע במדינת ישראל ותהיה מפורזת עם הסדרי ביטחון ממשיים בשטח, כולל נוכחות צבאית ארוכת טווח של ישראל לאורך נהר הירדן".

נתניהו טען כי "אנחנו מסכימים שעלינו לשמור על גושי ההתיישבות, הם חייבים להישאר בתוך מדינת ישראל. אני עומד על כך ורבים מכם עומדים על כך שירושלים תישאר בירתה הריבונית והמאוחדת של מדינת ישראל. אלה העקרונות שמתווים את הדרך שלי ושלנו".