סילבן שלום נגד השטרות החדשים: "מדיר את יוצאי ספרד"

רגע לפני אישור השקת השטרות שעליהם יתנוססו תמונותיהם של משוררים, הוציא המשנה לראש הממשלה את השד העדתי מהבקבוק. השר דניאל הרשקוביץ הוסיף על דבריו: "כולם אשכנזים חילוניים"

השטרות החדשים. מדיפים ריח של עדתיות? (חדשות 2)

כבר לפני כמה חודשים הוכרעה סוגיית האישים שתמונות פניהם יתנוססו על שטרות הכסף החדשים, אבל השר סילבן שלום בחר להתרעם דווקא היום - בישיבת הממשלה שבה אושרה ההדפסה - על כך שאיש מבין אנשי הרוח שנבחרו אינו בן עדות המזרח.

"הפנים החדשות" בשטרות שייכנסו לשימוש בשנה הבאה יהיו של המשוררים הבאים: רחל תופיע על שטר של 20 שקלים, שאול טשרניחובסקי - בשטר של 50 שקלים, לאה גולדברג - על שטר של 100 שקלים ונתן אלתרמן על שטר של 200 שקלים.

הדמויות נקבעו על ידי ועדת טירקל ונגיד בנק ישראל, כשההחלטה על איזה שטר יופיע כל אחד מהם התקבלה לפי הסדר הכרונולוגי של מועד פטירתם.

אלא שלאישור המהלך קדם דיון סוער בישיבת הממשלה. שלום החליט להימנע בהצבעה והסביר כי בחירת הדמויות אינה מייצגת את כלל העם. "לא ייתכן, לא סביר ולא הגיוני שלא נמצאה אפילו דמות אחת ראויה להיות על השטרות מקרב יהדות ספרד", הוא אמר.

שלום האשים גם כי "הדמויות המופיעות על שטרות הכסף אמורות לייצג את העם. המצב הנוכחי יוצר עיוות ומדיר מהייצוג דמויות מפתח מקרב יוצאי ספרד. נושא כזה צריך להיות גשר מאחד ולא הנצחת המצב הקיים. ההחלטה של היום היא ל-25 השנים הבאות לפחות, ובזמן הזה דמויות מפתח מקרב יוצאי ספרד לא יהיו מיוצגות".

גם יו"ר הבית היהודי, השר דניאל הרשקוביץ', הביע התנגדות נחרצת להחלטה והצביע נגדה. "אין ספק שכל הארבעה הם משוררים דגולים וראויים, אבל התרבות העברית אינה נגמרת בטשרניחובסקי פינת גולדברג. ראוי היה שבין הארבעה יהיו גם גיבורי תרבות שאינם אשכנזים חילוניים".

בניגוד לשניים, תמך ראש הממשלה בנימין נתניהו בתבנית החדשה של השטרות והסביר: "המשוררים שנבחרו הם חלק מהפנתיאון המוסכם של משוררי ישראל בזמן החדש. בכל מעגל התחדשות נבחר אישים מקטגוריות שונות ואני מניח שעוד נחזור לאישי המדינה".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק