מחר: השמאל יכיר במדינה פלסטינית

שורה של פעילי שמאל בכירים, בהם חתני וכלות פרס ישראל ואנשי רוח, מתכוונים לקיים מחר בסמוך למקום בו הוכרז על הקמתה של מדינת ישראל אירוע בו יודיעו על תמיכתם בעצמאות למדינה פלסטינית בגבולות 67'. "בארץ ישראל קם העם היהודי, בה עוצבה דמותו. בפלסטין קם העם הפלסטיני, בה עוצבה דמותו", נכתב בהצהרה שתוצג מחר

שולמית אלוני. ממובילות היוזמה

עשרות פעילי שמאל, אישי ציבור ואנשי רוח מתכוונים לקיים מחר אירוע תחת הכותרת "הכרזת העצמאות מהכיבוש", בסמוך למקום בו הוכרז על הקמת מדינת ישראל בשדרות רוטשילד בתל אביב, ובו הם צפויים לברך על הכרזת העצמאות הצפויה של מדינה פלסטינית על בסיס גבולות 67' - כך מפרסם הבוקר העיתון "הארץ".

על פי הפרסום, בין התומכים ביוזמה הם: חתני פרס ישראל מיכה אולמן, השרה והח"כית לשעבר שולמית אלוני, פרופסור יהודה באואר, פרופסור דוד הראל, דוד טרטקובר, פרופסור ירמיהו יובל, פרופסור מנחם יערי, אלכס ליבק, חנה מרון, פרופסור גבי סלומון, יונה פישר, פרופסור איתמר פרוקצ'יה, דן צור, פרופסור יהושע קולודני, דני קרוון ופרופסור זאב שטרנהל.

במהלך האירוע יחתמו המשתתפים על הכרזה המברכת על הקמת מדינה פלסטינית בגבולות 1967 ויזמינו גם את הציבור לחתום על המסמך. "בארץ ישראל קם העם היהודי בה עוצבה דמותו ובפלסטין קם העם הפלסטיני, בה עוצבה דמותו", נכתב בפתח ההכרזה. בהמשך נאמר: "אנו החתומים מטה, קוראים לכל אדם שוחר שלום וחופש ולכל האומות - לברך על הכרזת העצמאות הפלסטינית, לתת יד ולפעול כדי לעודד את אזרחי שתי המדינות לקיים ביניהם שלום על בסיס גבולות 67', והסדרים המוסכמים ביניהן. סופו המלא של הכיבוש הוא תנאי יסודי לשחרור שני העמים, לקיומה של הכרזת העצמאות הישראלית ולעצמאותה של מדינת ישראל".

"במקום לברך על העצמאות הפלסטינית - מנסים להילחם בה"

יוזמי האירוע אומרים כי להשקפתם אין מדובר במעשה טריוויאלי, אלא בתחילתו של צעד השואף להציג אלטרנטיבה אמיתית למדיניות הממשלה. "המעשה שלנו איננו תמים", אומר ספי רכלבסקי. "הוא בא במובהק נגד מחזה העוועים שכופה עלינו השלטון הנוכחי. במקום שישראל תהיה הראשונה להושיט יד ולברך על העצמאות הפלסטינית היא מנסה להילחם בה, לנהל קרב מאסף, שלא רק שהוא אסון מוסרי, אלא הוא גם שעלול להביא אסון מעשי שבו ישראל תבודד את עצמה ותהפוך למין דרום אפריקה. כל זה בשביל ההזיה שאפשר לשמור על קולוניאליזם שביסודו הוא גזעני, אנטי-דמוקרטי וסותר את הכרזת העצמאות".

לדברי רכלבסקי, "השלטון הנוכחי קורע לגזרים את הכרזת העצמאות, רומס אותה בכנסת ולכן רומס את מדינת ישראל. אותה ממשלה שהורסת את העצמאות הישראלית מנסה להילחם גם בעצמאות הפלסטינית ובכך לגרור את האזור הזה לאסון. מול הדבר הזה כל אדם אמור להתקומם ולפעול בדרך שהייתה אמורה להיות ברורה מאליה. אנחנו רואים בהכרזת העצמאות הפלסטינית את ניצחונה המלא של הכרזת העצמאות הישראלית".